fbpx
Sosyal Hesaplarımız

Siyasi Kadraj

Kervan Kudüs Yolunda Düzülür: Trump Sen De Akıllı ol!

İslam ülkelerini federatif bir yapıda ve dönemsel başkanlık sistemiyle yönetilen “Hilafet Milletleri Birliği” altında toplarsa… Kervan Kudüs Yolunda Düzülür: Trump Akıllı ol!

Tarih:

on

Kervan Kudüs Yolunda Düzülür: Trump Sen De Akıllı ol!

Bu yazıyı kaleme almak için tasarının oylanmasını bekledim… Zaten az önce sonuçlar açıklandı. BM kararlarının pek önemsenmediğini düşünecek olursak, bu oylama ABD’ye yaptırım sağlamayacak. Yani ABD, Kudüs konusunda geri adım falan atmayacak, emin olun! Bu iş sadece siyasal politik renklerin birazcık daha netleşmesinden başka bir gerçeği açığa çıkarmış değildir. Lakin aklınızı sonuçlara değil sürece odaklayın. Çünkü:

Devletler barış, demokrasi, insan hakları falan gibi zırvalıklarla sadece maske takar.

Gerçekçi olmak gerekirse müteahhit Trump’ın Kudüs açıklaması tamamen bir bölgesel markaj girişimidir. Yani tamamen siyasal stratejiden ibarettir. Çünkü bölgede çok ciddi gizli güç savaşları yaşanmaktadır ve Ortadoğu’da sözünü geçirmek, etkinliğin ve gerginliğin şiddetini ölçmek testi yapılmıştır. Bu sebeple ABD tarafından, Türkiye’nin (muhalefetin olmadığını söylese de, birazcık dış basını takip ederseniz açıkça anlayabileceğiniz) Suriye, Irak ve Güneydoğu üçgenindeki etkisini kırmak, bölgedeki güç eksenini değiştirmek gerekliydi.

Malumunuz, bu BM beşlisi aslında dünyanın asla demokratik olmayan, insan hakları ile uzaktan yakından münasebeti bulunmayan sömürge zihniyetindeki ülkelerdir. Kaldı ki, bu zihniyetler her ne kadar tasarı oylamasında kabul oyu vermiş olsalar da, ABD zihniyetinin bir başka fraksiyonudur. Kabul oyu vermeleri daha ince bir siyaset gütmelerinden kaynaklanıyor.

“Esat’ın düşürülmesi kapsamında Türkiye’nin siyasal tutumu sonrasında, fiziki olarak Fırat kalkanı operasyonuna girişebilen, diplomatik olarak çok ciddi bir uçak krizi yaşanmış olmasına rağmen Rusya ile tekrar yakınlaşabilen, bölgede açıkça talepler yapan ve açıkça taraf olan bir Türkiye” görmek istemeyen ABD’nin, adım adım, asimetrik siyasal harekâtlarını seyrediyoruz. PYD rezilliklerinden başlayıp, Gülen’in iadesi tutumundan devam ederek Reza Zarrab davasına kadar gelin… Kudüs konusunda, meydanlarda Filistin’e en büyük desteği verecek kişinin Erdoğan, Birleşmiş Milletler’de ses çıkarabilecek diklikte sadece Türkiye’nin dirayeti olacağını gayet iyi bilen ABD, kaşımak için Kudüs’ü başkent tanıma hamlesine sarılmak zorunda kaldı. Hoş kendi iç dinamiklerinde, Yahudi lobisine de göz kırpma imkânı bulmuş olmaları da ayrı bir iç politiktir onlar için.

Konu “Ne olmuş? denecek kadar masum değildir!

Trump’ın başkan olma meselesi dahi Derin ABD’nin bir vizyon operasyonudur… Buna, BM oylamasındaki kabul oyu verecek ülkeleri tehdit etme jargonu örnek alınabilir. Suudi Arabistan ve Mısır’ın kabul oyu veren 128 ülke içerisinde olmasını ABD’nin “müsaadesi ile” gerçekleştiğini düşünmek de çocuksu olur çünkü açıkça “talimatı ile” demek gerekiyor.

