fbpx
Sosyal Hesaplarımız

Mekân Kadraj

İstanbul’da Celal Usta’nın Cağ Kebabı…

Cağ kebabı İstanbul için aranıp bulunması gereken bir lezzet haline dönüştü, diyebiliriz. Celal Usta cağ kebabı mekânında yiyip içip dinlenip kalktık… Sağ olsunlar.

Tarih:

on

İstanbul'da Celal Usta'nın Cağ Kebabı...

Cağ Kebabı konusunda takıntılıyım bu aralar… Eminim ki; sadece yemek için bir yere uğramak ve “atıştırmakla”, hususi olarak “yemek yemeye gitmenin” farkını hepimiz biliyoruz. İstanbul “meşhur” cağ kebapçısından geçilmiyorken; kimi mekânın hizmet detayı kötü, kimi mekânın keşmekeşi üst seviyede, kimi mekâna ulaşmak, aracınıza yer bulmak… Emin olun ki ciddi bir eziyet. İşte! Tam bu noktada “meşhurluk” sadece üretilen ürünün mükemmelliğiyle ölçülemeyecek kadar önemli bir “sıfat” oluveriyor. Bu düşüncemi, Celal Usta‘nın işletmesine uğramış olmamla kesinleştirdiğimi ifade edebilirim.

Cağ kebabı, İstanbul lezzet duraklarında…

Cağ kebabı, İstanbul

Cağ kebabı, İstanbul lezzet duraklarında aranıp bulunması gereken bir lezzet haline dönüştü, diyebiliriz.

Yemek yemeye geldiniz… Aracınız için ücretsiz vale – park hizmeti var; işletmenin konumu ulaşımı kolay olması sebebiyle uygun bir yerde, bir yıldız. Müşterileri kapıda karşılanıyor, kısa bir sohbet ile buyur ediliyor, bir yıldız. Sunumdan önce cağ kebabını nasıl sevdiğinizi soruyor ve hatta öneride bulunuyor… Cağ kebabı çok başarılı, ustalığı yediğiniz kebapta bulabiliyorsunuz; tandır ocağı var mekânda, tandır ekmeği yerinde pişirilip sıcak sunuluyor, bir yıldız. Masayı takip eden garsonları çok başarılı; işletme sunduğu ürünü hizmetiyle tamamlıyor, bir yıldız. Ferah bir mekân oluşturmuşlar. Rahatsız edici gürültü de barındırmıyor… Tam yöreye uygun bir müzik sunumu var mekânda hakeza müşteriler de aynı şekilde rahatsız edici bir tavır içerisinde değil, tamamlayıcı gibiler. İşletmenin ayrıca masaya ikramı var… Yani ustalığını sürdürmeye devam ediyor, mekânda bulunduğunuz sürece. Misafir gibi ağırlanıyorsunuz. İşte meşhurluk hizmetle tamam edilerek kazanılması ve insanlarca böyle anlaşılıp ifade edilmesi gereken bir sıfat, artı bir yıldız da buradan…

Cağ kebabı, İstanbul lezzet duraklarında aranıp bulunması gereken bir lezzet haline dönüştü, diyebiliriz. Celal Usta cağ kebabı mekânında yiyip içip dinlenip kalktık… Sağ olsunlar.

Bu noktada son olarak, cağ kebabı fiyatı yani ücret detayı önemlidir elbette. Fiyatlar makul… Üstelik İstanbul cağ kebabı fiyat standartlarına göre meşhur abartmasıyla şişirilen birçok “cağ kebapçısından” biraz daha uygun demek doğru olur, kanaatindeyim. Celal Usta’ın işletmesine uğramalısınız, bunu gerçekten öneriyorum. Kolay kolay 5 yıldız vermem hiçbir yere, yukarıda belirttiğim detaylar bu mekâna yaptığım “yıldız değerlendirmemde” açıklayıcı olmuştur kanaatindeyim.

Toplumumuzda usta olmak, hizmet sunmak bir zanaat göstergesidir. Kıssadan hisse; Celal Usta’nın Erzurum cağ kebabı mekânından “elinize sağlık” diyerek ayrılmış oldum. Siz de memnuniyetinizi muhakkak belirteceksiniz, eminim.


Bu arada Google yorumlarıma ayrıca bakabilirsiniz… Yorumlarıma Mekân Kadraj kategorisinde ayrıca yer vermeye başlayacağım.

Reklam Alanı Kızılay Web Banner 468X060
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

Mekân Kadraj

Kaymaklı Lokum Kaymakçızade Enver’de Yenir

Ekmek kadayıfını sade olarak illaki yediniz… Peki, vişneli? Deneyin! Manda kaymağı mı… Kaymaklı lokum mu? Bu sıralar kullandığımız meşhur şekliyle belirteyim “Anlatmaya gerek yok!”

