fbpx
Sosyal Hesaplarımız

Sağlık Kadraj

Canan Karatay’ın Sağlık Reçetesi

Canan Karatay’a göre beyaz ekmek, kepekli ve çavdarlı ekmekten, simit, kuru ve yaş pastalar, tostlar, grisini, galeta ve her cins bisküvi, pirinç pilavı, patates, mısır, makarna, börek, poğaça ve açmalardan mutlaka uzak durmalısınız!

Tarih:

on

Canan Karatay'ın Sağlık Reçetesi

Prof. Canan KARATAY 1967 yılında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu.  1972 Senesinde İstanbul Üniversitesi Tedavi Kliniği’nde iç hastalıkları uzmanlık eğitimini tamamlamış ve kazandığı burs ile Liverpool Regional Cardiac Center‘da kardiyoloji alanında uzmanlık eğitimi almıştır.

Prof. KARATAY  Türkiye’de ilk kez uyluk atar damarı yoluyla koroner anjiografi yapan doktordur.

Canan hoca yıllardır yağlar ve şeker konusunda bir çok söylemde bulunmuş ancak bazı çevreler tarafından çeşitli itirazlara maruz kalmıştır. Bugün baktığımızda ABD ve İngiltere’de ki sağlık kurumları hocamızı haklı bulmaktadır. Özellikle şekerin kanser riskini arttırdığını ve kanserli hücrelerin şekerle beslenerek çoğaldığını hepimiz öğrenmiş bulunmaktayız. Her ne kadar sevgili hocamızla ilgili capsler yapılsa da ve biz bunlara çok gülsek de aslında sağlık konusunda ne kadar doğru bilgiler verdiğini  algılayabiliyoruz.

Canan hocanın  dediğine göre toplu olarak yemek yapılan yerlerde kullanılan yağlar sağlıksız yağlar. Ayrıca menülerde bol miktarda glisemik indeksi yüksek yiyecekler; pilav, patates, makarna ve börek oluyor… Bunlar kesinlikle yenmemeli. Onun yerine glisemik indeksi düşük kuruyemiş bulundurun! Bunlar daha sağlıklı, diyor hocamız.Günde en az 2 litre su, maden suyu, ev yapımı yoğurt ve bu yoğurttan yapılan ayran, bitki çayı, Türk kahvesi, filtre kahve tüketmenizi öneren Prof. Dr. Canan Karatay, her türlü meşrubat (diyet – light ürünler dahil), meyveli yoğurt ve her türlü alkollü içkilerden uzak durmanızı tavsiye ediyor.

Ayçiçekyağı, mısırözü yağı ve margarin kullanmanın da çok sakıncalı olduğunu söyleyen hocamız,  bu yağlar yerine hakiki köy tereyağı halis zeytinyağı (zeytinyağını çok ısıtmamak gerekiyor) kullanmanın en doğrusu olduğunu ifade etmektedir.

Canan hocaya göre kilo vermek isteyenler ot yememeli. Ot yediğiniz zaman doymuyorsunuz, yanında ekmek yiyorsunuz. Ya da iki – üç saat sonra tatlıya saldırıyorsunuz. Sonra da şekerli yiyecekler insülini yükselterek kilo almanıza neden oluyor.

Her türlü ekmekten uzak durun!

Canan Karatay’a göre beyaz ekmek, kepekli ve çavdarlı ekmekten, simit, kuru ve yaş pastalar, tostlar, grisini, galeta ve her cins bisküvi, pirinç pilavı, patates, mısır, makarna, börek, poğaça ve açmalardan mutlaka uzak durmalısınız!

İşlenmiş etleri tüketmeyin!

Sucuk, salam, sosis gibi işlem görmüş et ürünleri, tütsülenmiş balık ve tütsülenmiş etlerden uzak durup serbest dolaşım tavuk tüketmelisiniz.

Şimdi diyeceksiniz ki;  ‘‘ama bunların hepsi bize en lezzetli gelen yiyecekler nasıl vazgeçeriz?”  Biz millet olarak bunlardan biraz zor vazgeçeriz ama vazgeçmezsek “bu vücut” bizden vazgeçer!

Son sözümüz;  1 haftalık KARATAY diyetiyle yazımızı sonlandıralım. Hocam buna sağlıklı beslenme diyor.


