fbpx
Sosyal Hesaplarımız

Toplum Kadraj

Gerici ithamı yanlış bir tarif!

“bazı hoca ve cemaat tipolojisine” dayandırılarak lafazanlık boyutundaki “gerici” ifadesini kullanmak yanlış bir tariftir. Çünkü sözün zihinlerde vardığı yer yanlıştır. Belki “gizli” amaç zaten “İslami gericilik” algısı yaratmak olsa gerek!

Tarih:

on

Gerici ithamı yanlış bir tarif!

Şu “gerici” lafından da bir şey anlayabilmiş değilim hani! Malum, kişinin “bir noktaya atıf yapabilmesi” demek, o noktadan da haberdar olmasını gerektirir. Gerici… Mesela; nereye kadar gerici olmaktan kast ediliyor? Anlamak mümkün değil! Sosyal medyanın sidikli burjuvasına soruyorum! Kendi de bilmiyor neyi kast ettiğini. On yılı var, ne kadar zirzop varsa hepsinin ağzında bu “gerici” söylem.

Gerici muhalefetin yaşam enerjisi

Anlatamadık yıllardır… Doğal olarak anlaşamıyoruz da bu “ileride” olduğunu zanneden sidikli burjuvayla. Bunlar “her şeyin en iyisini” bilmekle (!) kalmayıp, İslam eşittir gericilik “sosyal propagandası” bağlamıyla göz önüne çıkmış hatta çıkarılmış “İslam magandalarına” muhalif olmayı, kendilerine yaşam enerjisi edinmiş. Oysa anlayabilseler ki; İslam o magandalara evvelinden (gerisinden) beri zaten muhalif!

Kişisel olarak nasıl bir iman fraksiyonu yaşadıklarını anlayamadığım “bazı hoca ve cemaat tipolojisine” dayandırılarak lafazanlık boyutundaki “gerici” ifadesini kullanmak yanlış bir tariftir. Çünkü sözün zihinlerde vardığı yer yanlıştır. Belki “gizli” amaç zaten “İslami gericilik” algısı yaratmak olsa gerek!

İslam çağrışımlarına muhalefet

Gerici ithamı yanlış bir tarif!

Lafazanlık boyutundaki “gerici” ifadesini kullanmak yanlış bir tariftir!

Mesele; mümin olmakla, mümin olduğunu zannetmek arasındaki çizginin sulandırılarak; Allah ile barışık olmayıp, dini hususları sadece gericilik kelimesiyle bağdaştırabilen zekâ, geride ne olduğundan haberdar mı? İslam çağrışımlarına muhalefet etmek duygusundan beslenen bu “gericilik” ithamı; İslam’ın inzaliyle başlayan dönemlere çağdaş Çin‘de kadınlara isim olarak sıra numarası verilmesine… Yahut Roma oyun meydanlarında insanların parçalanarak vahşi hayvanlara yem edilmesine… Avrupa’da (özellikle Fransa) suya dokunulmanın Şeytansı olmasına… Nasıl konumlandırılabilir? Bu bahse konu “gericilik” tarihin hangi dönemini kapsamaktadır? Kaldı ki; toplumsal çöküşlerin zirvesine ulaşıldığı dönemlerin çağdaşı Fahr-i Kâinat Efendimiz’in diş fırçalamaktan, kadınların toplumsal statü ve birey olma hakları kazanmasına yönelik getirdiği, çağının çok ötesindeki toplumsal ve bireysel devrimler… Hz. Ali Efendimize dikte ettirdiği Medine beyannamesi gibi muazzam bir ana yasa bildirgesinin kapsamına günümüzde ulaşılamıyor olması hangi gericilik başlangıcıdır ya da olabilir?

Arkasından el salla…

Sakallı ve cübbeli birilerini görünce, “gerici” yaftasıyla işin içinden çıkamazsınız… Ancak cahillik yapmış olursunuz! Yapmanız gereken; sizce yaftayı hak eden “gerici” ifadeler yahut tutumlar İslam dairesinde midir, bir zahmet araştırmak… Hakikati nedir? Kişi gördüğü kadar algılıyorsa ona “konuşmak” hakkı teslim edilemez! Önce bunu öğrenin!

Gerici, diyerek itham ettiğiniz kişilerin, “insanlık menşei” Fahr-i Kâinat Efendimizin dilinden inzal olan manevi bağlamıyla İslam’ı tebliğ etmek noktası var mıdır, bilinmez…

Lakin iman nazını, naifliğini gönlünüzde yakalamak şansını yok etmek için “gerici” ithamında nefsinize tutunmak üzere şeytanın sinsi zokası bulunmaktadır.

Efendimizin, “Ne fazlaca namazım nede orucum, ibadetim var!” diyen kişinin “Kıyamet ne zaman kopacak?” sualine verdiği cevabı ve gönlünüzün kurtuluş sırrını da bu sebeple asla anlayamayacaksınız!

“Kişi sevdiğiyle beraberdir!”

Arkasından el salla…

Reklam Alanı Kızılay Web Banner 468X060
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

Toplum Kadraj

Facebook değişikliğe gidiyor

yanlış bilgiler içeren haber, görsel ve videolarla mücadele etmek için atılan pek çok yeni adımı ve değişiklikleri duyurduğu yaklaşık 2 bin kelimelik bir metni Poynter ile paylaştı.

Tarih:

on

Teyit.org’da yer alan bilgilendirmeye göre:

Facebook yılın ikinci çeyreğine, platformun yanlış bilgilendirme ile mücadele yöntemlerine ilişkin değişiklikleri duyurarak başlıyor.