Tarih:

on

Kaymaklı Lokum Kaymakçızade Enver'de Yenir

Türkiye’nin muhteşem lezzetleri içerisinde “ayrıca” önermek istediğim bir durak var; Kaymakçızade Enver… Afyonkarahisar merkezinde. Birçoğumuz Afyon’u sucuğuyla, kaymağıyla, ekmek kadayıfıyla anımsıyor olabiliriz. Ancak bildiğimiz üzere yöresel lezzetlerin kendi merkezinde dahi tat farklılıkları vardır. İşte, Afyon’un tatlı lezzetlerinde bu detay mevzubahis olursa Enver Öney, büyük bir aile yadigârı ustalığı küçük dükkânında ortaya koyup, lezzetin “üçüncü kuşağını” yaşatmaya devam ediyor .

Kaymaklı Lokum Kaymakçızade Enver'de Yenir

Toplumumuzun tanınmış bir çok siması da Kaymakçızade Enver’i ziyaret ediyor

Damak zevki münhasır bir detaydır. Şuna muhakkak değinmek gerekiyor ki; Afyon misafirperverliğini ticaret ahlakına çok güzel yansıtmış bir şehrimiz, birçok dükkânda ikramlar sundular… Alışveriş yapın, yapmayın önemli değil. Ben, tüm bu ikramlar içerisinden geçerek Kaymakçızade işletmesine girdiğimde Enver Usta ile tanıştım. Afyon’un tatlı lezzetleri hakkında yaptığımız küçük bir sohbetin ardından özel merakım sebebiyle irdeleyerek öğrendim ki; Kaymakçızade işletmesi atadan – babaya bir sır taşıyor. Bazı ticari zorluklar ile karşılaşmış olmalarına rağmen Enver Usta yılmayarak, ata mirası bu ustalık sırrına tekrar sahip çıkmış. Kendisiyle alelusul sohbet etseniz, gayet mütevazı tavrı sebebiyle çalıştırdığı işletmesinde büyük bir hüner barındırdığını anlayamazsınız.

Kaymakçızade’nin asırlık hüneriyle

Belki ustalığın sırrı olgunlukla başlar… Yetiştirilmekle başlar. Enver Usta’nın hünerlerini “Alet işler el öğünür” kabilinden, söz ile değil damak ile yani tatmadan anlamak ne mümkün? Çünkü Afyon Kaymaklı Lokumunu tattığımda kendimi durdurmam pek bir zor oldu! Peki, doğruyu söylüyorum: yolculuğumun kalan birkaç saatlik kısmını boş bir kutu ile tamamlayarak; kaymağı lokuma sarma fikrine hayat veren Kaymakçızade’nin asırlık hüneriyle böyle tanışmış oldum.

Vişneli Ekmek Kadayıfı

Afyon’un muhteşem lezzetlerinden ekmek kadayıfı… Hem de vişneli!

Ekmek kadayıfını sade olarak illaki yediniz… Peki, vişneli? Deneyin! Manda kaymağı mı… Kaymaklı lokum mu? Bu sıralar kullandığımız meşhur şekliyle belirteyim “Anlatmaya gerek yok!”

Enver Usta, imalathanesinde üretime geçmeden önce Afyon’un köylerinde kapı kapı dolaşarak temin ettiği ürünleri toplamakla mesaisine başlıyor. Yani mesaisi çok erken başlıyor. Baştan sona… Tüm üretim süreci titiz bir seçicilik ile inşa edilmiş Afyon kaymağı, kaymaklı lokum, ekmek kadayıfı, kabak tatlısı almış oluyorsunuz. Fiyatları da bu kadar ince işçiliğe göre çok makul. Enver Ustanın, tam olarak esnaf vasıflarını taşıyan bir zanaat ehli olduğunu görmek ise bir tüketici olarak bana ayrıca mutluluk verdi.

Bu lezzetlere, yolumuz düştükçe ulaşabilecek olduğumuzu düşünürken her istediğimde hiç üşenmeden kargo ile gönderim yapan Enver Ustanın, bu inceliğini www.kaymakcizade.com.tr adresiyle herkese sunmuş olmasını görmek çok sevindirici. Yüce Allah’ın hayırlı kazançlar vermesini temenni ederim. Okuyuculara da bu lezzetleri muhakkak tatması gerektiğini belirtirim.

Devamını oku

Popüler '30

Sizin için Öneriyoruz!

Eğitim videoları ve uzman cevaplarıyla

 

Kadraj Akademi youtube’da!


Abone Ol!