fbpx
Sosyal Hesaplarımız

Siyasi Kadraj

Kitlesel yönlendirme: “kadınlar yırtık!”

terör, irtica, demokrasi, laiklik, darbe… Deyip sinir uçlarıyla nasıl oynuyorlar! Kitlesel yönlendirme amaçları için nasıl pislikler yapabiliyorlar! Türkiye Siyasi yaşamında 20.11.1991’dan başlayıp, 28.05.1999’a kadar

Tarih:

on

Yahu bu uçkur meselesini böylesine sakız edenlerin birer malzeme olduğu gerçeğini bir türlü anlamak istemiyorsunuz! “Tek kadınla doyan erkek sapıktır” artık anlayın… “Başka başka erkekle beraber olan kadınlar da yırtık” [1] Ahlâkı da elden bırakmıyor; siz anladınız ama o “yırtık” diyor. Yahu oyun ne kadar net! Sakalı uzatıp, cübbeyi sırtına aldın mı, Türk Milletini hallaç pamuğu gibi savurmak ne kolaymış yahu! Sağcısı – solcusu – ortacısı… Senelerdir bu kitlesel yönlendirme zokalarını yutmaktan usanmadınız. Toplumun her kesimine bir oyun var, Ey millet!

25 Haziran 1993, 50. Hükümet Tansu Çiller ile bir süreç başlar. İşte bu süreçte yaşanan toplumsal operasyonlar nelerdi? Hatırlayalım bakalım!

Sinir uçlarınıza basarlar: Kitlesel yönlendirme

24 Ocak 1993 İslami Hareket, İBDA-C, Hizbullah gibi örgütlerin üstlendiği Uğur Mumcu suikastı… Ve PKK köy basıp sivil öldürme harekâtlarına başladı… Bu süreci tuhaf olaylar destekliyordu; 17 Şubat 1993 Eşref Bitlis şüpheli şekilde yaşamını yitirdi… 2 Temmuz 1993 Sivas’ta Pir Sultan Abdal Şenlikleri sırasında Madımak Oteli yakıldı. Çoğunluğu Alevi 33 yazar, ozan, düşünür ile 2 otel çalışanı yanarak ya da dumandan boğularak hayatlarını kaybetti. PKK saldırılarına hâlâ devam ediyordu tabii… Ortalık hiç durulmadı.  Cem Ersever’in, 4 Kasım 1993’te elleri önden bağlanmış kafasına iki el ateş edilmiş naaşı, Ankara Elmadağ ilçesi çıkışında bulundu. Bu arada, PKK saldırılarını hız kesmeden devam etti… 9 Ekim 1993’de TDKP (Türk Devrimci Komünist Partisi) kampını dahi bastı. 25 Ekim 1993’de PKK’lıların köy halkını bir kahvehaneye toplayarak otomatik silahlar ile taramaları sonucunda 35 kişi yaşamını yitirdi. İşler çığırından çıktı; PKK sayısız terör harekâtına imza attı. 9 Ocak 1996’da Sabancı Suikasti gerçekleşti. Tek tek ekleyemeyeceğim… Yazının sonunda başvuru listesine eklediğim bağlantıda [2] güzel bir kronoloji çalışması yayınlamışlar.

Kitlesel yönlendirme: “kadınlar yırtık!”

1 Mart 1997, Cumhuriyet Gazetesi / Kitlesel yönlendirme…

Terör devam ederken… Müslüm Gündüz, 12 Haziran 1996 akşamı HBB televizyonunda laik demokratik rejime karşıtlığını açıklamıştı. Gündüz bu programda “Kemalizm bir dindir. Allah’ı Mustafa Kemal, peygamberi İsmet İnönü’dür. Demokrasi dinsizliktir. Laiklik de öyledir. Geleceğiz Türkiye’yi alacağız. Hiç Merak etmeyindeyip ortalığı bir birine kattı. Hoop… 28 Haziran 1996 54. Hükümet iş başında. Yani; Refah Partisi Necmettin Erbakan… Kaosun önü alınamadı. Müslüm Gündüz 29 Aralık 1996 tarihinde televizyon kanalları ve basın muhabirleri eşliğinde (?) tutuklama kararı sebebiyle basıldığında[3], Fadime Şahin isimli bir kadın ile gayrı meşru bir ilişki içinde olduğu ortaya çıkıverdi. Buyur buradan yak! 28 Şubat 1997‘de olağanüstü toplanan Millî Güvenlik Kurulu toplantısı sonucu “İrticayla mücadele eylem planı” muhtıra şeklinde anılıp post-modern darbe hayat bularak, Çevik Bir öncülüğünde Batı Çalışma Grubu kuruldu… 30 Haziran 1997, 55. Hükümet görevde!