Bana göre ABD’nin Kudüs hamlesi ters tepmiştir ve büyük bir stratejik hatasını ortaya çıkarmıştır. Bu sebeple, son anda Suudi Arabistan ve Mısır hamlesini yaptılar… Çünkü Kudüs meselesi, İslam dünyasını bir birliğe sürükleyecek ve bu İslami birlikte yer alması gerekli olacak Mısır ve Suudi Arabistan elbette ki kabul oyu vermeliydi. Bunun aksi düşünülebilir mi? devasa bir batı dünyası, aslında Osmanlı Hanedanlığıyla ortadan kaldırdığını düşündüğü Hilafet makamının dile gelmesinden korkmaktadır. Yani, Kudüs meselesinde Red oyu vermek bu makamın dirilişine kapı aralamaktan başka bir şey değildir. Bu sebeple ABD Kudüs hamlesiyle hata yapmaktadır ama bu hatasına da “laf ağızdan çıktı…” kabilinden devam etmek zorundadır.

İşte, Suudi Arabistan’ın “Kutsal emanetleri çaldılar!” iddiasını BM kararının oylama arifesinde ortaya atmak telaşı nereden çıktı sanıyorsunuz? Tüm İslam âlemi bilir; kutsal emanetler İslam’ın sancaktarlığını yapan devletlerde muhafaza edilir… Kudüs hamlesini, İslam İşbirliği Konferansı’nı hareketlendirip, BM’ye başka bir vizyon çerçevesinde taşımayı başaran Erdoğan, bu basit politika lafazanlığını bambaşka yöne çevirerek tıkatı: “Senin ecdadın neredeydi derler adama?” Siyasal-stratejik karşılığında “çok şey” ifade eden cümle olayın nereye döndüğünü gösterdi, uyuyanlara!

Hilafet Milletleri Birliği

Türkiye’yi ve bölgeyi Kudüs üzerinden sıkıştırmaya devam ederlerse, biliyorlar ki; “hilafet makamının mülgası, Hükümet ve Cumhuriyet mâna ve mefhumunda (kavramında) olduğu kanaatiyle gerçekleşti… Kaldırılan Hilafet değil!” ifadesi Erdoğan tarafından ortaya atılabilir, İslam ülkelerini federatif bir yapıda ve dönemsel başkanlık sistemiyle yönetilen “Hilafet Milletleri Birliği” altında toplamak için Hilafeti kurumsallaştırabilecek gözü karalık ortaya koyabilir değil mi… Cümbüşü siz o zaman görün. Kısaca kervan Kudüs yolunda düzülmüş olur.

Bunu görebilen 128 ülke içerisindeki sayısız batı devleti BM oylamasında tabii ki kabul diyecek!

Hilâfet, Hükümet ve Cumhuriyet mâna ve mefhumunda (kavramında) esasen mündemiç (içinde saklı) olduğundan hilâfet “makamı” mülgadır (varlığı kaldırılan, kapatılan).[1]

İş, Kudüs’ün başkent kabul edilme-edilmeme lafazanlığından çıkar, Müteahhit Trump!


Kaynakça:

[1] TBMM Tutanakları, 3.3. 1340 (1924) İkinci içtima, 7. Cilt, Syf 34.

Reklam Alanı Kızılay Web Banner 468X060
1 Comment

1 Comment

  1. Pingback: İstikamete “Kızılelma” karıştı! / Hüseyin Şensu - KadrajBlog

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

Politik Kadraj

İstanbul’da Yerel Seçim Tekrarı için “Süre doldu” mu?

Benim takıldığım diğer bir detay ise, yerel seçim tekrarı bahsinde “Sürece dair kronolojik haber başlıklarının bizi nereye götürdüğünü anlamak mümkün müdür?” sorusunun cevabı.