Bir Haftalık Karatay Diyeti Listesi:

1. Gün

 • Kahvaltı: 2 adet yumurta (suda rafadan veya kayısı kıvamında haşlanmalı, tereyağında peynirli omlet de olabilir), 8-10 tane tuzsuz siyah veya yeşil zeytin, bir avuç içi kadar beyaz peynir, 4-5 adet gün kurusu kayısı, şekersiz bitki çayı, 1 ince belli çay bardağı ceviz içi (yeni kırılmış cevizler ekmek yerine tüketilmelidir.)
 • Öğle: 1 avuç içi kadar dana söğüş, mevsim salatası (veya turplu, havuçlu, sirkeli, zeytinyağlı ve az miktarda kristal kaya tuzu ile hazırlanış salata), zeytinyağlı fasulye, 1su bardağı tuzsuz ayran, istenildiği kadar şekersiz bitki çayı veya su
 • Ara Öğün: Yarım su bardağı ceviz, şekersiz çay ya da limonlu su
 • Akşam: Balık, bol salata (yeşil soğan, turp ve roka ile hazırlanıp içine doğal sirke, limon, az miktarda kristal kaya tuzu ve sızma zeytinyağı ile keten tohumu eklenmeli)

2. Gün

 • Kahvaltı: Suda haşlanmış 2 yumurta (kayısı kıvamında olarak yada tereyağında omlet yada menemen olabilir), 8-10 adet tuzsuz zeytin, 1 avuç içi beyaz peynir, 2-3 adet çarliston biber, 5-6 minik domates, şekersiz çay yada süt, 1 ince belli çay bardağı fındık (yeni kırılarak ekmek yerine tüketilmelidir)
 • Ara Öğün: Yarım su bardağı ceviz, bol su veya yeşil çay
 • Öğle: Bir tabak zeytinyağlı barbunya veya etli sebze yemeği, lahana veya karnabahar salatası (çiğ ya da buğulanmış olabilir), 1 su bardağı ayran veya 1 kâse yoğurt
 • Ara Öğün: 1 orta boy elma ya da mevsim meyvesi, 1 kâse yoğurt (evde yapılmış), şekersiz çay ya da Türk kahvesi (diğer kahveler yasak)
 • Akşam: Balık (fırında, ızgara veya buğulanmış), 1 tabak pilaki, salata (diğer salatalar gibi hazırlanacak), 2 kibrit kutusu tahin helvası

3. Gün

 • Kahvaltı: Haşlanmış 2 yumurta, 1 avuç içi kadar beyaz peynir, 2-3 adet tatlı kırmızı biber, bitki çayı, 1 çay bardağı Antep fıstığı (tuzsuz ve yeni kırılmış fıstığı ekmek yerine tüketin)
 • Ara Öğün: Tuzsuz yer fıstığı (kavrulmamış ve yeni kırılmış), bol su ya da bitki çayı
 • Öğle: 1 bardak zeytinyağlı taze yeşil fasulye, 3-4 adet ızgara köfte, 1 kase yoğurt, salata, bol su veya ayran
 • Ara öğün: 1 elma ya da armut, 1 kâse yoğurt
 • Akşam: 3-4 sap kuzu pirzola veya avuç içi kadar ızgara bonfile, enginar(zeytinyağı ile pişirilmiş) ve ya 1 tabak bakla, mevsim salatası (keten tohumlu)

4. Gün

 • Sabah: 2 tane yumurta ile az tereyağında pişirilmiş omlet, 8-10 tane tuzu alınmış zeytin, 1 avuç içi beyaz peynir, 2 tane çarliston biber, 1-2 tane salatalık, maydanoz ve kırmızı biber, bitki çayı, 1 çay bardağı ceviz içi (ekmek yerine tüketilmelidir.)
 • Ara Öğün: 1 avuç içi tuzsuz yer fıstığı ya da badem, limonlu su veya bitki çayı
 • Öğle: 1 avuç kadar dana bonfile yada 3-4 kalem kuzu pirzola, 1 tabak zeytinyağlı pırasa, 5-6 adet minik domates, 1 kase yoğurt ve 1 tatlı kaşığı keten tohumu, bol su
 • Ara Öğün: 1 ufak portakal veya mevsim meyvesi, 1 avuç tuzsuz yer fıstığı veya badem içi
 • Akşam: Balık ızgara, kırmızı kuru soğan, lahana salatası veya turp, roka, Brüksel lahanası ve havuç ile hazırlanmış salata, 1 tabak piyaz zeytinyağlı barbunya

