fbpx

Neyse ki; herkes için Kadraj Blog var!

Personel seçme ve yerleştirme

İş Yaşamı

Bugün size Personel seçme ve yerleştirme ile ilgili kısaca bilgi aktarımı sağlayacığım.

Personel seçme şirket içinden başlayarak…

Oluşan personel ihtiyacı doğrultusunda, işin gereklilikleri net bir şekilde belirlenebiliyor olması lazım. Belirlenen işin gerekliliklerinden sonra, seçilecek olan personelin özellikleri de net bir şekilde belirlenebilir olması lazım. Bu belirlemeler yapıldıktan sonra personel seçimini bulunduğunuz şirketin içerisindeki personellerden başlayarak “dışa doğru” açılabilmemiz gerekiyor.

Çünkü burada çalışan personelin kendisini geliştirebilmesi için ve terfi yolunun açılabilmesi için öncelikle çalışanların arasından, personelin bir sonraki basamağa aktarılması gerekiyor.

Uygun bir personel adayı yok ise

Onun sonrasında, eğer personel içi gerekliliklerimize uygun bir personel adayı yok ise dış kaynakları kullanabiliriz. Bunlardan;

  • ilkireferans yoluyla olan kaynaklardır…
  • İkincisi ise ilan yoluna başvurarak gerekli sosyal medyayı veya internet kanalı aracılığıyla oluşturabileceğimiz, yayınlayabileceğiniz iş ilanlarıyla olmalıdır.

Karizmatik Ol

Burada yapacağımız şey istediğimiz özellikler net olarak belirlenebilir olması gerekiyor. Eğer performansı yüksek ve hareketli bir işse eğer yapacağımız işi, bunun için bir yaş kriteri belirleyebiliriz. Ve bu yaş kriterindeki sadece personellerin bize başvuru yapmasını sağlayabiliriz… Veyahut da gerçekten İngilizce ile alakalı bir iş yapacaksak; mesela, yurtdışı seyahatlerimiz olabilir ya da yazışmalarımız olabilir ve bunları İngilizce ile yapılacaksa “İngilizce bilen adaylar değerlendirilecektir” şeklinde alta birer not düşebiliriz.


Kadraj Akademi sizler için… Bilgiyi, görsel kargaşadan uzak, anlaşılabilir şekilde sunabilmek üzerine şekillendirmektedir. Bizlere ulaştıracağınız sorular ve talepler ışığında; cevap her nerede ise röportajlar, eğitim videoları, söyleşiler hazırlayarak yayınlıyor olacağız. Kanalımıza abone olarak projemize destek verebilirsiniz.

Anadolu Üniversitesi "Sosyal Bilimler Bölümü" ayrıca "Sosyoloji Bölümü" mezunudur. Bilgi Üniversitesi "İnsan Kaynakları Uzmanlığı Eğitimi", "İnsan Kaynakları Yönetimi" Eğitimlerini almıştır. Kadir Has Üniversitesi'nde "Profesyonel Yaşam Koçluğu" eğitimini tamamlamıştır. İş yaşamına; kurumsal satış ve danışmanlık, kişisel gelişim eğitimi ve danışmanlığı vererek devam etmektedir.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

*

 

"İş Yaşamı" Kategorisinden en son...

YUKARI Çık