fbpx
Sosyal Hesaplarımız

Toplum Kadraj

Mânevi Soy Bilgisi verebilecek kurum yok!

Siz şükredin “Mânevi Soy Bilgisi” verebilecek bir kurum yok! Yoksa kiminin mânâ kablosu Hz. Ali’ye; kimininki Muaviye’ye; cümbüşü o zaman gör, alimallah!

Tarih:

on

Mânevi Soy Bilgisi verebilecek kurum yok!

Maun suresine rağmen; öylesine ustaca namaz kılabiliyoruz ki cennet kapıları bir bir açılıyor, mâna deryalarında kulaç atarken tespih evliyalığında zirve yapıyoruz. Bu kadar yetenek, ibadetin şanında görülmüş şey değil… İnsanlığı sormayın bile! “İslâm’la şereflenmiş olmak kaidesi kâfi!” diyen insanlara “Önce, İslâm kaidesiyle yani kendinle barış” diyesim geliveriyor! Ehlibeyt’in “aşk davasını” anlamak istemeyen “Molla Kasım’lar” var ya… Hah işte! Bana göre; “yok oluş sırrının” büyüğünü onlar taşıyor! Soy bilgisi koptu gitti ya geçenlerde ve hâlâ gündemde… Ha Selanikli olmuşsun ha Yozgatlı ne fark eder, oysa?

Siz şükredin “Mânevi Soy Bilgisi” verebilecek bir kurum yok! Yoksa kiminin mânâ kablosu Hz. Ali‘ye; kimininki Muaviye‘ye; cümbüşü o zaman gör, alimallah!

“Her doğru, herkese, her zaman, her yerde söylenmez!” kaidesi vardır tasavvufun gönül meclisinde… Bundan mütevellit “sır yoktur” demek makuldür ve aslında “Ya ‘zamanı’ vardır; ya ‘sadrın’ dardır” diye düşünülebilir. Ee! O vakit;

Dersin ki: “Sadrım nasıl genişler?”

Denebilir ki: “Değil mi ki, kulun gönlüne sığan Allah’tır? Öyleyse sadrın, tabiatı gereği geniştir!”

Bu sefer dersin ki: “Tabiatımda genişse, sadrım nasıl daralır! Bu ne iştir?”

Öze giden yol

İşte! “Bu ne bir iştir, ne de bir sır!” Sözle sırlanır bir sestir. Bu sese kul, kulak ile yol bulur… “Kulaktır” ya “Müşteri ancak dile!” Yani “sesten bir yol” dur. Yürüdükçe uzanır gider; durduğunda senden ibarettir. Öze giden yol… O sebeple Hz. Ali Efendimiz “Alem-i Kübra” demiştir ya insana! Lakin insan olmak gerektir, en önce…

Sırlanmak, sır olmak… Sözde hoştur. İnsan bu; ne olduğunu bilmez, düşünmez. Sadrı genişleyendir oysa genişletecek için. Yer, içer… Konuşur, eğleşir… Lakin “idrak” etmez… Yol “idraka” uzanır; uzanır ki sadrını bilesin… Sadrını genişletsin. Yüce Allah âlemde boş yer koymaz!

Koskoca cenneti namaz kılıyorsun diye vermeyecek Allah! Önce bunu kalın kafana yaz, sen yazarken de meselenin asıl boyutuna gelmiş olalım…

Hz. Ali Efendimizin varoluş tarifi

Dünyayı gözünde büyütmek aslında kolay olanı icra etmektir… Oysa idrak edilmesi zor olan “İnsan büyük âlem, kâinat küçük âlem” diye buyuran Hz. Ali Efendimizin varoluş tarifidir.

Âlem sussa “konuşacak cesareti” bulmak, bulunabilecek bir nimet değil! Bir Kerbela meziyetidir ha! İşte! Hz. Ali’yi neden sev(e)mediler? Al sana mânâdan bir kilit… Manevi soyuna sopuna yol bul! Tabii “bulabiliyorsan” cesareti, o yolun kapısını aç!

Dünyaya tutunmak için bir başka demagojik dünya kurmak… Herkesin yaptığı. Nasılsa yaşıyoruz… Nasılsa öleceğiz… Ee? Nasılsa var olduk…

“Hiçbirinizce bilmek” istemiyorum!

Nasıl olduysa; “nasıl” var? Eğip, büküp tuhaf bir varlık bilmecesi çözmeye çalışmak… Ancak yer yüzünde bu kadar tuhaf bir “bilginlik” olabilirdi! Ben bilemiyorum… Ve belki “hiçbirinizce bilmek” istemiyorum! Dediğim şu: “Dünyada, sonrasında… Diyerek devam edeceğimiz bir dünya hayal etmek yerine; tam olarak işte şu an ‘o sonrası dediğimiz an’ demek…” fakat ne mümkün?

İnsan, ölürcesine yaşıyor sanki… Ölümsüz olsa dahi… Soy ağacına baka baka! Ne tuhaf… Ne mübarek soyunuz varmış be?

Reklam Alanı Kızılay Web Banner 468X060
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

Toplum Kadraj

Facebook değişikliğe gidiyor

yanlış bilgiler içeren haber, görsel ve videolarla mücadele etmek için atılan pek çok yeni adımı ve değişiklikleri duyurduğu yaklaşık 2 bin kelimelik bir metni Poynter ile paylaştı.

Tarih:

on

Teyit.org’da yer alan bilgilendirmeye göre:

Facebook yılın ikinci çeyreğine, platformun yanlış bilgilendirme ile mücadele yöntemlerine ilişkin değişiklikleri duyurarak başlıyor.

