Saç dökülmesi sebepleri ve tedavisi

Saç dökülmesi sebepleri ve tedavisi

Sağlık Kadraj/Toplum Kadraj

Saç dökülmesi, istatistiklere göre 50 yaşına kadar erkeklerin %60’ı tarafından yaşanan önemli bir sorundur. Sadece erkekler mi? Kadınlar da bu konuda ciddi sorunlar yaşamaktadır. Aslında şu açıdan bakacak olursak; saç dökülmesine bitkisel çözüm arayanlar, aşırı saç dökülmesi hangi hastalığın belirtisi, saç dökülmesi nasıl önlenir, erkeklerde saç dökülmesi nedenleri, genetik saç dökülmesi tedavisi … gibi türlü çeşit sorgulamaların yoğunluğunu da göz önüne tutunca, insanlar açısından, Türkiye’de (ve belki dünyada) gerçekten bu soruna karşı çare bulmak oldukça önemli. Bu konuda takip edilmesi gereken adımları tespit etmek gerekiyor, ilk adım olarak. Uzun ama faydalı olacak bu yazının tamamını okumanızı öneriyoruz.

Saç dökülmesi nedir?

Tam olarak, yaşanılan sorunun Ne olduğunu kavramak” gerekiyor. Yastığımızda bulacağımız her saç kılı, bir saç dökülmesi başlangıcı mıdır?

Günde 100 adet saç telinin üzerindeki kayıplar saç dökülmesi problemine işarettir. Saç teli kaybını tespit edebilmek için kişiye “çekme testi” uygulanır.

– Uzm. Dr. Hülya Sağlam –

“Saç dökülmesi neden oluyor?” konusunu dermatoloji bilimi kategorik olarak sınıflandırmış ve tedavi yöntemleri üretmiştir. Saç dökülmesinin en sık karşılaşılan “iki tipi” vardır; bunlardan,

 • Biri telogen effluvium; 4-5 yılda bir 3 – 4 ay sürebilen normal dökülme,
 • Diğeri androgenetik alopesi yani erkek tipi saç dökülmesi.

Saç dökülmesi tipleri ve sebepleri


Geçmişten bu yana, her zaman, insanoğlunun gündeminde olan bir konudur saç ve buna bağlı olarak saç kaybı.

Estetik yönüyle özgüven meselesine de dönüşmüş ve psikolojik bir alana da girmiş olan saç sağlığı konusunun anlaşılması için öncelikle saç dökülmesi tipleri nelerdir bilmek gerekiyor.

Belirli bir yaşam döngüsü içinde bulunan saçı oluşturan kıllar belli evrelerden geçerler. İnsan saçlı derisinin kıl foliküllerinin %85-90’ı anagen, %13’ü telogen ve %1’inden azı katagen dönemdedir. 

Telogen effluvium tipi saç dökülmesi

Doğum, ateşli hastalıklar, stres, travmalar sonrası kan kayıpları, sert ve kontrolsüz diyetler gibi sebeplerle veya her saçın bir yaşam döngüsü vardır… Saç kaybı % 50 den azdır. Saçlarda azalma yanında incelme de söz konusudur. Bir sure sonra saç yoğunluğu eski haline gelmektedir. Bu tip dökülme 3 aydan daha fazla sürerse de kronikleşir.

Telogen effluvium tipi saç dökülmesi
 • Hormonal Sebepler,
 • Diyet
 • Kullanılan ilaçlar
 • Fiziksel stres (Ameliyat, kansızlık, vitamin eksikliği gibi…)
 • Psikolojik stres

Androgenetik alopesi… Erkek tipi saç dökülmesi

Androgenetik alopesi saç dökülmesi

Erkeklerde daha sık görülen dökülme tipidir. nadir olarak kadınlarda da görülebilmektedir. 25 yaşına gelen erkeklerin %25’inde, 50 yaşına gelen erkeklerin neredeyse yarısında Androgenetik alopesi sebepli seyrelme görülür. Genetik saç dökülmesi tedavisi bu alanda yürütülür, diyebiliriz.

Androgenetik alopesi kıl kökünün zayıflamasına ve minyatürleşmesine neden olarak “Kalıcı kelliğe” neden olan bir dökülme tipidir. Gerek erkeklerde, gerek bayanlarda görülür.

– Uzm. Dr. Hülya Sağlam –

Alopesi saç dökülmesi (bölgesel saç dökülmesi)

Troid ve Penisyöz hastalıkları ile birlikte görülebilen; nedeni bilinmeyen ve daha çok stres kaynaklı olduğu düşünülen bir saç dökülmesi tipidir. Genellikle kendiliğinden iyileşir.

