fbpx
Sosyal Hesaplarımız

Yaşam Kadraj

İkiyüzlü adam…

Şeytan ikizinden kurtulmak isteyen Edward’ın gitmediği doktor kalmamış. Ancak bazı doktorlar yanaşmazken bazıları …kendisinin de ölebileceğini söylemeleriyle yıkılır. / İkiyüzlü adam…

Tarih:

on

İkiyüzlü adam…

Başlığa bakınca karakteristik bir özellikten bahsediliyor zannedebilirsiniz. Ancak durum öyle değil… Edward MORDRAKE  rivayete göre 19. yy da İngiltere’de yaşamış, kimine göre asilzade kimine göre bir köylü. İkiyüzlü adam… Kafasının arkasında ikinci bir yüzü var.

Gerçi tam olarak yaşadığına dair bir belge veya tıbbi bir kayıt yok ortada ama yine de kendisi ile ilgili yazılar mevcut. Acı ve acıklı bir hikâyesi var Edward’ın… 23 yaşında intiharla sonlanan. Tarih de en ilginç ikiz vakası olarak da anılıyor. Kafasının arkasında ikinci bir yüz taşıyan Edward’ın hoş görünümlü, öğretmen ve aynı zamanda müzisyen olduğu söyleniyor. Çocukken bu olayın çok farkında olmayan Edward büyüdükçe kafasının arkasında taşıdığı bu yüzün farkına varıyor. Arkadaki bu yüz gündüzleri  konuşmuyor, yemek yemiyor ancak ağlayıp gülebiliyor. Rivayetlere göre Edward ağlarken o yüz gülüyor, gülerken de ağlıyor. Gündüzleri konuşmayan bu yüzün geceleri bir yılan gibi tıslayarak Edward’da korkunç şeyler söylediği en çok da cehennemden bahsettiği ve bunun onu çok korkuttuğu söyleniyor. Ayrıca bu yüzün bir kadın yüzü olduğu da ifadeler arasında.

Hayatı kâbusa dönen Edward toplumda şeytan olarak ifade edilir. Hiç kimse yaklaşmak istemez ve bu yüzden yalnızdır Edward.

İkiyüzlü adam…

İkiyüzlü Edward’ın yaşadığına dair resmi belgeler olmadığından dolayı bu kişinin hiç yaşamadığı ve bu olayların hiç var olmadığını savunuyor.

Şeytan ikizinden kurtulmak isteyen Edward’ın gitmediği doktor kalmamış. Ancak bazı doktorlar yanaşmazken bazıları ise ameliyat yapılır ve o yüz oradan alınırsa kendisinin de ölebileceğini söylemeleriyle yıkılır. Toplumdan dışlanan ve lanetli biri gibi görülen Edward ciddi psikolojik sorunlar yaşamaya başlar. 23 yaşına geldiğinde daha fazla dayanamaz ve kendini asarak intihar eder.

Ürkütücü olan şey: Edward kendini astığında şeytani suratın gülümsüyor olması da rivayetler arasında.

Resmi belgeler olmadığından dolayı İkiyüzlü adam…

Tarihte kendinden bu kadar bahsedilip bilgi bulunmasına rağmen, bazı kaynaklar Edward’ın yaşadığına dair resmi belgeler olmadığından dolayı bu kişinin hiç yaşamadığı ve bu olayların hiç var olmadığını savunuyor. Olayın gerçekten yaşanıp yaşanmadığı belli değil ancak pek çok ressama ilham olduğu biliniyor.

J.K Rowling, Harry Potter serisinin ilk kitabı Felsefe Taşı’nda, Voldemort’u kafasının arkasında taşıyan Profesör Quirrell karakterini yaratırken Edward Mordrake’den esinlenmiştir. Benzer şekilde Amerikan Horror Story dizisinde Edward’dan etkilenerek karakter oluşturulmuştur. Tom Waits ise Edward’ın bu trajedisini Poor Edward adlı eserinde ele almıştır.

Reklam Alanı Kızılay Web Banner 468X060
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

Toplum Kadraj

Facebook değişikliğe gidiyor

yanlış bilgiler içeren haber, görsel ve videolarla mücadele etmek için atılan pek çok yeni adımı ve değişiklikleri duyurduğu yaklaşık 2 bin kelimelik bir metni Poynter ile paylaştı.