5. Gün

 • Sabah: 2 yumurta ile az tereyağı ile pişirilmiş peynirli omlet, 8-10 adet tuzu alınmış zeytin, 1 avuç içi beyaz peynir, 2 tane çarliston biber, 1-2 tane salatalık, maydanoz ve kırmızı biber, bitki çayı, 1 çay bardağı Antep fıstığı (ekmek yerine tüketilmelidir.)
 • Ara Öğün: 1 avuç içi ceviz, bol limonlu su veya bitki çayı
 • Öğle: 1 porsiyon şiş kebap (pide, pilav, patates vb. yanında olmayacak) taze yeşilbiber, domates, turp, soğan ve sumak, 1 kâse yoğurt ve 1 tatlı kaşığı keten tohumu, bol su ya da ayran
 • Ara Öğün: 1 elma ve 1 avuç tuzsuz yerfıstığı, limonlu su veya şekersiz çay
 • Akşam: 3-4 sap kuzu pirzola, , zeytinyağlı enginar yada yoğurtlu semizotu salatası, mevsim salatası

6. Gün

 • Kahvaltı: Pastırmalı yumurta, 8-10 adet tuzsuz zeytin, 1 avuç içi beyaz peynir, maydanoz yada nane, şekersiz çay, 1 çay bardağı Antepfıstığı (ekmek yerine tüketilmelidir)
 • Ara Öğün: 1 avuç içi ceviz, limonlu su veya şekersiz bitki çayı
 • Öğle: 1 porsiyon ızgara bonfile, taze yeşilbiber, domates ya da kuru soğan, yoğurt, semizotu ve 1 tatlı kaşığı keten tohumu, bol su veya ayran
 • Ara Öğün: 1 ufak boy portakal veya elma, şekersiz bitki çayı
 • Akşam: Balık ızgara, salata, iki kibrit kutusu tahin helvası

7. Gün

 • Kahvaltı: Peynirli omlet veya pastırmalı yumurta, 1 avuç içi beyaz peynir, 8-10 adet zeytin, tatlı kırmızı biber, domates, salatalık, şekersiz çay, 1 çay bardağı ceviz (ekmek yerine tüketilmelidir)
 • Ara Öğün: 1 avuç içi ceviz, limonlu su veya şekersiz çay
 • Öğle: 1 tabak kuru fasulye, 1 avuç içi bonfile veya biftek, 1 adet kuru soğan, çoban salatası
 • Ara Öğün: 1 avuç tuzsuz yerfıstığı, şekersiz çay
 • Akşam: Balık ızgara, yeşil soğan, bol roka ve domates, közlenmiş kırmızıbiber

Diyet listesi kaynak: www.diyetlerim.org

Reklam Alanı Kızılay Web Banner 468X060
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

Bilim Kadraj

Dokunulamayan damarı açan Türk!

Dokunulamayan damarı açan Türk Dr. Gökhan Özdemir: Beyinde kalp ve solunum merkezini besleyen ‘PICA’ adını verdiğimiz damara müdahale yapılamamıştı.

Tarih:

on

Yazan:

Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi’ndeki ameliyatta, tıpta çığır açacak bir operasyona imza attı. Tıkanmış, riskli bir beyin damarına müdahale edilerek gurur verici operasyonu başarı ile tamamlandı.

Karar Gazetesindeki haberde yer alan bilgiye göre, Öğretim Üyesi Gökhan Özdemir, ‘Şu anda literatürde bu vakanın örneği yok’ dedi. ve devam etti:

“Beyni besleyen büyük damar tıkanıklıkları müdahale edilerek açılabiliyor.

Fakat beyinde kalp ve solunum merkezini besleyen ‘PICA’ adını verdiğimiz damara müdahale yapılamamıştı.

Çünkü bu damar küçük, teknik olarak tıkanıklığı tespit etmek çok zor. Bu ameliyat dünyada ilk!”


Haberin detayı: Dokunulamayan damarı açan Türk

Sağlık kategorisi

Devamını oku

Sağlık Kadraj

Saç dökülmesi sebepleri ve tedavisi

Saç dökülmesi için hangi doktora gidilir? Saç dökülmesi tipleri ve sebepleri, istatistiklere göre 50 yaşına kadar erkeklerin %60’ı tarafından yaşanan önemli bir sorundur.

