fbpx
Sosyal Hesaplarımız

İş Yaşamı

Mülakat soruları: “Bize kendinizden bahsedebilir misiniz?”

Ve bu sorulardan bir tanesi, bize… (daha doğrusu soru demeyeyim) size yöneltilecek olan bir cümle: “Bize kendinizden bahsedebilir misiniz?”

Tarih:

on

Mülakat soruları: "Bize kendinizden bahsedebilir misiniz?"
Reyhan Doğan / Bize Kendinizden bahsedebilir misiniz?

Arkadaşlar, insan kaynakları uzmanı ile karşı karşıya geldiğinizde, size bazı sorular soracaktır. Bu soruları sorması, sizi “asla” yargılama ya da “sizi sorguya çekiyormuş” gibi lütfen algılamayın! Burada yapması gereken şey: sizi tanıması aslında. Doğal olarak burada… Evet, soru sorarak sizi tanıyabilir.

Bu sorulara vereceğiniz cevaplar karşısında ancak sizin hakkınızda bilgi sahibi olabilir. Doğal olarak bu sorulara net, anlaşılır ve samimi cevaplar verebiliyor olmanız son derece önemlidir.

Ve bu sorulardan bir tanesi, bize… (daha doğrusu soru demeyeyim) size yöneltilecek olan bir cümle: “Bize kendinizden bahsedebilir misiniz?”

Şimdi, sizi tanıyabilmesi için yöneltilmesi gereken bir sorudur bu. Bu soru karşısında yaptıklarınızı anlatabilirsiniz, bu zamana kadar yaptığınız neler varsa… Yani, daha doğrusu CV’nizi küçük bir özet halinde kendisine aktarabilirsiniz. CV’de, tabii ki her şeyi yazmak mümkün olmadığı için CV’de yazmadığınız, kendinize ait olan farklı özellikleriniz varsa… Hobileriniz olabilir, ilgi alanlarınız olabilir… Lütfen bunları anlatın, samimiyetle anlatın ve konuşurken “güler yüzlü” olmaya özen gösterin.


Reyhan Doğan soru – cevap videoları için tıklayın


Bu yazı, sayfaya gömülü medya dosyasına ait transkripsiyon metninin bir redaksiyon çalışması olup, Kadraj Akademi tarafından yazar profili oluşturularak yayınlanmıştır. .

Anadolu Üniversitesi "Sosyal Bilimler Bölümü" ayrıca "Sosyoloji Bölümü" mezunudur. Bilgi Üniversitesi "İnsan Kaynakları Uzmanlığı Eğitimi", "İnsan Kaynakları Yönetimi" Eğitimlerini almıştır. Kadir Has Üniversitesi'nde "Profesyonel Yaşam Koçluğu" eğitimini tamamlamıştır. İş yaşamına; kurumsal satış ve danışmanlık, kişisel gelişim eğitimi ve danışmanlığı vererek devam etmektedir.

Reklam Alanı Kızılay Web Banner 468X060
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

İş Yaşamı

Personel seçme ve yerleştirme

Personel seçme ve yerleştirme ile ilgili kısaca… personel seçimini bulunduğunuz şirketin içerisindeki personellerden başlayarak “dışa doğru” açılabilmemiz gerekiyor.

Tarih:

on

Yazan:

Personel seçme ve yerleştirme

Bugün size Personel seçme ve yerleştirme ile ilgili kısaca bilgi aktarımı sağlayacığım.

Personel seçme şirket içinden başlayarak…

Oluşan personel ihtiyacı doğrultusunda, işin gereklilikleri net bir şekilde belirlenebiliyor olması lazım. Belirlenen işin gerekliliklerinden sonra, seçilecek olan personelin özellikleri de net bir şekilde belirlenebilir olması lazım. Bu belirlemeler yapıldıktan sonra personel seçimini bulunduğunuz şirketin içerisindeki personellerden başlayarak “dışa doğru” açılabilmemiz gerekiyor.

Çünkü burada çalışan personelin kendisini geliştirebilmesi için ve terfi yolunun açılabilmesi için öncelikle çalışanların arasından, personelin bir sonraki basamağa aktarılması gerekiyor.

Uygun bir personel adayı yok ise

Onun sonrasında, eğer personel içi gerekliliklerimize uygun bir personel adayı yok ise dış kaynakları kullanabiliriz. Bunlardan;

  • ilkireferans yoluyla olan kaynaklardır…
  • İkincisi ise ilan yoluna başvurarak gerekli sosyal medyayı veya internet kanalı aracılığıyla oluşturabileceğimiz, yayınlayabileceğiniz iş ilanlarıyla olmalıdır.

Karizmatik Ol

Burada yapacağımız şey istediğimiz özellikler net olarak belirlenebilir olması gerekiyor. Eğer performansı yüksek ve hareketli bir işse eğer yapacağımız işi, bunun için bir yaş kriteri belirleyebiliriz. Ve bu yaş kriterindeki sadece personellerin bize başvuru yapmasını sağlayabiliriz… Veyahut da gerçekten İngilizce ile alakalı bir iş yapacaksak; mesela, yurtdışı seyahatlerimiz olabilir ya da yazışmalarımız olabilir ve bunları İngilizce ile yapılacaksa “İngilizce bilen adaylar değerlendirilecektir” şeklinde alta birer not düşebiliriz.


Reyhan Doğan soru – cevap videoları için tıklayın


Bu yazı, sayfaya gömülü medya dosyasına ait transkripsiyon metninin bir redaksiyon çalışması olup, Kadraj Akademi tarafından yazar profili oluşturularak yayınlanmıştır. .

Devamını oku

Popüler '30

Sizin için Öneriyoruz!

Eğitim videoları ve uzman cevaplarıyla

 

Kadraj Akademi youtube’da!


Abone Ol!