Facebook, 10 Nisan 2019 Çarşamba günü platformda yayılan yanlış bilgiler içeren haber, görsel ve videolarla mücadele etmek için atılan pek çok yeni adımı ve değişiklikleri duyurduğu yaklaşık 2 bin kelimelik bir metni Poynter ile paylaştı.

Haberde, uygulanacak ana değişiklikler şu şekilde maddelendi:

  • Facebook yanlış bilginin sıkça yayıldığı gruplara erişimi azaltıyor.
  • Kullanıcıların en çok hangi haber kaynaklarına güvendiklerini belirlemede, kitle kaynak kullanımının nasıl faydalı olabileceğini araştırıyor.
  • Şirket, kullanıcıları gördükleri içerik hakkında bilgilendirmek amacıyla Messenger’a, gruplara ve Haber Kaynağı’na yeni göstergeler ekliyor.

Detaylar burada: Facebook yanlış bilgi karşıtı politikalarında değişikliğe gidiyor

Devamını oku

Ekonomi Kadraj

Zorunlu olacak “tamamlayıcı” emeklilik ve kıdem tazminatı detayları

Kazançlarına göre azdan az, çoktan çok belirleneceği zorunlu bir bireysel emeklilik sistemini yani tamamlayıcı emeklilik sistemini yeniden ele alacağız.

Tarih:

on

Hürriyet’te yer alan habere göre, zorunlu kapsamda uygulamaya konulacak olan tamamlayıcı BES (Bireysel Emeklilik Sistemi) hakkında Bakan Albayrak:

“Vatandaşlarımızın kazançlarına göre azdan az, çoktan çok belirleneceği zorunlu bir bireysel emeklilik sistemini yani tamamlayıcı emeklilik sistemini yeniden ele alacağız. Bu sistemle birlikte kıdem tazminatı reformunu da hayata geçireceğiz. İş verenden yapılacak kesintiler BES ile entegre kıdem tazminatı fonunda toplanacak”

dedi.

Detaylar: İşte tüm yönleriyle tamamlayıcı emeklilik ve kıdem tazminatı fonu

Devamını oku

# Editör Seçimi

Kıraç, Oktay Sinanoğlu’nu hatırlattı!

“Türkçemiz İngilizce’den çok daha kaliteli bir dildir. Matematik olarak mükemmel bir dildir” diyen Kıraç, Oktay Sinanoğlu’nu hatırlattı.

Tarih:

on

Kıraç, Oktay Sinanoğlu'nu hatırlattı!

İngilizce eğitime son verilmesi ve Türkiye’nin Amerikan hegemonyasından kurtulması gerektiğini söyleyerek, Atatürk’ü örnek gösterdi.  “Amerika’yla savaşıyoruz vatan cephesindeyim” diyen Kıraç, Aydınlık Gazetesi’ndeki röportajında, gerçeklik payı ne yazık ki çok yüksek, tartışma yaratacak detaylara değindi. Bu söylemleriyle “Oktay Sinanoğlu” anımsandı.

Türkçe giderse Türk de gider. Ben burada şovenizm yapmıyoum. Şuan da şirketlerde Türkçe konuşulmuyor. Unutmamak için günlük hayatta da İngilizce konuşuyorlar.

Aydıklık’da yer alan habere göre Kıraç şöyle davam etti:

Türkçe’yi hayatlarından çıkarıyorlar. Bir de Orhan Pamuk gibileri çıktı. İngilizce kitap yazıp onu Türkçe’ye çeviriyorlar. Bu da utanç verici. Türkçemiz İngilizce’den çok daha kaliteli bir dildir. Matematik olarak mükemmel bir dildir.

Kıraç’ın ifadeleri, Oktay Sinanoğlu’nu hatırlattı. 

Kıraç röportajıyla Türkçe konusunda önemli detayları Türkiye gündemine taşıyan Oktay Sinanoğlu anımsandı.

Haberin detayları burada: Ünlü müzisyen Kıraç Aydınlık’a konuştu: Amerika’yla savaşıyoruz vatan cephesindeyim


Kıraç’ın ifadeleri, Oktay Sinanoğlu’nu hatırlattı.

Oktay Sinanoğlu kimdir?

Türk kimyager, moleküler biyofizikçi ve biyokimyager…

Türkiye’de akademik çalışmalarıyla olduğu kadar, Türkçe ile ilgili politik görüşleriyle de tanınmaktadır.

Babası Nüzhet Haşim Sinanoğlu’nun başkonsolos olarak görev yaptığı İtalya’nın Bari şehrinde doğdu. II. Dünya Savaşı’nın başlamasının ardından 1939’da ailesiyle Türkiye’ye döndü.

Oktay Sinanoğlu, 1953 yılında TED Ankara Yenişehir Lisesi’nden birincilikle mezun oldu. 1953 yılında okul bursu ile ABD’ye gitti. 1956’da Amerika Birleşik Devletleri’nde, Berkeley’deki Kaliforniya Üniversitesi’nden kimya mühendisi olarak mezun oldu. 1957’de Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde yüksek lisansını tamamladı. Aynı yıl “Sloan Ödülü”nü kazandı.

20. Yüzyılda “En genç profesör”

20. yüzyılda Yale Üniversitesi’nde “tam profesörlük” unvanını en genç yaşta kazanan öğretim üyesi olduğu açıklandı. İlerleyen zamanlarda, son yüzyılda tam profesörlük unvanını alan en genç ikinci öğretim üyesi olduğu ortaya çıktı. Yale Üniversitesi’nin son 300 yıllık tarihinde tam profesörlük unvanını alan üçüncü en genç öğretim üyesi olduğuna inanılmaktadır.

Kaynak: Wikipedia

Devamını oku

Popüler '30

Sizin için Öneriyoruz!

Eğitim videoları ve uzman cevaplarıyla

 

Kadraj Akademi youtube’da!


Abone Ol!