Tarih:

on

Yazan:

Saç dökülmesi sebepleri ve tedavisi

Saç dökülmesi, istatistiklere göre 50 yaşına kadar erkeklerin %60’ı tarafından yaşanan önemli bir sorundur. Sadece erkekler mi? Kadınlar da bu konuda ciddi sorunlar yaşamaktadır. Aslında şu açıdan bakacak olursak; saç dökülmesine bitkisel çözüm arayanlar, aşırı saç dökülmesi hangi hastalığın belirtisi, saç dökülmesi nasıl önlenir, erkeklerde saç dökülmesi nedenleri, genetik saç dökülmesi tedavisi … gibi türlü çeşit sorgulamaların yoğunluğunu da göz önüne tutunca, insanlar açısından, Türkiye’de (ve belki dünyada) gerçekten bu soruna karşı çare bulmak oldukça önemli. Bu konuda takip edilmesi gereken adımları tespit etmek gerekiyor, ilk adım olarak. Uzun ama faydalı olacak bu yazının tamamını okumanızı öneriyoruz.

Saç dökülmesi nedir?

Tam olarak, yaşanılan sorunun Ne olduğunu kavramak” gerekiyor. Yastığımızda bulacağımız her saç kılı, bir saç dökülmesi başlangıcı mıdır?

Günde 100 adet saç telinin üzerindeki kayıplar saç dökülmesi problemine işarettir. Saç teli kaybını tespit edebilmek için kişiye “çekme testi” uygulanır.

– Uzm. Dr. Hülya Sağlam –

“Saç dökülmesi neden oluyor?” konusunu dermatoloji bilimi kategorik olarak sınıflandırmış ve tedavi yöntemleri üretmiştir. Saç dökülmesinin en sık karşılaşılan “iki tipi” vardır; bunlardan,

 • Biri telogen effluvium; 4-5 yılda bir 3 – 4 ay sürebilen normal dökülme,
 • Diğeri androgenetik alopesi yani erkek tipi saç dökülmesi.

Saç dökülmesi tipleri ve sebepleri


Geçmişten bu yana, her zaman, insanoğlunun gündeminde olan bir konudur saç ve buna bağlı olarak saç kaybı.

Estetik yönüyle özgüven meselesine de dönüşmüş ve psikolojik bir alana da girmiş olan saç sağlığı konusunun anlaşılması için öncelikle saç dökülmesi tipleri nelerdir bilmek gerekiyor.

Belirli bir yaşam döngüsü içinde bulunan saçı oluşturan kıllar belli evrelerden geçerler. İnsan saçlı derisinin kıl foliküllerinin %85-90’ı anagen, %13’ü telogen ve %1’inden azı katagen dönemdedir. 

Telogen effluvium tipi saç dökülmesi

Doğum, ateşli hastalıklar, stres, travmalar sonrası kan kayıpları, sert ve kontrolsüz diyetler gibi sebeplerle veya her saçın bir yaşam döngüsü vardır… Saç kaybı % 50 den azdır. Saçlarda azalma yanında incelme de söz konusudur. Bir sure sonra saç yoğunluğu eski haline gelmektedir. Bu tip dökülme 3 aydan daha fazla sürerse de kronikleşir.

Telogen effluvium tipi saç dökülmesi
 • Hormonal Sebepler,
 • Diyet
 • Kullanılan ilaçlar
 • Fiziksel stres (Ameliyat, kansızlık, vitamin eksikliği gibi…)
 • Psikolojik stres

Androgenetik alopesi… Erkek tipi saç dökülmesi

Androgenetik alopesi saç dökülmesi

Erkeklerde daha sık görülen dökülme tipidir. nadir olarak kadınlarda da görülebilmektedir. 25 yaşına gelen erkeklerin %25’inde, 50 yaşına gelen erkeklerin neredeyse yarısında Androgenetik alopesi sebepli seyrelme görülür. Genetik saç dökülmesi tedavisi bu alanda yürütülür, diyebiliriz.

Androgenetik alopesi kıl kökünün zayıflamasına ve minyatürleşmesine neden olarak “Kalıcı kelliğe” neden olan bir dökülme tipidir. Gerek erkeklerde, gerek bayanlarda görülür.

– Uzm. Dr. Hülya Sağlam –

Alopesi saç dökülmesi (bölgesel saç dökülmesi)

Troid ve Penisyöz hastalıkları ile birlikte görülebilen; nedeni bilinmeyen ve daha çok stres kaynaklı olduğu düşünülen bir saç dökülmesi tipidir. Genellikle kendiliğinden iyileşir.