Sinir uçlarıyla nasıl oynuyorlar!

Bakın terör, irtica, demokrasi, laiklik, darbe… Deyip sinir uçlarıyla nasıl oynuyorlar! Kitlesel yönlendirme amaçları için nasıl pislikler yapabiliyorlar! Türkiye Siyasi yaşamında 20.11.1991’dan başlayıp, 28.05.1999’a kadar 8 Hükümet[4] değişti… Toplamdaki ortalama iktidar süreleri 343 gün oldu! Bunu hangi havsala alır? Hangi yönetici başarısız olur da “Böyle oldu” denilebilir? Başarısız olmaya vakti mi kalmış? Sağcısı – solcusu – Atatürkçüsü, Dincisi – Ateisti… Pardon da kim bunu anlamayacak kadar aptal olabilir? Kitlesel yönetim teknikleri her zaman geçerlidir… İster iktidar olsun – ister muhalefet… Hangi erk, ne söylerse söylesin, unutmayın:

Hakkaniyete taraf olduktan sonra hiç kimseye yandaş olmaya gerek kalmaz!

Sizi harekete geçirmek için sinir uçlarınıza basarlar… Yazı başlığını konu edindiğim haber gibi provoke ederler… İstiklal marşı bestesi için bir söylem varsa “İstiklâl Marşı Değişiyor!” gibi; “Cem evleri terör yuvası olmasın” derken “…oldu” der gibi. Gibi… gibi… gibi…

Cep telefonunuzda karşılaştığınız ve “Bak görüyor musun, ….!?” tepkisiyle başlayan tüm çıkışlarınız bir “psikolojik manipülasyon”  (Kitlesel yönlendirme) tekniğinin stratejik sonucudur, unutmayın! Ne olacak, demeyin… Olur! Öyle çok şey olur ki; en başta malzeme olursunuz! Tepki vermeden bir inceleyin yahu…


Başvuru listesi

[1] Posta.com.tr
[2] İndigo Dergisi
[3] İnternethaber.com
[4] Başbakanlık resmi verileri

Reklam Alanı Kızılay Web Banner 468X060
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

Politik Kadraj

İstanbul’da Yerel Seçim Tekrarı için “Süre doldu” mu?

Benim takıldığım diğer bir detay ise, yerel seçim tekrarı bahsinde “Sürece dair kronolojik haber başlıklarının bizi nereye götürdüğünü anlamak mümkün müdür?” sorusunun cevabı.

Tarih:

on

İstanbul'da yerel seçim tekrarı için "Süre doldu" mu?

2019 seçimlerinde hile vardı, şaibe vardı… Vay efendim “Kapı kapı gezip bakalım, herkes gerçekten evinde mi?” gibi türlü çeşit mevzular seyrettik bu yerel seçimde… Yerel seçim tekrarı olursa dürtüsüyle…

Bir itirazlar savaşına… İptal talepleri dilekçelerine… “14 bin oy farkla seçim kazanılmaz” derken… “1 oy farkla kazanmaya” itiraza, itirazlar falan…

Dönüşen bir acayip işler!

Ne oluyor? Neden oluyor, dedik?

Tiksindik. Bıktık. Kızdık. Yeter dedik. Fısıltılar dolaştı 1 Nisan’dan bu yana kulaklarımızda; “Zaman kazanıyorlar…” dendi. “Rant çok büyük…” dendi. “Dış mihrakların oyunu…” dendi. ABD sen karışma! Almanya sana ne oluyor?.. FETÖ atağa geçti… Bu işleri tezgahladıklarını fısıldadılar, kulaklarımıza… Bu arada PKK’ya saldırdık! Dolar 5,80 TL‘yi öptü!

İş hâlâ yok… Seçim derken, geçimsizlik dert oldu!

Kimse demedi… Derken kafama takılan şu sorunun cevabını buldum:

Yerel Seçim Tekrarı için yasal süre kaç gün?

Anayasa hukukçusu İbrahim Kaboğlu:

“İtiraz süresi geçti. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerini iptale ilişkin açıklamalar gerçeği yansıtmıyor. Çünkü, 298 sayılı Kanun Madde 130’a göre, YSK’ye 7 günlük olağanüstü başvuru süresi 8 Nisan pazartesi akşamı sona erdi”

demiş zaten! Gerisi hukukçuların işi.

Yerel seçim itiraz süreci nereye varacak?

Benim takıldığım diğer bir detay ise, yerel seçim tekrarı bahsinde "Sürece dair kronolojik haber başlıklarının bizi nereye götürdüğünü anlamak mümkün müdür?" sorusunun cevabı.

Yerel seçim itiraz süreci nereye varacak?