Alopesi, saçlı derinin belirli bölgelerinde yoğunlaşan saç dökülmesi tipidir.
Nadir olmak üzere kadınlarda da görülmektedir.

Trikotilomani

Psikiatrik sebeplerle genellikle kız çocuklarında görülen, kronik saç ve kıl koparma ile karakterize edilmiş bir hastalıktır.

Trikotilomaninin “Sinirden saç baş yolmak” deyiminde olduğu gibi yoğun duygu durumunda ortaya çıkan bir durum olduğu anlaşılır. Bu nedenle Trikotilomani tedavisinde öncelikle stresi azaltma, stres yönetimi, yaratan durumlara odaklanılır.

– Prof. Dr. Kemal Arıkan –

Karizmatik Ol

Saçlar yaşlanır mı?

Evet. Yaşlanmamızla birlikte saçlarımızda değişimler söz konusudur. Çevre faktörüyle de beraber saçlarımız yaşlanır.

Genel olarak saç dökülmesinin nedenleri

 • Sağlıksız beslenmek ve çok fazla tütün ürünleri kullanmak
 • Vücudun gerekli vitamin ve minerali alamaması
 • Hormonal Problemler
 • Gebelik süreci
 • Saç boyamak için kullanılan kimyasal faktörler.
 • Stres

Saç dökülmesi nasıl önlenir ?

Saç dökülmesi sebepleri ışığında ele alınması gereken diğer soru “Saç dökülmesine çözüm var mı?” sorusudur. Bu konuda bir çok yöntem ve ürün mevcuttur. Hatta bu alandaki dermokozmetik ürünlere saç çıkaran, saç çıkaran serum denildiği görülmektedir. Ayrıca saç dökülmesine bitkisel çözüm sunulduğu görülmekle beraber, saç dökülmesi için ilaç üretimi de mevcuttur.

En etkili çözümlere ulaşmanın yolu saç tipinize, hangi tip saç dökülmesi problemi yaşadığınıza bağlı olarak öncelikle bir dermatolog desteği almanızdır.

Bu bağlamda, saç dökülmesine karşı tedavi yöntemlerine ve dermokozmetik ürünlerine başvurulabilecektir.

Saç dökülmesine karşı serum

Yaygın kanaate göre minoksidil sprey kullanımında saç dökülmesine karşı sonuç verdiği bilinmekle beraber, minoksidilin yan etkisi olarak, bırakıldığı anda daha fazla reaktif saç dökülmesi problemi gözlenmektedir. Bu sebeple, minoksidil ile aynı etkiyi veren; amineksil, nanoksidil içeren saç bakım serumları tercih edilmelidir. Ve içeriği; • Kan akışını hızlandırmalı,
 • saç foliküllerini harekete geçirmeli,
 • Nanopartiküler olmalı,
 • Saç derisini beslemeli,
 • Klinik olarak etkinliği kanıtlanmış olmalı,
 • Renk pigmentlerine zararı olmamalı,
 • Ciltte alerjik reaksiyonlara neden olmamalı,
 • Yağ dengesini korumalı,

Saç dökülmesi için hangi ürünü kullanmalı? Minoxidil, Nanoxidil,Procapil, Aminexil? işte bunun için şu karşılaştırmayı incelemenizi öneririz.

Saç dökülmesine karşı şampuanlar

Paraben içeren, cildinize zarar verebilen… Sülfat içeren şampuanları lütfen kullanmayın! “Saç dökülmesine karşı” denilen şampuanların içinde hastalara zarar veren etken maddeler de olabiliyor!

– Dr. Handan Köksal –


Saç dökülmesine karşı en iyi şampuan hangisi olabilir derseniz; doğayla dost ve klinik testlerle onaylanmış, amineksil ve nanoksidil içeren yeni nesil saç dökülmesine karşı şampuan seçmeniz gerekli diyebiliriz.

Saç dökülmesi için doktor nerede bulunur?

Saç dökülmesi için hangi doktora gidilir? Cildiye saç dökülmesine bakar mı? Derseniz; cildiye doktorlarımız saç dökülmesi tedavisi konusunda eğitim alırlar ve “Deri ve zührevi hastalıklar” alanında hizmet verirler. Kısaca “Dermatolog” olarak tanımlanan uzmanlık alanları, dünya genelinde “Dermataoloji Bilimi” kapsamında faaliyet gösterir. Saç kayıplarına karşı ve saç dökülmelerine karşı tedavi için ikametinize en yakın hastanelerdeki dermatolojideri hastalıklarızührevi hastalıklar bölümünden randevu alarak başvurabilirsiniz.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

*