Facebook, 10 Nisan 2019 Çarşamba günü platformda yayılan yanlış bilgiler içeren haber, görsel ve videolarla mücadele etmek için atılan pek çok yeni adımı ve değişiklikleri duyurduğu yaklaşık 2 bin kelimelik bir metni Poynter ile paylaştı.

Haberde, uygulanacak ana değişiklikler şu şekilde maddelendi:

  • Facebook yanlış bilginin sıkça yayıldığı gruplara erişimi azaltıyor.
  • Kullanıcıların en çok hangi haber kaynaklarına güvendiklerini belirlemede, kitle kaynak kullanımının nasıl faydalı olabileceğini araştırıyor.
  • Şirket, kullanıcıları gördükleri içerik hakkında bilgilendirmek amacıyla Messenger’a, gruplara ve Haber Kaynağı’na yeni göstergeler ekliyor.

Detaylar burada: Facebook yanlış bilgi karşıtı politikalarında değişikliğe gidiyor

Devamını oku

Ekonomi Kadraj

Zorunlu olacak “tamamlayıcı” emeklilik ve kıdem tazminatı detayları

Kazançlarına göre azdan az, çoktan çok belirleneceği zorunlu bir bireysel emeklilik sistemini yani tamamlayıcı emeklilik sistemini yeniden ele alacağız.

Tarih:

on

Hürriyet’te yer alan habere göre, zorunlu kapsamda uygulamaya konulacak olan tamamlayıcı BES (Bireysel Emeklilik Sistemi) hakkında Bakan Albayrak:

“Vatandaşlarımızın kazançlarına göre azdan az, çoktan çok belirleneceği zorunlu bir bireysel emeklilik sistemini yani tamamlayıcı emeklilik sistemini yeniden ele alacağız. Bu sistemle birlikte kıdem tazminatı reformunu da hayata geçireceğiz. İş verenden yapılacak kesintiler BES ile entegre kıdem tazminatı fonunda toplanacak”

dedi.

Detaylar: İşte tüm yönleriyle tamamlayıcı emeklilik ve kıdem tazminatı fonu

Devamını oku

# Editör Seçimi

Kıraç, Oktay Sinanoğlu’nu hatırlattı!

“Türkçemiz İngilizce’den çok daha kaliteli bir dildir. Matematik olarak mükemmel bir dildir” diyen Kıraç, Oktay Sinanoğlu’nu hatırlattı.

Tarih:

on

Kıraç, Oktay Sinanoğlu'nu hatırlattı!

İngilizce eğitime son verilmesi ve Türkiye’nin Amerikan hegemonyasından kurtulması gerektiğini söyleyerek, Atatürk’ü örnek gösterdi.  “Amerika’yla savaşıyoruz vatan cephesindeyim” diyen Kıraç, Aydınlık Gazetesi’ndeki röportajında, gerçeklik payı ne yazık ki çok yüksek, tartışma yaratacak detaylara değindi. Bu söylemleriyle “Oktay Sinanoğlu” anımsandı.

Türkçe giderse Türk de gider. Ben burada şovenizm yapmıyoum. Şuan da şirketlerde Türkçe konuşulmuyor. Unutmamak için günlük hayatta da İngilizce konuşuyorlar.

Aydıklık’da yer alan habere göre Kıraç şöyle davam etti:

Türkçe’yi hayatlarından çıkarıyorlar. Bir de Orhan Pamuk gibileri çıktı. İngilizce kitap yazıp onu Türkçe’ye çeviriyorlar. Bu da utanç verici. Türkçemiz İngilizce’den çok daha kaliteli bir dildir. Matematik olarak mükemmel bir dildir.

Kıraç’ın ifadeleri, Oktay Sinanoğlu’nu hatırlattı. 

Kıraç röportajıyla Türkçe konusunda önemli detayları Türkiye gündemine taşıyan Oktay Sinanoğlu anımsandı.

Haberin detayları burada: Ünlü müzisyen Kıraç Aydınlık’a konuştu: Amerika’yla savaşıyoruz vatan cephesindeyim


Kıraç’ın ifadeleri, Oktay Sinanoğlu’nu hatırlattı.

Oktay Sinanoğlu kimdir?

Türk kimyager, moleküler biyofizikçi ve biyokimyager…

Türkiye’de akademik çalışmalarıyla olduğu kadar, Türkçe ile ilgili politik görüşleriyle de tanınmaktadır.

Babası Nüzhet Haşim Sinanoğlu’nun başkonsolos olarak görev yaptığı İtalya’nın Bari şehrinde doğdu. II. Dünya Savaşı’nın başlamasının ardından 1939’da ailesiyle Türkiye’ye döndü.

Oktay Sinanoğlu, 1953 yılında TED Ankara Yenişehir Lisesi’nden birincilikle mezun oldu. 1953 yılında okul bursu ile ABD’ye gitti. 1956’da Amerika Birleşik Devletleri’nde, Berkeley’deki Kaliforniya Üniversitesi’nden kimya mühendisi olarak mezun oldu. 1957’de Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde yüksek lisansını tamamladı. Aynı yıl “Sloan Ödülü”nü kazandı.

20. Yüzyılda “En genç profesör”

20. yüzyılda Yale Üniversitesi’nde “tam profesörlük” unvanını en genç yaşta kazanan öğretim üyesi olduğu açıklandı. İlerleyen zamanlarda, son yüzyılda tam profesörlük unvanını alan en genç ikinci öğretim üyesi olduğu ortaya çıktı. Yale Üniversitesi’nin son 300 yıllık tarihinde tam profesörlük unvanını alan üçüncü en genç öğretim üyesi olduğuna inanılmaktadır.

Kaynak: Wikipedia

Devamını oku

Popüler '30

Sizin için Öneriyoruz!

Eğitim videoları ve uzman cevaplarıyla

 

Kadraj Akademi youtube’da!


Abone Ol!