Alopesi, saçlı derinin belirli bölgelerinde yoğunlaşan saç dökülmesi tipidir.
Nadir olmak üzere kadınlarda da görülmektedir.

Trikotilomani

Psikiatrik sebeplerle genellikle kız çocuklarında görülen, kronik saç ve kıl koparma ile karakterize edilmiş bir hastalıktır.

Trikotilomaninin “Sinirden saç baş yolmak” deyiminde olduğu gibi yoğun duygu durumunda ortaya çıkan bir durum olduğu anlaşılır. Bu nedenle Trikotilomani tedavisinde öncelikle stresi azaltma, stres yönetimi, yaratan durumlara odaklanılır.

– Prof. Dr. Kemal Arıkan –

Karizmatik Ol

Saçlar yaşlanır mı?

Evet. Yaşlanmamızla birlikte saçlarımızda değişimler söz konusudur. Çevre faktörüyle de beraber saçlarımız yaşlanır.

Genel olarak saç dökülmesinin nedenleri

 • Sağlıksız beslenmek ve çok fazla tütün ürünleri kullanmak
 • Vücudun gerekli vitamin ve minerali alamaması
 • Hormonal Problemler
 • Gebelik süreci
 • Saç boyamak için kullanılan kimyasal faktörler.
 • Stres

Saç dökülmesi nasıl önlenir ?

Saç dökülmesi sebepleri ışığında ele alınması gereken diğer soru “Saç dökülmesine çözüm var mı?” sorusudur. Bu konuda bir çok yöntem ve ürün mevcuttur. Hatta bu alandaki dermokozmetik ürünlere saç çıkaran, saç çıkaran serum denildiği görülmektedir. Ayrıca saç dökülmesine bitkisel çözüm sunulduğu görülmekle beraber, saç dökülmesi için ilaç üretimi de mevcuttur.

En etkili çözümlere ulaşmanın yolu saç tipinize, hangi tip saç dökülmesi problemi yaşadığınıza bağlı olarak öncelikle bir dermatolog desteği almanızdır.

Bu bağlamda, saç dökülmesine karşı tedavi yöntemlerine ve dermokozmetik ürünlerine başvurulabilecektir.

Saç dökülmesine karşı serum

Yaygın kanaate göre minoksidil sprey kullanımında saç dökülmesine karşı sonuç verdiği bilinmekle beraber, minoksidilin yan etkisi olarak, bırakıldığı anda daha fazla reaktif saç dökülmesi problemi gözlenmektedir. Bu sebeple, minoksidil ile aynı etkiyi veren; amineksil, nanoksidil içeren saç bakım serumları tercih edilmelidir. Ve içeriği; • Kan akışını hızlandırmalı,
 • saç foliküllerini harekete geçirmeli,
 • Nanopartiküler olmalı,
 • Saç derisini beslemeli,
 • Klinik olarak etkinliği kanıtlanmış olmalı,
 • Renk pigmentlerine zararı olmamalı,
 • Ciltte alerjik reaksiyonlara neden olmamalı,
 • Yağ dengesini korumalı,

Saç dökülmesi için hangi ürünü kullanmalı? Minoxidil, Nanoxidil,Procapil, Aminexil? işte bunun için şu karşılaştırmayı incelemenizi öneririz.

Saç dökülmesine karşı şampuanlar

Paraben içeren, cildinize zarar verebilen… Sülfat içeren şampuanları lütfen kullanmayın! “Saç dökülmesine karşı” denilen şampuanların içinde hastalara zarar veren etken maddeler de olabiliyor!

– Dr. Handan Köksal –


Saç dökülmesine karşı en iyi şampuan hangisi olabilir derseniz; doğayla dost ve klinik testlerle onaylanmış, amineksil ve nanoksidil içeren yeni nesil saç dökülmesine karşı şampuan seçmeniz gerekli diyebiliriz.

Saç dökülmesi için doktor nerede bulunur?

Saç dökülmesi için hangi doktora gidilir? Cildiye saç dökülmesine bakar mı? Derseniz; cildiye doktorlarımız saç dökülmesi tedavisi konusunda eğitim alırlar ve “Deri ve zührevi hastalıklar” alanında hizmet verirler. Kısaca “Dermatolog” olarak tanımlanan uzmanlık alanları, dünya genelinde “Dermataoloji Bilimi” kapsamında faaliyet gösterir. Saç kayıplarına karşı ve saç dökülmelerine karşı tedavi için ikametinize en yakın hastanelerdeki dermatolojideri hastalıklarızührevi hastalıklar bölümünden randevu alarak başvurabilirsiniz.

