fbpx
Sosyal Hesaplarımız

Yaşam Kadraj

Kendine bak…

Camlarla çevrilmiş etrafım yaşarken, yaşamadığını fark ettim! Kendimden çıkıp kendimi seyretmek… Kendine bak…

Tarih:

on

Kendine bak...

Camlarla çevrilmiş etrafım yaşarken, yaşamadığını fark ettim! Kendimden çıkıp kendimi seyretmek… Neler kazandım neler kaybettim? Dünyanın kıyısından sonsuzluğa bakmak, baktığımı görmedim… Gödüğüme de bakmadım. Tek bir ışık gibi süzülsem de bendeki beni aydınlatamadım.

Nasıl olurdu bu kendini tanımamak; ne çok camlarla kaplıymış etrafım, hiç şeffaf olmamış… Dokunsam da kaybettiğim ışık gizli bir yerde.

Bazen, ne çok soruların var içindeki bene… “Cevap var mı?” deseler “Var!” diyorum ama hala arayışın içindesin… Kendi ışığın bile aşamıyor sana örülmüş camları.

Bir tünelin içinde… Uzun bir yolculukta ışık görmek gibi içini görmek ama yansımıyor.

“Faydası var mı sana bu ışığın?” Gitsem diyorum gidemedim, bende kaldım. İşte bir “ben” olamadım. Uzun tünelde yapayalnız, tek… Var mı etrafta senden olan, sana yakın… Bekliyorum? Belki bulacak bendeki beni.

Ne fark etmeden yaşadım… Boş şeylerle avundum, ne çok zaman harcadım. Geriye baktığımda, elimde hiç yok. Avuntular, boş sözler uçuştu gitti; yazdığım kaldı bir köşede.

Ne çok fark etmedim kendimi…

Ey! Muhtelif yolculuğumun yolcusu, kendine bak..

Bazen ne çok soruların var içindeki bene... "Cevap var mı?" deseler "Var!" diyorum ama hâlâ arayışın içindesin...

Reklam Alanı Kızılay Web Banner 468X060
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

Toplum Kadraj

Facebook değişikliğe gidiyor

yanlış bilgiler içeren haber, görsel ve videolarla mücadele etmek için atılan pek çok yeni adımı ve değişiklikleri duyurduğu yaklaşık 2 bin kelimelik bir metni Poynter ile paylaştı.

Tarih:

on

Teyit.org’da yer alan bilgilendirmeye göre:

Facebook yılın ikinci çeyreğine, platformun yanlış bilgilendirme ile mücadele yöntemlerine ilişkin değişiklikleri duyurarak başlıyor.

Facebook, 10 Nisan 2019 Çarşamba günü platformda yayılan yanlış bilgiler içeren haber, görsel ve videolarla mücadele etmek için atılan pek çok yeni adımı ve değişiklikleri duyurduğu yaklaşık 2 bin kelimelik bir metni Poynter ile paylaştı.

Haberde, uygulanacak ana değişiklikler şu şekilde maddelendi:

  • Facebook yanlış bilginin sıkça yayıldığı gruplara erişimi azaltıyor.
  • Kullanıcıların en çok hangi haber kaynaklarına güvendiklerini belirlemede, kitle kaynak kullanımının nasıl faydalı olabileceğini araştırıyor.
  • Şirket, kullanıcıları gördükleri içerik hakkında bilgilendirmek amacıyla Messenger’a, gruplara ve Haber Kaynağı’na yeni göstergeler ekliyor.

Detaylar burada: Facebook yanlış bilgi karşıtı politikalarında değişikliğe gidiyor

Devamını oku

Gezi Kadraj

İstanbul’un Anıt Ağaçları

“Eski İstanbullular” gibi zihnimizde ve imgelemimizde saygıdeğer, kültürlü, görmüş geçirmiş ihtiyarlar şeklinde beliren sözcükleri bu şehrin anıt ağaçlarıyla birleştirmek sanki doğru oldu.

Tarih:

on

Artık büyük ölçüde yitirilen İstanbul kültürünün ve coğrafi zenginliğin henüz var olduğu zamanlardan günümüze ulaşan nebati devlerin hikayesini Volkan Yalazay yazdı.

Yeşil Gazete’de yer alan İstanbul’un anıt ağaçları konulu söyleşide Volkan Yalazay:

“Eski İstanbullu Ağaçlar” Kitabın ismi böyle. Her ne kadar literatüre “Anıt Ağaç” olarak giren ağaçları anlatıyorsam da İstanbul söz konusu olduğunda işin içine “Eski İstanbullular” gibi zihnimizde ve imgelemimizde saygıdeğer, kültürlü, görmüş geçirmiş ihtiyarlar şeklinde beliren sözcükleri bu şehrin anıt ağaçlarıyla birleştirmek sanki doğru oldu. Onlar, yani İstanbul’un anıt ağaçları artık büyük ölçüde yitirdiğimiz bir İstanbul kültürünün ve coğrafi zenginliğinin henüz var olduğu zamanlardan günümüze ulaşan nebati devler.

Detayına değindi.

Söyleşinin tamamı burada

Devamını oku

Ekonomi Kadraj

Zorunlu olacak “tamamlayıcı” emeklilik ve kıdem tazminatı detayları

Kazançlarına göre azdan az, çoktan çok belirleneceği zorunlu bir bireysel emeklilik sistemini yani tamamlayıcı emeklilik sistemini yeniden ele alacağız.

Tarih:

on

Hürriyet’te yer alan habere göre, zorunlu kapsamda uygulamaya konulacak olan tamamlayıcı BES (Bireysel Emeklilik Sistemi) hakkında Bakan Albayrak:

“Vatandaşlarımızın kazançlarına göre azdan az, çoktan çok belirleneceği zorunlu bir bireysel emeklilik sistemini yani tamamlayıcı emeklilik sistemini yeniden ele alacağız. Bu sistemle birlikte kıdem tazminatı reformunu da hayata geçireceğiz. İş verenden yapılacak kesintiler BES ile entegre kıdem tazminatı fonunda toplanacak”

dedi.

Detaylar: İşte tüm yönleriyle tamamlayıcı emeklilik ve kıdem tazminatı fonu

Devamını oku

Popüler '30

Sizin için Öneriyoruz!

Eğitim videoları ve uzman cevaplarıyla

 

Kadraj Akademi youtube’da!


Abone Ol!