fbpx

Neyse ki; herkes için Kadraj Blog var!

Erken yerel seçim için Mhp'yi kırmayın!

Erken yerel seçim için Mhp’yi kırmayın!

Siyasi Kadraj/Toplum Kadraj

Necip basınımız, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın MKYK toplantısında erken yerel seçim yorumlarına sebep olan “Seçim atmosferinden çıkmayacağız, yerel seçime hazırlanacağız” ifadesine odaklanırken… Ben, “MHP’yi kıracak söz ve davranışlardan uzak durun” ifadesine takılmayı daha doğru buluyorum. Çünkü MHP seçmeninin, kaybolan AKP seçmeninin etkisini bir nebze de olsa hafifletme ihtimali var mı? Hayır! Mesele sadece meclis desteğini devam ettirmek… Asıl problem başka.

Erdoğan, sadece, genel seçimlerdeki Akp oy oranındaki gerilemenin, yerel seçimlere daha yüksek yansıyacağını çok iyi biliyor. Ben ise, seçim ertesindeki ilk açıklamalarında bu gerileme için “Mesajı aldık” diyen Erdoğan’ın; mesajı “eksik” aldığını düşünüyorum.

Özellikle Büyükşehir Belediye Başkanlarının birer “seçilen” olduğu unutularak “kelle alma” tarzında tasfiye edilmesi hafızalardan silinmemiş… Ve tüm bu görevden alma harekâtının “ne için olduğu” hâlâ anlaşılamamışken… Yerel yönetimler de, Ak Parti teşkilatını menfaat odağına dönüştürmüş tiplerin varlığıyla tiksinilir bir vizyona ulaşmıştır. Bunu vatandaş o kadar dillendiriyor ki, elbette, bir bedel kesecektir.

Anlamak gayesiyle, Ak parti üyeliğindeki artışın; iş kollarına, ihalelere, istihdam alanlarına “endekslenmesi” birçok başkaca seçmen rahatsızlığının sebebini de ortaya koyacaktır. Böylelikle yereldeki kaybın ne boyutta olabileceği anlaşılsın!

Erken Yerel Seçim…

Evet. Ne kadar “erkene” alınırsa alınsın… “Bu hızla o işi de aradan çıkaralım” denilirse denilsin… Yerel seçim başkadır.

Bir yandan da acaba dedirten bu “MHP’yi kırmayın…” talimatı başka bir mide bulantısı yaratmış oldu. Avam tabakaya (yani bana, sana, ona…) erken yerel seçim kararı için “suyu bulandırma” politikası başlayacak. “Meclis gücü gerekliydi” kapısından giriş yapılıp, mahalle kavgası hız alacagk; karakter ve şuur yoksunu ama sokağın siyaset, ekonomi, iktisat, tarih, sosyoloji profesörü (?) birçok tip analizleriyle insanı çileden çıkaracaktır. Oysa anlaşılmak istenen, hafızalardan silinemeyecek diğer bir muamma hâlâ kenarda durmaya (!) devam ederek… “Erken seçim ihanettir” diyen Cumhurbaşkanı, kendi kendine tezat kalmayı bile göze aldığı “Seçimleri neden erken yapmak istiyor?” sorularıyla seçim aksiyonu başlayacak.

***

Tam bu arada, başımı çeviriyorum…

Türkiye, 2016’da başlayan çalışmalar ile altın stokunu Merkez Bankası rezervlerine toplamaya başladı. Bu işlem, Türkiye’nin, dünyadaki altın rezervi sıralamasında IMF rezervleri hariç olarak 10’uncu sıraya yükselmesini sağladı. ABD’li uzman Claudio Grass, Türkiye’nin diğer ülkelere de örnek olması olasılığını değerlendirirken:

(…) dolar temel döviz. Ancak sonuna yaklaşıyoruz. Daha fazla borç toplayarak borç kriziyle mücadele edemeyiz. Son 10 yılda şahit olduğumuz tüm döviz savaşlarının, dünyanın değiştiğinin, bildiğimiz dünyanın parçalandığının göstergesi olduğunu düşünüyorum.

***

Dünya “ekonomik” silahlanmaya yöneldi. Bu şunu gösterir; filler sevişmeye geliyor… “Çimenler” hazır olsun!

Peki, genel seçimi de, yerel seçimi de tamamlayacak Türkiye ne yapacak… Ya da Erdoğan?

1 Comment

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

*

 

"Siyasi Kadraj" Kategorisinden en son...

Toplumsal inanç sorunu

Toplumsal inanç sorunu

Anadolu’ya, takke takunya arasında “Allahçılık” oynayan Emevi kökenli İslam yorumu adım adım
YUKARI Çık