Tarih:

on

İstanbul'da yerel seçim tekrarı için "Süre doldu" mu?

2019 seçimlerinde hile vardı, şaibe vardı… Vay efendim “Kapı kapı gezip bakalım, herkes gerçekten evinde mi?” gibi türlü çeşit mevzular seyrettik bu yerel seçimde… Yerel seçim tekrarı olursa dürtüsüyle…

Bir itirazlar savaşına… İptal talepleri dilekçelerine… “14 bin oy farkla seçim kazanılmaz” derken… “1 oy farkla kazanmaya” itiraza, itirazlar falan…

Dönüşen bir acayip işler!

Ne oluyor? Neden oluyor, dedik?

Tiksindik. Bıktık. Kızdık. Yeter dedik. Fısıltılar dolaştı 1 Nisan’dan bu yana kulaklarımızda; “Zaman kazanıyorlar…” dendi. “Rant çok büyük…” dendi. “Dış mihrakların oyunu…” dendi. ABD sen karışma! Almanya sana ne oluyor?.. FETÖ atağa geçti… Bu işleri tezgahladıklarını fısıldadılar, kulaklarımıza… Bu arada PKK’ya saldırdık! Dolar 5,80 TL‘yi öptü!

İş hâlâ yok… Seçim derken, geçimsizlik dert oldu!

Kimse demedi… Derken kafama takılan şu sorunun cevabını buldum:

Yerel Seçim Tekrarı için yasal süre kaç gün?

Anayasa hukukçusu İbrahim Kaboğlu:

“İtiraz süresi geçti. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerini iptale ilişkin açıklamalar gerçeği yansıtmıyor. Çünkü, 298 sayılı Kanun Madde 130’a göre, YSK’ye 7 günlük olağanüstü başvuru süresi 8 Nisan pazartesi akşamı sona erdi”

demiş zaten! Gerisi hukukçuların işi.

Yerel seçim itiraz süreci nereye varacak?

Benim takıldığım diğer bir detay ise, yerel seçim tekrarı bahsinde "Sürece dair kronolojik haber başlıklarının bizi nereye götürdüğünü anlamak mümkün müdür?" sorusunun cevabı.

Yerel seçim itiraz süreci nereye varacak?

Benim takıldığım diğer bir detay ise, yerel seçim tekrarı bahsinde “Sürece dair kronolojik haber başlıklarının bizi nereye götürdüğünü anlamak mümkün müdür?” sorusunun cevabı.

TarihHaber Başlığıİçerik
8.04.2019 – 10:18Erdoğan’dan İstanbul açıklaması: Neredeyse bütünü usulsüzErdoğan, İstanbul’da oyların yeniden sayımına değinerek, “Usulsüzlükler tabi bazı değil, neredeyse bütünü usulsüz. Siyasi parti olarak örgütlü bazı eylemlerin yapıldığını tespit etmiş durumdayız” dedi.
9.04.2019 – 08:34İstanbul’daki 21 ilçede yeniden sayılacak 51 sandık AK Parti’nin başvurusu üzerine tüm oyların sayılması talebini reddi sonrası gözler sondajlama yöntemiyle yeniden sayım kararı çıkan sandıklara çevrildi.
9.04.2019 – 09:34Büyükçekmece’de seçmen kontrolüSeçmenlerin taşındığı iddia edilen adreslerde inceleme yapan polis ekipleri, kayıtlı görülen kişilerin burada oturup oturmadıklarını kontrol etti.
10.04.2019 – 20:11YSK: KHK’lı başkanların mazbatası ikincilere verilecekYüksek Seçim Kurulu, KHK ile kamudan atılan ve 31 Mart’ta belediye başkanı seçilen kişilere mazbata verilmeyeceğini açıkladı. Mazbatalar seçimi ikinci sırada tamamlayanlara verilecek.
10.04.2019 – 20:18Artvin Yusufeli’nde seçim iptal edildiCHP, seçim sonuçlarına itiraz etti. İtirazı görüşen YSK, ilçede 2 kısıtlı seçmenin oy kullandığını belirleyerek aradaki farkın bire inmesi nedeniyle seçimlerin iptaline karar verdi. Yusufeli ilçesinde seçimler, 2 Haziran’da yenilenecek.
11.04.2019 – 18:31YSK Büyükçekmece kararını ertelediKurul, Büyükçekmece’de verilecek kararın İstanbul seçimini doğrudan ilgilendireceği gerekçesiyle başvuruyu erteleme kararı aldı. Buna göre oyların sayımı bitmesi beklenecek. Oyların birleştirme tutanağı verilmesinden sonra AKP, İstanbul için ‘olağanüstü itirazı’nı yapacak.
12.04.2019 – 07:47
AK Parti’nin başvuru dosyasından: ‘Ölülerin yerine oy kullanılmış, İstanbul’da seçimler yenilenmeli’

