fbpx

Neyse ki; herkes için Kadraj Blog var!

1 Temmuz Kabotaj Bayramı Kutlu Olsun!

1 Temmuz Kabotaj Bayramı Kutlu Olsun!

Bolaman Kadraj/Toplum Kadraj/Yaşam Kadraj

Kabotaj: Osmanlı döneminde Avrupa ülkelerine verilen kapütülasyonlarla elden çıkan, yabancılara kaptırılan; kara sularımızda yolcu ve yük taşıma, avlanma, yükleme, boşaltma, acentelik, deniz fenerleri, güvenlik ve diğer bütün ticari iskele ve liman işletme hakları 1 Temmuz 1926’da Atatürk’ün iradesiyle yeniden kazanıldı. Bu nedenle 1 Temmuz Kabotaj bayramı olarak kabul edildi. Kutlu olsun.

Kabotaj Bayramında Ordu Bolaman’da Kayık Yarıșları

1950’lerde Bolaman’da (Kale’de) 1 Temmuz kabotaj bayramında çırnık kayıklarla kürek yarışları, yüzme ve su altında yüzme (dalma) yarışları yapılırdı. 1 Temmuz kabotaj bayramı milli deniz festivali bilinciyle kutlanırdı. O yıllarda Kalenin en hızlı çırnığı olan Dursun Dayının Ahmet (Şimşek) çavuşun mavi, yeşil, sakız boyalı çırnık kayığı yarışa hazırlanır ve hemen hemen girdiği her yarışı da kazanırdı. Yarışa Yalıköy’den, Belice’den, Medreseönü’den, Okçulu’dan ve Fatsa’dan kayıklar katılırdı.

1 Temmuz Kabotaj Bayramı Kutlu Olsun!
1 Temmuz Kabotaj Bayramı Kutlu Olsun!

Dümende: Baki Reis (Ekiz)

Küreklerde: Kaya Coşkun, Hayati Özmen, Yusuf Yeşiltaş, Yalçın Hazne, Samittin Yeşiltaş, Ahmet Çavuş, Çıtıl Abdullah Ergün, Dursun Mehmet Yeşiltaş(kaymakam), İsmet Coşkun, Erol Özdeniz, Mecit Ergün, Yalçın Hazne, İrfan Özmen, Kazım Türkmen, Alime’nin Mehmet.

Kürek ya da su sporları federasyonu olmadığı, devletin bu tür sporlara elinin yetişemediği, sponsor firmaların bulunmadığı zamanlarda halk kendi kendine amatör ruhla gerçek yarışma aşkıyla milli günlerin ne büyük güçlüklerle, savaşlarla elde edildiğinin bilinciyle, heyecanıyla bu sporları yapıyordu.

Kendi kendine hiçbir zorlama ve teşvik olmadan yarışıyordu, kutluyordu kazanılan zaferleri. Milletçe kutlamak için sahil köylerinin en hızlı en güzel çırnık kayıkları seçilir boyanır, hazırlanır… Pazusu, kolları en kuvvetli gençler kendi istekleriyle küreklere oturur; yaşlı tecrübeli reislerden biri dümen tutar, çırnığın arkasına ayyıldızlı bayrak çekilir, haber vermek için kazanılacak zaferi bir de tüfek alınır baş altına saklanır ve yola çıkılırdı… En uzak köylerden gidilirdi kürekle hiç şikayet edilmeden; bir kaç deniz mili yola, yarışa katılmaya, bu şölenden nasibini almaya.

O yarışlarda yaşanan heyecan

Deniz şehitlerinin ruhlarına ulaşırdı

Okunmuş bir fatiha gibi

Onlarda pay alırdı duyulan heyecandan,

Şenlenirdi denizin üstü de, toprağın altı da

Aynı anda

Kayıklar suya her baş vurdukça

Kürekler her sefer suya daldıkça…

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

*

 

"Bolaman Kadraj" Kategorisinden en son...

Osman Kademoğlu

Venüs ve Aşk Meleği

Aydınlık bir köşede keski ve çakı benzeri basit aletlerle “Venüs ve Aşk
Balık Avı

Bombayla Balık Avı

Denize çıkarken bombayla avlanmaya gittiğimizi bana söylememişlerdi. Daha önce hiç görmediğim dinamitle
Güreş, Pehlivan

İki Pehlivan

Vahittin Ekiz ve Topçunun Şevki iki delikanlı varı yoğu paylaşan iyisi gelirse
Kale'de Poyraz

Kale’de Poyraz

Poyraza karşı konuşulmaz, sesi alır uçurur ne dediğin duyulmaz. Poyraz esen yerde
YUKARI Çık