fbpx
Sosyal Hesaplarımız

Bilim Kadraj

Protezler yakında his kazanabilir!

Modern protezler zaten etkileyici… Yapay, esnek, organik malzemeler ile bükülebilir yapay sinirleri insan dokusuyla bütünleştirmek için ideal hale getirmekle kalmayıp, aynı zamanda üretilmeleri de nispeten ucuz.

Tarih:

on

Protezler yakında his kazanabilir!

Protezler yakında his kazanabilir. Araştırmacılar dokunma, bilgi işleme ve bedenlerimizde olduğu gibi diğer sinirlerle iletişim kurabilen yeni bir yapay sinir türü yarattılar. Gelecek sürümlere doku, konum ve farklı basınç türlerindeki değişiklikleri izlemek için sensörler ekleyebilir ve yapay uzuvların (ve bazı robotlar) insanların çevreleriyle nasıl bir etkileşim kurdukları konusunda potansiyel olarak dramatik gelişmelere yol açabilir.

Cornell Üniversitesi’nde organik bir elektronik uzmanı olan Robert Shepherd, “Oldukça güzel bir gelişme” diyor. Shepherd: “Yapay, esnek, organik malzemeler ile bükülebilir yapay sinirleri insan dokusuyla bütünleştirmek için ideal hale getirmekle kalmayıp, aynı zamanda üretilmeleri de nispeten ucuz.”

Modern protezler zaten etkileyici

Bazılarını sadece düşünceyle kontrol etmek mümkün. Kullanıcıların gözleriyle sürekli olarak izlemelerine gerek kalmadan kontrol etmelerine yardımcı olan basınç sensörlerine sahip. Ancak doğal dokunma duyumumuz çok daha karmaşıktır.

Yumuşak ve kuvvetli dokunuş gibi farklı basınç türlerini izleyen binlerce sensör, ısıyı ve pozisyondaki değişiklikleri algılama yeteneği ile birlikte entegre olması gerekir. Bu çok miktarda bilgi, sinirlerin omuriliğe ve nihayetinde beyne giden lokal kümeler yoluyla sinyalleri ileten bir ağ tarafından yönetilmesi gerekir. Sadece sinyaller yeterince güçlü olmak için birleştiğinde, zincirdeki bir sonraki bağlantıyı yaparlar.

Yapay sinir üç bölümden oluşmakta

Şimdi Palo Alto, Kaliforniya’daki Stanford Üniversitesi‘nde Kimyager Zhenan Bao liderliğindeki araştırmacılar aynı şekilde çalışan yapay bir duyu siniri inşa ettiler. Esnek organik bileşenlerden oluşan sinir, üç bölümden oluşmakta;

İlk olarak, bir dizi düzinelerce sensör, baskı ipuçlarını toplar. Bu sensörlerden birine basılması, iki elektrot arasındaki voltajda bir artışa neden olur. Bu değişiklik daha sonra, voltaj değişimlerini bir dizi elektrik darbesi haline dönüştüren bir halka osilatörü olarak adlandırılan ikinci bir cihaz tarafından alınır. Bu darbeler ve diğer basınç sensörü / halka osilatör taraklarından, sinaptik bir transistör olarak adlandırılan ve biyolojik nöronlar tarafından üretilenlerle eşleşen bir dizi elektrik darbesi gönderen üçüncü bir cihaza gönderilir.

Bunun gibi organik elektronikler yapmak ucuz olduğundan, yaklaşım bilim adamlarının çok sayıda duyusal bilgiyi alabilen yapay sinirleri entegre etmelerine izin vermelidir, diyor Shepherd. / sciencemag.org

Reklam Alanı Kızılay Web Banner 468X060
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

Bilim Kadraj

Dokunulamayan damarı açan Türk!

Dokunulamayan damarı açan Türk Dr. Gökhan Özdemir: Beyinde kalp ve solunum merkezini besleyen ‘PICA’ adını verdiğimiz damara müdahale yapılamamıştı.

