fbpx

Neyse ki; herkes için Kadraj Blog var!

Gerici ithamı yanlış bir tarif!

Gerici ithamı yanlış bir tarif!

Siyasi Kadraj/Tarih Kadraj/Toplum Kadraj

Şu “gerici” lafından da bir şey anlayabilmiş değilim hani! Malum, kişinin “bir noktaya atıf yapabilmesi” demek, o noktadan da haberdar olmasını gerektirir. Gerici… Mesela; nereye kadar gerici olmaktan kast ediliyor? Anlamak mümkün değil! Sosyal medyanın sidikli burjuvasına soruyorum! Kendi de bilmiyor neyi kast ettiğini. On yılı var, ne kadar zirzop varsa hepsinin ağzında bu “gerici” söylem.

Gerici muhalefetin yaşam enerjisi

Anlatamadık yıllardır… Doğal olarak anlaşamıyoruz da bu “ileride” olduğunu zanneden sidikli burjuvayla. Bunlar “her şeyin en iyisini” bilmekle (!) kalmayıp, İslam eşittir gericilik “sosyal propagandası” bağlamıyla göz önüne çıkmış hatta çıkarılmış “İslam magandalarına” muhalif olmayı, kendilerine yaşam enerjisi edinmiş. Oysa anlayabilseler ki; İslam o magandalara evvelinden (gerisinden) beri zaten muhalif!

Kişisel olarak nasıl bir iman fraksiyonu yaşadıklarını anlayamadığım “bazı hoca ve cemaat tipolojisine” dayandırılarak lafazanlık boyutundaki “gerici” ifadesini kullanmak yanlış bir tariftir. Çünkü sözün zihinlerde vardığı yer yanlıştır. Belki “gizli” amaç zaten “İslami gericilik” algısı yaratmak olsa gerek!

İslam çağrışımlarına muhalefet

Gerici ithamı yanlış bir tarif!
Lafazanlık boyutundaki “gerici” ifadesini kullanmak yanlış bir tariftir!

Mesele; mümin olmakla, mümin olduğunu zannetmek arasındaki çizginin sulandırılarak; Allah ile barışık olmayıp, dini hususları sadece gericilik kelimesiyle bağdaştırabilen zekâ, geride ne olduğundan haberdar mı? İslam çağrışımlarına muhalefet etmek duygusundan beslenen bu “gericilik” ithamı; İslam’ın inzaliyle başlayan dönemlere çağdaş Çin‘de kadınlara isim olarak sıra numarası verilmesine… Yahut Roma oyun meydanlarında insanların parçalanarak vahşi hayvanlara yem edilmesine… Avrupa’da (özellikle Fransa) suya dokunulmanın Şeytansı olmasına… Nasıl konumlandırılabilir? Bu bahse konu “gericilik” tarihin hangi dönemini kapsamaktadır? Kaldı ki; toplumsal çöküşlerin zirvesine ulaşıldığı dönemlerin çağdaşı Fahr-i Kâinat Efendimiz’in diş fırçalamaktan, kadınların toplumsal statü ve birey olma hakları kazanmasına yönelik getirdiği, çağının çok ötesindeki toplumsal ve bireysel devrimler… Hz. Ali Efendimize dikte ettirdiği Medine beyannamesi gibi muazzam bir ana yasa bildirgesinin kapsamına günümüzde ulaşılamıyor olması hangi gericilik başlangıcıdır ya da olabilir?

Arkasından el salla…

Sakallı ve cübbeli birilerini görünce, “gerici” yaftasıyla işin içinden çıkamazsınız… Ancak cahillik yapmış olursunuz! Yapmanız gereken; sizce yaftayı hak eden “gerici” ifadeler yahut tutumlar İslam dairesinde midir, bir zahmet araştırmak… Hakikati nedir? Kişi gördüğü kadar algılıyorsa ona “konuşmak” hakkı teslim edilemez! Önce bunu öğrenin!

Gerici, diyerek itham ettiğiniz kişilerin, “insanlık menşei” Fahr-i Kâinat Efendimizin dilinden inzal olan manevi bağlamıyla İslam’ı tebliğ etmek noktası var mıdır, bilinmez…

Lakin iman nazını, naifliğini gönlünüzde yakalamak şansını yok etmek için “gerici” ithamında nefsinize tutunmak üzere şeytanın sinsi zokası bulunmaktadır.

Efendimizin, “Ne fazlaca namazım nede orucum, ibadetim var!” diyen kişinin “Kıyamet ne zaman kopacak?” sualine verdiği cevabı ve gönlünüzün kurtuluş sırrını da bu sebeple asla anlayamayacaksınız!

“Kişi sevdiğiyle beraberdir!”

Arkasından el salla…

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

*

 

"Siyasi Kadraj" Kategorisinden en son...

Toplumsal inanç sorunu

Toplumsal inanç sorunu

Anadolu’ya, takke takunya arasında “Allahçılık” oynayan Emevi kökenli İslam yorumu adım adım
Bir Atatürk yok diye

Bir Atatürk yok diye

Şimdi amigo basınları Kılıçdaroğlu gitmeli, İnce gelmeli yaygarası koparıyor. Ayak takımına bile
YUKARI Çık