Tarih:

on

Teyit.org’da yer alan bilgilendirmeye göre:

Facebook yılın ikinci çeyreğine, platformun yanlış bilgilendirme ile mücadele yöntemlerine ilişkin değişiklikleri duyurarak başlıyor.

Facebook, 10 Nisan 2019 Çarşamba günü platformda yayılan yanlış bilgiler içeren haber, görsel ve videolarla mücadele etmek için atılan pek çok yeni adımı ve değişiklikleri duyurduğu yaklaşık 2 bin kelimelik bir metni Poynter ile paylaştı.

Haberde, uygulanacak ana değişiklikler şu şekilde maddelendi:

  • Facebook yanlış bilginin sıkça yayıldığı gruplara erişimi azaltıyor.
  • Kullanıcıların en çok hangi haber kaynaklarına güvendiklerini belirlemede, kitle kaynak kullanımının nasıl faydalı olabileceğini araştırıyor.
  • Şirket, kullanıcıları gördükleri içerik hakkında bilgilendirmek amacıyla Messenger’a, gruplara ve Haber Kaynağı’na yeni göstergeler ekliyor.

Detaylar burada: Facebook yanlış bilgi karşıtı politikalarında değişikliğe gidiyor

Devamını oku

Gezi Kadraj

İstanbul’un Anıt Ağaçları

“Eski İstanbullular” gibi zihnimizde ve imgelemimizde saygıdeğer, kültürlü, görmüş geçirmiş ihtiyarlar şeklinde beliren sözcükleri bu şehrin anıt ağaçlarıyla birleştirmek sanki doğru oldu.

Tarih:

on

Artık büyük ölçüde yitirilen İstanbul kültürünün ve coğrafi zenginliğin henüz var olduğu zamanlardan günümüze ulaşan nebati devlerin hikayesini Volkan Yalazay yazdı.

Yeşil Gazete’de yer alan İstanbul’un anıt ağaçları konulu söyleşide Volkan Yalazay:

“Eski İstanbullu Ağaçlar” Kitabın ismi böyle. Her ne kadar literatüre “Anıt Ağaç” olarak giren ağaçları anlatıyorsam da İstanbul söz konusu olduğunda işin içine “Eski İstanbullular” gibi zihnimizde ve imgelemimizde saygıdeğer, kültürlü, görmüş geçirmiş ihtiyarlar şeklinde beliren sözcükleri bu şehrin anıt ağaçlarıyla birleştirmek sanki doğru oldu. Onlar, yani İstanbul’un anıt ağaçları artık büyük ölçüde yitirdiğimiz bir İstanbul kültürünün ve coğrafi zenginliğinin henüz var olduğu zamanlardan günümüze ulaşan nebati devler.

Detayına değindi.

Söyleşinin tamamı burada

Devamını oku

Ekonomi Kadraj

Zorunlu olacak “tamamlayıcı” emeklilik ve kıdem tazminatı detayları

Kazançlarına göre azdan az, çoktan çok belirleneceği zorunlu bir bireysel emeklilik sistemini yani tamamlayıcı emeklilik sistemini yeniden ele alacağız.

Tarih:

on

Hürriyet’te yer alan habere göre, zorunlu kapsamda uygulamaya konulacak olan tamamlayıcı BES (Bireysel Emeklilik Sistemi) hakkında Bakan Albayrak:

“Vatandaşlarımızın kazançlarına göre azdan az, çoktan çok belirleneceği zorunlu bir bireysel emeklilik sistemini yani tamamlayıcı emeklilik sistemini yeniden ele alacağız. Bu sistemle birlikte kıdem tazminatı reformunu da hayata geçireceğiz. İş verenden yapılacak kesintiler BES ile entegre kıdem tazminatı fonunda toplanacak”

dedi.

Detaylar: İşte tüm yönleriyle tamamlayıcı emeklilik ve kıdem tazminatı fonu

Devamını oku

Popüler '30

Sizin için Öneriyoruz!

Eğitim videoları ve uzman cevaplarıyla

 

Kadraj Akademi youtube’da!


Abone Ol!