Tarih:

on

Yazan:

Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi’ndeki ameliyatta, tıpta çığır açacak bir operasyona imza attı. Tıkanmış, riskli bir beyin damarına müdahale edilerek gurur verici operasyonu başarı ile tamamlandı.

Karar Gazetesindeki haberde yer alan bilgiye göre, Öğretim Üyesi Gökhan Özdemir, ‘Şu anda literatürde bu vakanın örneği yok’ dedi. ve devam etti:

“Beyni besleyen büyük damar tıkanıklıkları müdahale edilerek açılabiliyor.

Fakat beyinde kalp ve solunum merkezini besleyen ‘PICA’ adını verdiğimiz damara müdahale yapılamamıştı.

Çünkü bu damar küçük, teknik olarak tıkanıklığı tespit etmek çok zor. Bu ameliyat dünyada ilk!”


Haberin detayı: Dokunulamayan damarı açan Türk

Sağlık kategorisi

Devamını oku

Sağlık Kadraj

Soy Ağacı testleri: “Tükürmeden” önce dikkat!

Soy Ağacı testleri, satılan milyonlarca genetik test kitinin büyük bir bölümünü oluşturur. Ancak sağlık ve hastalık riskleri için genetik testler giderek daha popüler hale gelmektedir. 

Tarih:

on

Yazan:

Soy Ağacı testleri: "Tükürmeden" önce dikkat!

Soy Ağacı testleri – Birkaç yüz dolar ve tükürük örneği için genetik bir keşif yolculuğuna çıkabilirsiniz. Bazı şeyleri öğrenebilirsin ama aslıda ne örneği veriyorsun?

Bugün yüzlerce şirket, sağlık risklerinizden ve atalarınızdan istihbarat veya atletik yetenek gibi daha şüpheli özelliklere kadar her konuda sizi bilgilendirmek için DNA’nızı veya tükürüklerinizi analiz ediyor.  Harvard Tıp Okulu’nda Helix ve Veritas Genetics test şirketlerine danışmanlık yapan tıbbi bir genetikçi olan Robert Green, doğrudan tüketiciye yönelik pazarın “Şu anda vahşi bir ekosistemin parçası” olduğunu söylüyor.

Sonuçlar aydınlatıcı veya en azından “eğlenceli” olabilir ancak tüketici genetik testleri doğal riskler ile birlikte geliyor. Yani, “gizlilik kaybı” bunlardan biri… Green, “Çoğu zaman ödediğiniz bedel budur” diyor.

Tükürmeden önce neye bulaştığınızı bilmek iyi olur.

Ann Arbor’daki Michigan Üniversitesi‘ndeki biyoetik uzmanı Kayte Spector-Bagdady, bu şirketlerin web sitesinde yayınlanan politikalarında “Tüm bilgilerinizi ifşa etmek için iyi bir yol” diyor ve ekliyor: “Aynı şey birkaç önde gelen şirket için de geçerli ama bu bir istisna, hepsi için geçerli değil!”

Tüketici genetik test şirketlerinin çoğu akademik seviyede yazılmış uzun ama belirsiz, gizlilik beyanları sağlar. Bu, küçük puntolarla yazılarak tüketicilerin bunu anlamasını engelliyor. 30 Tüketici Genetik Test şirketinin gizlilik politikasının uluslararası şeffaflık kurallarına” uygun olamadığı görüldü.

Soy Ağacı testleri, satılan milyonlarca genetik test kitinin büyük bir bölümünü oluşturur. Ancak sağlık ve hastalık riskleri için genetik testler giderek daha popüler hale gelmektedir.

Onayınız gereği, test şirketleri sağlık verilerinizi araştırmacılarla paylaşabilir, kendi araştırmalarını yürütebilir veya verileri uyuşturucu ve biyoteknoloji şirketlerine satabilirler.

Soy Ağacı testleri konusunda Green: “Bence dikkatli olmalıyız!”

