fbpx

Neyse ki; herkes için Kadraj Blog var!

Yeni küresel ekonomi dünya düzeni kuruluyor

Küresel ekonomi yeniden kuruluyor!

Politik Kadraj/Siyasi Kadraj/Toplum Kadraj

Dünyanın güç merkezleri değişecek… Küresel ekonomi değişimiyle birlikte. İşte, bu içinde bulunduğumuz değişim süreci, hepimiz için sıkıntılar yaratıyor. Her ne kadar gündemi manipüle eden haberler arasında boğuluyor olsak da, hiç kimse okuduğu haberlerin karmaşasına kapılmasın, derim. Gerçekler, tahmin edemeyeceğimiz kadar başucumuzda… Bulandırılıyor olsa da! Türkiye, güç odaklarının arasında yer tutuyor. İster Erdoğan düşmanı olun, ister yandaşı… Öncelikle bizi böldükleri bu “kutuplar” içerisinden hakikatlere düzgün bakmak durumundayız.

Uzun zamandır yazmıyorum. Ama gözlem yapmayı bırakmış değilim. Ekonomi patırtısı, batıyoruz – çıkıyoruz tantanaları… Bir gündem bulandırma senaryosudur benim gözümde. Gerçek hayat gördük ki, bu korku filminden çok farklı… Konaklama verileri, oto alımları, konut alımları vs. bir başka paradoks sergiliyor? Korkmalısınız ki; kriz çıksın, büyüsün, hatta toplumsal infialler yaratsın. Batan bir devlet, coşan bir millet… Nasıl oluyor?

Küresel ekonomi gündemine bakmak…

ABD uçuşa kapalı hava sahası kuruyor, değil mi? Burnumuzun dibinde… Ardı sıra; Suriye hususunda, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron “Kimyasal silah kullanılması durumunda Fransa’nın askeri bir harekâta hazır olduğu bilgisini” verirken; Rus Savunma Bakanlığı, “Orta Doğu’daki askeri gücünü artıran ABD’nin Suriye’deki rejim güçlerine saldırıya hazırlandığını” duyuruyor. Dahası bir kutuplaşma açık seçik görülmeye başladı aslında.

Bakın! İşler gerçekten “yeni bir güç merkezinin” oluşumuna doğru yol alıyor. ABD Kongresi’ne Çin’in askeri kapasitesi ve hedefleriyle ilgili sunulan rapordan da anlaşılıyor ki; Amerikan hükümeti, küresel liderliğin elden gitmekte olduğuna dair gerçeklerle yüzleşmekte. Bunun emarelerini ise dünyanın ticari tutumundaki değişikliklerden ve askeri konumlandırmalarla oluşturulan tehditlerden anlayabiliyorsunuz.

Ülkelerin kendi iç işlerinde micro sorunlar hareketlenmeye başladı… Dünya bir darboğaza girdi. İlk önce, ekonomi bunalımları baş gösteriyor tabii ki. Sadece ülkemizde değil. Mesela; Fransız hükümeti 2019 bütçesinde büyüme tahminini düşürdü. Almanya Merkez Bankası Başkanı Jens Weidmann, küresel politik risklerin arttığını belirtiyor; uluslararası ticaret çatışmalarını sebep göstererek… Rusya Ekonomi Bakanlığı sosyo-ekonomik kalkınma potansiyelini arttırmak için “Rusya’yı 14 ‘makro bölgeye’ ayırmayı” düşünüyor; hükümetin mali istikrarı koruyacak araçlara sahip olduğunu vurgulayarak. Öte yanda ABD – Çin gümrük vergisi ile başlayan atışma, başka yollar ortaya açıyor, dünya ticaretine; uluslararası karayolu taşımacılığına girme kararı alan Çin, Türkiye’ye geçiş belgelerini teslim ediyor… Yeni bir ticaret yolu kuruyor. Tam bu noktada; Avrupa’dan, ABD’nin ekonomi – dolar baskısına tepki geliyor. Bir bakıyorsunuz; İran Merkez bankası “Amerikalıların yaptırımlara başladıkları gün biz de ekonomimizi serbestleştiriyoruz. Problemimiz yok, insanlarımızın endişe etmeleri için neden yok…” diyerek; döviz yasaklamaları kısmen kaldırıyor. Yeni bir küresel ekonomik düzene hazırlanıyor.

Daha bitmedi;

1944’de “Dünya Para Birimi” statüsü kazanan dolara karşı, Rusya’nın Finansal Piyasalar Komitesi Başkanı Anatoly Aksakov’un “Ne zaman (dolara) alternatif yeni bir dünya para birimi ortaya çıkarsa, dolar önemini kaybedecektir. Böylece ABD’nin dünya üzerindeki etkisi de yok olacaktır.” çağırısıyla dünya endüstrisinin yüzde 30’unu oluşturan BRICS ülkeleri, baskı aracı olarak ABD dolarına karşı yeni küresel para biriminin oluşması için bir araya geldi.

Yani neymiş? Kabadayılıkla iş görmeye çalışan Trupm, aslında ABD’yi ortadan kaldırırken küresel ekonomi değişimine sebep olacak. Anlayacağınız, dünyanın güç dengesi yeniden ciltleniyor. Türkiye’nin, kesişme noktası olduğu bu denge tahtasında; ABD / Avrupa / Rusya, Çin, İran… Yeni kitabın sicimleri olurken, cilt kapağı da Türkiye olacak sanırım.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

*

 

"Politik Kadraj" Kategorisinden en son...

Toplumsal inanç sorunu

Toplumsal inanç sorunu

Anadolu’ya, takke takunya arasında “Allahçılık” oynayan Emevi kökenli İslam yorumu adım adım
Bir Atatürk yok diye

Bir Atatürk yok diye

Şimdi amigo basınları Kılıçdaroğlu gitmeli, İnce gelmeli yaygarası koparıyor. Ayak takımına bile
YUKARI Çık