AK Parti’nin, İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanlığı seçimlerinin yenilenmesi talebiyle hazırladığı başvuru dosyasında sona gelindi. Dosyada ölü seçmenlerin yerine oy kullanıldığının tespit edildiği belirtildi.
12.04.2019 – 11:57YSK’dan Honaz’da seçimi yenileme kararıHonaz’daki seçimleri CHP adayı Yüksel Kepenek 9 bin 389 oyla kazanmış, AK Parti adayı Turgut Devecioğlu ise oyların 9 bin 381’ini almıştı. Honaz ilçesinde seçimler, 2 Haziran’da yenilenecek.
12.04.2019 – 12:24YSK Bağlar’da HDP’li Ceylan’ın KHK’lı olmasını gerekçe gösterdi, mazbatayı AK Partili Beyoğlu’na verdiYüksek Seçim Kurulu (YSK) Diyarbakır’ın Bağlar ilçesinde seçimi kazanan HDP’li Zeyyat Ceylan’ın kanun hükmünde kararname (KHK) ile ihraç edilmesini gerekçe gösterdi ve mazbatayı AK Partili Hüseyin Beyoğlu’na verdi.
12.04.2019 – 19:04YSK Kırıkkale Keskin’de seçimi iptal etti.Kesin olmayan sonuçlara göre, 31 Mart Pazar günü yapılan seçimde Keskin ilçesinde, İYİ Parti adayı Necati Alsancak bin 806 oy, AK Parti adayı Dede Yıldırım bin 799 oy almıştı..
12.04.2019 – 19:55HDP’nin Siirt’in Eruh ilçesinde seçim iptali talebi reddedildi!YSK, seçim iptal başvurusu yapılan Siirt’in Eruh ilçesi için kararını verdi. HDP’nin Siirt’in Eruh ilçesinde ‘800 seçmenin usulsüz kaydedildiğini’ iddia ederek gerçekleştirdiği ‘seçim iptali’ talebini reddetti.
12.04.2019 – 22:20Maltepe’de oy sayımlara yarına kadar ara verildiMaltepe’de oy sayımının yavaş gitmesi ve Millet İttifakı tarafından gösterilen tepki nedeniyle İlçe Seçim Kurulu, önce 12’ye çıkartılan fakat daha sonra tekrar düşürülen kurul sayısını, oy sayımının hızlanması için 20’ye çıkartma kararı aldı. Karar sonrası AKP’liler ve MHP’lilerin topluca sayım alanına girilmesinin ardından sayımlara yarına kadar ara verildi
12.04.2019 – 21:00AKP’den İstanbul için olağanüstü itiraz açıklamasıÖmer Çelik, olağanüstü itiraz haklarını il seçim tutanakları birleştirildikten sonra yapacaklarını bildirdi.
CHP’nin İstanbul’da YSK’ya baskı yapıldığına dair iddialarına ilişkin “Ellerinde bilgi-belge varsa hemen yargıya başvursunlar” diyen Çelik, sürece saygı duyulması gerektiğini söyledi.