Ancak “paylaşım” riskleri beraberinde getiriyor. Athenahealth, Equifax ve son zamanlarda Facebook’taki ihlallerin ardından “Gizliliğimizin tehlikeye girebileceği çok sayıda yol olduğu yönünde devam eden yavaş hareket realizasyonu (kılıf uydurma) var” diyor. Bu, genetik veri için de geçerlidir.

Üçüncü şahıslarla paylaşılmadan önce DNA dizileri genellikle kişisel bilgilerinden arındırılır ve şifrelenir. Sadece bir barkodla tanımlanabilir. Ancak bazı bilim adamları, kamuya açık bilgilere dayanarak, anonim hale getirilmiş genetik verilerin kesilip yeniden tanımlanmasının mümkün olabileceği konusunda uyardılar! Şimdiye kadar, bu riskler teorik. Houston Üniversitesi Sağlık Hukuku ve Politikaları Enstitüsü Direktörü Jessica L. Roberts, genetik gizliliğin geniş çaplı istilalarının henüz gerçekleşmediğini söylüyor. / sciencenews.org

Devamını oku

Bilim Kadraj

Tarım kökeninde yeni ipuçları

Tarım, çevre koşullarının iyileştiği ve nüfusun daha fazla yoğunlukta yaşandığı zaman artı anlardan ortaya çıktı.

Tarih:

on

Yazan:

Tarım kökeninde yeni ipuçları

Tarımın icadı insanları ve çevreyi sonsuza dek değiştirdi ve binlerce yıl boyunca, uygulama en az bir düzine farklı yerde bağımsız olarak ortaya çıktı. Ama tarım neden bu tarihlerde, insanlık tarihinin belirli zamanlarında başladı?

Yeni bir metodolojik yaklaşımla, Colorado Eyalet Üniversitesi ve St. Louis’deki Washington Üniversitesi araştırmacıları, uzun süredir tartışılan bir teorinin altını çizen kanıtlar ortaya çıkardılar:

Tarım, çevre koşullarının iyileştiği ve nüfusun daha fazla yoğunlukta yaşandığı zaman ortaya çıktı.

Nature Human Behaviour‘nın 4 Haziran sayısında yayınlanan “ Dünya nüfusunun yoğunluğunu belirleyen, tarımın kökenini etkileyen güçleri ortaya koyan ” türünün ilk örneği olan çalışma, insan tarımının kökenleri hakkındaki mevcut fikirlere destek veriyor.

Tarım geçmişini tahmin etme

İnsanlık tarihinin derinliklerini incelemek zor çünkü on binlerce yıl geriye bakıldığında çok az veri var. Bilim adamları tipik olarak arkeolojik kanıtlara güveniyor ancak geniş bir resim elde etmek zor çünkü arkeolojik kazılar nispeten küçük alanları kapsamakta. Bu sınırlamaların üstesinden gelmek için araştırmacılar avlanma, balık tutma ve yiyecek elde etmek için toplanan, nispeten son zamanlardaki toplayıcı toplumların çevre, kültürel özellikler ve nüfus yoğunlukları arasındaki korelasyonları modelledi.

Nüfus haritaları

Bu çalışma, 21.000 yıl öncesine dayanan potansiyel nüfus yoğunluklarının haritasını üreten ilk çalışmadır. Araştırmacılar bu haritaları, tarımsal uygulamaların başladığı zamandaki 12 merkezin her birinde var olan koşulları incelemek için kullanmışlardır.

Araştırmacılar, çevresel koşulların iyileştirilmesinin, insanların yeni fikirlerle uğraşma lüksüne izin verebileceğine ve tek bir yerde daha fazla insana sahip olmanın, inovasyon kıvılcımları ile fikirlerin paylaşılmasına izin verebileceğine inanıyorlar. / wustl.edu

Devamını oku

Popüler '30

Sizin için Öneriyoruz!

Eğitim videoları ve uzman cevaplarıyla

 

Kadraj Akademi youtube’da!


Abone Ol!