Devamını oku

Sağlık Kadraj

Soy Ağacı testleri: “Tükürmeden” önce dikkat!

Soy Ağacı testleri, satılan milyonlarca genetik test kitinin büyük bir bölümünü oluşturur. Ancak sağlık ve hastalık riskleri için genetik testler giderek daha popüler hale gelmektedir. 

Tarih:

on

Yazan:

Soy Ağacı testleri: "Tükürmeden" önce dikkat!

Soy Ağacı testleri – Birkaç yüz dolar ve tükürük örneği için genetik bir keşif yolculuğuna çıkabilirsiniz. Bazı şeyleri öğrenebilirsin ama aslıda ne örneği veriyorsun?

Bugün yüzlerce şirket, sağlık risklerinizden ve atalarınızdan istihbarat veya atletik yetenek gibi daha şüpheli özelliklere kadar her konuda sizi bilgilendirmek için DNA’nızı veya tükürüklerinizi analiz ediyor.  Harvard Tıp Okulu’nda Helix ve Veritas Genetics test şirketlerine danışmanlık yapan tıbbi bir genetikçi olan Robert Green, doğrudan tüketiciye yönelik pazarın “Şu anda vahşi bir ekosistemin parçası” olduğunu söylüyor.

Sonuçlar aydınlatıcı veya en azından “eğlenceli” olabilir ancak tüketici genetik testleri doğal riskler ile birlikte geliyor. Yani, “gizlilik kaybı” bunlardan biri… Green, “Çoğu zaman ödediğiniz bedel budur” diyor.

Tükürmeden önce neye bulaştığınızı bilmek iyi olur.

Ann Arbor’daki Michigan Üniversitesi‘ndeki biyoetik uzmanı Kayte Spector-Bagdady, bu şirketlerin web sitesinde yayınlanan politikalarında “Tüm bilgilerinizi ifşa etmek için iyi bir yol” diyor ve ekliyor: “Aynı şey birkaç önde gelen şirket için de geçerli ama bu bir istisna, hepsi için geçerli değil!”

Tüketici genetik test şirketlerinin çoğu akademik seviyede yazılmış uzun ama belirsiz, gizlilik beyanları sağlar. Bu, küçük puntolarla yazılarak tüketicilerin bunu anlamasını engelliyor. 30 Tüketici Genetik Test şirketinin gizlilik politikasının uluslararası şeffaflık kurallarına” uygun olamadığı görüldü.

Soy Ağacı testleri, satılan milyonlarca genetik test kitinin büyük bir bölümünü oluşturur. Ancak sağlık ve hastalık riskleri için genetik testler giderek daha popüler hale gelmektedir.

Onayınız gereği, test şirketleri sağlık verilerinizi araştırmacılarla paylaşabilir, kendi araştırmalarını yürütebilir veya verileri uyuşturucu ve biyoteknoloji şirketlerine satabilirler.

Soy Ağacı testleri konusunda Green: “Bence dikkatli olmalıyız!”

Ancak “paylaşım” riskleri beraberinde getiriyor. Athenahealth, Equifax ve son zamanlarda Facebook’taki ihlallerin ardından “Gizliliğimizin tehlikeye girebileceği çok sayıda yol olduğu yönünde devam eden yavaş hareket realizasyonu (kılıf uydurma) var” diyor. Bu, genetik veri için de geçerlidir.

Üçüncü şahıslarla paylaşılmadan önce DNA dizileri genellikle kişisel bilgilerinden arındırılır ve şifrelenir. Sadece bir barkodla tanımlanabilir. Ancak bazı bilim adamları, kamuya açık bilgilere dayanarak, anonim hale getirilmiş genetik verilerin kesilip yeniden tanımlanmasının mümkün olabileceği konusunda uyardılar! Şimdiye kadar, bu riskler teorik. Houston Üniversitesi Sağlık Hukuku ve Politikaları Enstitüsü Direktörü Jessica L. Roberts, genetik gizliliğin geniş çaplı istilalarının henüz gerçekleşmediğini söylüyor. / sciencenews.org

Devamını oku

Popüler '30

Sizin için Öneriyoruz!

Eğitim videoları ve uzman cevaplarıyla

 

Kadraj Akademi youtube’da!


Abone Ol!