Benim takıldığım diğer bir detay ise, yerel seçim tekrarı bahsinde “Sürece dair kronolojik haber başlıklarının bizi nereye götürdüğünü anlamak mümkün müdür?” sorusunun cevabı.

TarihHaber Başlığıİçerik
8.04.2019 – 10:18Erdoğan’dan İstanbul açıklaması: Neredeyse bütünü usulsüzErdoğan, İstanbul’da oyların yeniden sayımına değinerek, “Usulsüzlükler tabi bazı değil, neredeyse bütünü usulsüz. Siyasi parti olarak örgütlü bazı eylemlerin yapıldığını tespit etmiş durumdayız” dedi.
9.04.2019 – 08:34İstanbul’daki 21 ilçede yeniden sayılacak 51 sandık AK Parti’nin başvurusu üzerine tüm oyların sayılması talebini reddi sonrası gözler sondajlama yöntemiyle yeniden sayım kararı çıkan sandıklara çevrildi.
9.04.2019 – 09:34Büyükçekmece’de seçmen kontrolüSeçmenlerin taşındığı iddia edilen adreslerde inceleme yapan polis ekipleri, kayıtlı görülen kişilerin burada oturup oturmadıklarını kontrol etti.
10.04.2019 – 20:11YSK: KHK’lı başkanların mazbatası ikincilere verilecekYüksek Seçim Kurulu, KHK ile kamudan atılan ve 31 Mart’ta belediye başkanı seçilen kişilere mazbata verilmeyeceğini açıkladı. Mazbatalar seçimi ikinci sırada tamamlayanlara verilecek.
10.04.2019 – 20:18Artvin Yusufeli’nde seçim iptal edildiCHP, seçim sonuçlarına itiraz etti. İtirazı görüşen YSK, ilçede 2 kısıtlı seçmenin oy kullandığını belirleyerek aradaki farkın bire inmesi nedeniyle seçimlerin iptaline karar verdi. Yusufeli ilçesinde seçimler, 2 Haziran’da yenilenecek.
11.04.2019 – 18:31YSK Büyükçekmece kararını ertelediKurul, Büyükçekmece’de verilecek kararın İstanbul seçimini doğrudan ilgilendireceği gerekçesiyle başvuruyu erteleme kararı aldı. Buna göre oyların sayımı bitmesi beklenecek. Oyların birleştirme tutanağı verilmesinden sonra AKP, İstanbul için ‘olağanüstü itirazı’nı yapacak.
12.04.2019 – 07:47
AK Parti’nin başvuru dosyasından: ‘Ölülerin yerine oy kullanılmış, İstanbul’da seçimler yenilenmeli’

AK Parti’nin, İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanlığı seçimlerinin yenilenmesi talebiyle hazırladığı başvuru dosyasında sona gelindi. Dosyada ölü seçmenlerin yerine oy kullanıldığının tespit edildiği belirtildi.
12.04.2019 – 11:57YSK’dan Honaz’da seçimi yenileme kararıHonaz’daki seçimleri CHP adayı Yüksel Kepenek 9 bin 389 oyla kazanmış, AK Parti adayı Turgut Devecioğlu ise oyların 9 bin 381’ini almıştı. Honaz ilçesinde seçimler, 2 Haziran’da yenilenecek.
12.04.2019 – 12:24YSK Bağlar’da HDP’li Ceylan’ın KHK’lı olmasını gerekçe gösterdi, mazbatayı AK Partili Beyoğlu’na verdiYüksek Seçim Kurulu (YSK) Diyarbakır’ın Bağlar ilçesinde seçimi kazanan HDP’li Zeyyat Ceylan’ın kanun hükmünde kararname (KHK) ile ihraç edilmesini gerekçe gösterdi ve mazbatayı AK Partili Hüseyin Beyoğlu’na verdi.
12.04.2019 – 19:04YSK Kırıkkale Keskin’de seçimi iptal etti.Kesin olmayan sonuçlara göre, 31 Mart Pazar günü yapılan seçimde Keskin ilçesinde, İYİ Parti adayı Necati Alsancak bin 806 oy, AK Parti adayı Dede Yıldırım bin 799 oy almıştı..
12.04.2019 – 19:55HDP’nin Siirt’in Eruh ilçesinde seçim iptali talebi reddedildi!YSK, seçim iptal başvurusu yapılan Siirt’in Eruh ilçesi için kararını verdi. HDP’nin Siirt’in Eruh ilçesinde ‘800 seçmenin usulsüz kaydedildiğini’ iddia ederek gerçekleştirdiği ‘seçim iptali’ talebini reddetti.
12.04.2019 – 22:20Maltepe’de oy sayımlara yarına kadar ara verildiMaltepe’de oy sayımının yavaş gitmesi ve Millet İttifakı tarafından gösterilen tepki nedeniyle İlçe Seçim Kurulu, önce 12’ye çıkartılan fakat daha sonra tekrar düşürülen kurul sayısını, oy sayımının hızlanması için 20’ye çıkartma kararı aldı. Karar sonrası AKP’liler ve MHP’lilerin topluca sayım alanına girilmesinin ardından sayımlara yarına kadar ara verildi
12.04.2019 – 21:00AKP’den İstanbul için olağanüstü itiraz açıklamasıÖmer Çelik, olağanüstü itiraz haklarını il seçim tutanakları birleştirildikten sonra yapacaklarını bildirdi.
CHP’nin İstanbul’da YSK’ya baskı yapıldığına dair iddialarına ilişkin “Ellerinde bilgi-belge varsa hemen yargıya başvursunlar” diyen Çelik, sürece saygı duyulması gerektiğini söyledi.