YSK, 2019 İstanbul Yerel Seçim sonucunu bir “iptal kararına” bağlamak için diğer sandıklarda benzer kararlar alıyorsa… Dünyanın en güvenli seçimlerini yürüttüğümüz inancımızı da iptale bağlamak mümkün olacak sanırım.

Dünya nüfusunun yüzde 12‘sine denk seçmen ile seçim nasıl yapılır?

Tüm bunlar olurken 900 milyon seçmeni ile Hindistan‘da dünyanın gelmiş geçmiş en büyük seçimleri yapılacak.

Peki, Hindistan dünya nüfusunun yüzde 12’sine denk düşen bu kadar insanla seçim sürecini nasıl işletiyor?

BBC makalesini okurken… Bizdeki sistemden daha güvenli güvenli olamaz diye düşündüm.

Şaka!

Devamını oku

Siyasi Kadraj

Milat Gazetesi’ne teşekkür: “Yazdıklarımın arkasındayım”

Milat Gazetesi tarafından işine son verilen Hüsamettin Aslan: Türkiye’de Ak Parti tabanında yüksek sesle dile getirilen aile içi yapılaşma, bir şekilde sokağa kadar düşmüş durumda

Tarih:

on

4,5 yıl süresince Milat Gazetesi’nde kalemine yer verilen Hüsamettin Aslan’ın işine son verildi.

Twitter hesabından:

Şeklinde açıklama yapan Hüsamettin Aslan, devam eden tweet serisinde:

Erdoğan’ı hedef alan bir gürültüyü derinden hissediyorum. Bu uyarıyı muhafazakar/mütedeyin kesimden gelen eleştirileri ifade etmekle, ikaz etmekle yükümlüyüz. Takip eden okuyucularıma teşekkür ederim. Hoşçakalın ✋

Türkiye’de Ak Parti tabanında yüksek sesle dile getirilen aile içi yapılaşma, bir şekilde sokağa kadar düşmüş durumda. Türkiye,beka mücadelesi verirken, nezaket kuralları çerçevesinde bu saçmalığı eleştirmek ve yapıcı tenkitle izah etmek gerekliydi. Hayırlı olsun

İfadelerine yer verdi.

Devamını oku

Politik Kadraj

Abdullah Gül: “Türkiye’yi Seçimleri Tartışmalı Bir Ülke Haline Asla Getirmemek Gerekir.”

Abdullah Gül açıklamasında: “Türkiye’nin 1950’de çok partili sisteme geçmesinden bu yana neredeyse 70 yıldır seçimler hiç bir zaman tartışma konusu olmadı.”

Tarih:

on

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, sitesi üzerinden gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Açıklamsında “Türkiye’yi seçimleri tartışmalı bir ülke haline asla getirmemek gerekir” diyen Gül şunları kaydetti:

“Türkiye’nin 1950’de çok partili sisteme geçmesinden bu yana neredeyse 70 yıldır seçimler hiç bir zaman tartışma konusu olmadı.”

İfadesine yer verdi.

Bu seçimlerde iki konunun öne çıktığını söyleyen Gül, şu ifadelere yer verdi:

“İlki, seçilen bazı adayların tüm aday olma süreçlerinde hukuki gerekleri karşılayıp adaylıkları kabul edildikten ve seçildikten sonra  düşürülmeleri, sayıları çok az da olsa, oldukça tartışılacak bir durum. İkincisi, İstanbul’da seçim sonuçlarının açıklanmaya başladıktan sonra o gece yaşananlar ve seçim sonuçlarının kesinleştirilmesinin bu kadar uzatılıp geciktirilmesi…”

Detaylar burada: 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül: “Türkiye’yi Seçimleri Tartışmalı Bir Ülke Haline Asla Getirmemek Gerekir.”

Devamını oku

Popüler '30

Sizin için Öneriyoruz!

Eğitim videoları ve uzman cevaplarıyla

 

Kadraj Akademi youtube’da!


Abone Ol!