YSK, 2019 İstanbul Yerel Seçim sonucunu bir “iptal kararına” bağlamak için diğer sandıklarda benzer kararlar alıyorsa… Dünyanın en güvenli seçimlerini yürüttüğümüz inancımızı da iptale bağlamak mümkün olacak sanırım.

Dünya nüfusunun yüzde 12‘sine denk seçmen ile seçim nasıl yapılır?

Tüm bunlar olurken 900 milyon seçmeni ile Hindistan‘da dünyanın gelmiş geçmiş en büyük seçimleri yapılacak.

Peki, Hindistan dünya nüfusunun yüzde 12’sine denk düşen bu kadar insanla seçim sürecini nasıl işletiyor?

BBC makalesini okurken… Bizdeki sistemden daha güvenli güvenli olamaz diye düşündüm.

Şaka!

Devamını oku

Siyasi Kadraj

Milat Gazetesi’ne teşekkür: “Yazdıklarımın arkasındayım”

Milat Gazetesi tarafından işine son verilen Hüsamettin Aslan: Türkiye’de Ak Parti tabanında yüksek sesle dile getirilen aile içi yapılaşma, bir şekilde sokağa kadar düşmüş durumda

Tarih:

on

4,5 yıl süresince Milat Gazetesi’nde kalemine yer verilen Hüsamettin Aslan’ın işine son verildi.

Twitter hesabından:

Şeklinde açıklama yapan Hüsamettin Aslan, devam eden tweet serisinde:

Erdoğan’ı hedef alan bir gürültüyü derinden hissediyorum. Bu uyarıyı muhafazakar/mütedeyin kesimden gelen eleştirileri ifade etmekle, ikaz etmekle yükümlüyüz. Takip eden okuyucularıma teşekkür ederim. Hoşçakalın ✋

Türkiye’de Ak Parti tabanında yüksek sesle dile getirilen aile içi yapılaşma, bir şekilde sokağa kadar düşmüş durumda. Türkiye,beka mücadelesi verirken, nezaket kuralları çerçevesinde bu saçmalığı eleştirmek ve yapıcı tenkitle izah etmek gerekliydi. Hayırlı olsun

İfadelerine yer verdi.

Devamını oku

Politik Kadraj

Abdullah Gül: “Türkiye’yi Seçimleri Tartışmalı Bir Ülke Haline Asla Getirmemek Gerekir.”

Abdullah Gül açıklamasında: “Türkiye’nin 1950’de çok partili sisteme geçmesinden bu yana neredeyse 70 yıldır seçimler hiç bir zaman tartışma konusu olmadı.”

Tarih:

on

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, sitesi üzerinden gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Açıklamsında “Türkiye’yi seçimleri tartışmalı bir ülke haline asla getirmemek gerekir” diyen Gül şunları kaydetti:

“Türkiye’nin 1950’de çok partili sisteme geçmesinden bu yana neredeyse 70 yıldır seçimler hiç bir zaman tartışma konusu olmadı.”

İfadesine yer verdi.

Bu seçimlerde iki konunun öne çıktığını söyleyen Gül, şu ifadelere yer verdi:

“İlki, seçilen bazı adayların tüm aday olma süreçlerinde hukuki gerekleri karşılayıp adaylıkları kabul edildikten ve seçildikten sonra  düşürülmeleri, sayıları çok az da olsa, oldukça tartışılacak bir durum. İkincisi, İstanbul’da seçim sonuçlarının açıklanmaya başladıktan sonra o gece yaşananlar ve seçim sonuçlarının kesinleştirilmesinin bu kadar uzatılıp geciktirilmesi…”

Detaylar burada: 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül: “Türkiye’yi Seçimleri Tartışmalı Bir Ülke Haline Asla Getirmemek Gerekir.”

Devamını oku

Popüler '30

Sizin için Öneriyoruz!

Eğitim videoları ve uzman cevaplarıyla

 

Kadraj Akademi youtube’da!


Abone Ol!