fbpx

Neyse ki; herkes için Kadraj Blog var!

Düz dünya teorisinde geri kalmadık şükürler olsun!

Düz dünya teorisinde geri kalmadık!

Tarih Kadraj/Toplum Kadraj/Yaşam Kadraj

Düz dünya teorisi diye dünyada gündem yaratmaya çalışan bir topluluğun var olduğunu duymayanlar olabilir.  Mesele düz dünya teorisinin gerçekliğine dair değil amacının ne olduğuna dair rahatsız edici, bana göre. Bu konu, öylesine “karmaşık ilişkiler” barındırıyor ki; olayın popülarite aracına dönüştürülmesi, derinliğindeki rahatsız edici karmaşanın gizlenmesi için izlenilen ilk yöntem…

Türkiye’de de popülarte yöntemi sosyal medya kanalları aracılığıyla sağlanmaya çalışılırken, posta gazetesi tarafından “Düz Dünya Derneği: Dünya’nın küre olduğunu ispatlayana 50 bin TL veriyoruz!” başlığıyla haberleşebilmesi az önce dile getirdiğim “amacının ne olduğuna dair karmaşık ilişkiler” açmazını çok net ortaya koymaktadır. Yöntem aynı… Modern Mechanics, Ekim 1931 “Kanıtlayana 5000 $”

Düz dünya konusunda epey geriye bakmak gerekiyor

Dünyanın yuvarlak değil, düz olması ile ilgili yaygara 19. Yüzyıl dünyasında geçerlilik kazandırılmaya çalışılan bir hikâye. Bugün, tuhaf iddialarla ortaya çıkan tuhaf toplulukların epeyce fazla olması sebebiyle kaynağı ABD olarak lanse edilen Flat Eart Society (Düz Dünya Topluluğu) iddialarının kaynağı İngiltere’dir. Yani İngiltere’den ABD’ye transfer olmuştur. “Neden, bir düz dünya olduğuna dair iddilar atılıyor?” diye düşünürseniz, cevabı Kutsal kitapları olan İncil’in sayfaları arasında sezebilmek mümkün!

New York ve İngiltere’de Zetetic Topluluğu‘nu yaratan Samuel Rowbotham’ın ölümünün ardından Lady Elizabeth Blount, Evrensel Zetetik Derneğini‘nu kurar. Bedford Seviye Deneyini dayanak alan bu topluluk, düz dünya teorisi için İncil’deki argümanlara, modern Flat Eart Society‘ten daha fazla önem vermiş… (kaynak)

İlham kaynağı

İşin ilginçliği: İncil’e rağmen, antik şüphecilikte ilk şüpheci olan Yunan filozof Pyrrho’nu ve Pyrrhonism olarak bilinen okulu ilham kaynağı olarak kabul etmişlerdir. Takipçiler, kendilerini tanımlamak için “zetetic” (Yunanca anlamı “arayıcı”) kelimesini kullanmışlar.

Serüven elden ele…

Düz dünya teorisinde geri kalmadık şükürler olsun!
Samuel Shenton Zetetic Derneğini tekrar toparlar

Samuel Birley Rowbotham’un, 1849’da Zetetic Astronomy: Earth Not a Globe isimli 16 sayfalık kitapçığıyla başlayan serüven, Lady Elizabeth Blount’un kurduğu ve İngiliz soylularıyla, Hristiyan cemaatlerinin bünyesinde yaşam alanı sağladığı Düz dünya teorisi ortadan kaybolduktan sonra ne hikmetse 1956’da bir başka Samuel çıkar ortaya. Samuel Shenton Zetetic Derneğini tekrar toparlar ve adını değiştirerek, “Düz ​​Dünya Topluluğunu” kurar. Hatta yerkürenin ilk uzay fotoğrafları yayınlanınca “geniş çaplı bir optik yanılsama” olarak reddeder.

Uluslararası Düz ​​Dünya Toplumu Derneği

1971’de ölümünün ardından Charles K. Johnson, Shenton’ın kütüphanesinin bir bölümünü devraldıktan sonra “Uluslararası Düz ​​Dünya Toplumu Derneği’ni kurar ve 3.000 kişilik üyeye ulaşır.” Ancak 1980 yılına kadar dernek 200 üyeye düşmüş… Bir yangın sonucu (kendisinin çıkardığına dair iddialar söz konusu) karısının ölümü ise Johnson’u olumsuz etkiler ve 19 Mart 2001’deki ölümüne kadar derneği yeni üyesi olmamıştır.

Ama Cazibesi yüksek olan bu mesele bir türlü kapanmaz. İşte günümüze uzanan Düz Dünya Teorisi 2004 yılında çevrimiçi bir topluluk olarak yeniden canlanmış ve Ekim 2009’da resmi olarak yeniden başlamıştır.

Şaka yapıyorum geri zekâlılar!

Hoşgeldin Shaq, bu adamın doktorası var!” heyecanıyla, fikirlerini yayabilmek amaçları için ünlüleri kovalayan bu zıpırlar, Shaquille O’Neal’ın “Şaka yapıyorum geri zekâlılar!” açıklamasıyla perişan olmuşlardır. Topluluğun sosyal etkinlik çapı ABD ve Avrupa’dır… Türkiye’de de meraklıları çıktı; daha ziyade “ün” meraklıları… Ya da hastaları.

Düz dünya teorisinde geri kalmadık!
Su Testi İle Düz Dünyanın Kesin Kanıtı çalışmasının ardından hemen bir Düz Dünya Derneği kurmuş.

Diğer 6 kişiyi de tanımak istiyoruz

Dernek Başkanı Doğukan Özkan diye tanıtılan; aslında ESRA EROL’da Evlen Benimle’nin damat adayı Doğukan Özkan ya da Yetenek Sizsiniz Türkiye’deki yarışmacı Doğukan Özkan… Olmadı; Adanalı “troll hacker” Doğukan Özkan da… Su Testi İle Düz Dünyanın Kesin Kanıtı çalışmasının ardından hemen bir Düz Dünya Derneği kurmuş.

Dernek kanununa göre beraberinde olması gereken diğer 6 kişiyi de tanımak istiyoruz.

Ve;

“Düz dünya Teorisi” ile ilgili olarak asli bir makale hazırlıyorum. Bu yazıyı girizgâh kabul buyurun.

1 Comment

  1. […] Düz Dünya Teorisi etrafında ilginçlik yaratmaya çalışan zıpırların en büyük kanıtları (?) arasında BM’nin logosu kullanılıyor. Oysa salaklık başka bir boyutta… “Cahillik” mi deseydim acaba? Neyse. Ben, o konuya küçücük bir detay ekleyeceğim, müsaadenizle. Emin olun faydası olacak. Gelin, BM logosu neden düz dünya haritası ile benzeşiyor, bir bakalım? […]

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

*

 

"Tarih Kadraj" Kategorisinden en son...

Toplumsal inanç sorunu

Toplumsal inanç sorunu

Anadolu’ya, takke takunya arasında “Allahçılık” oynayan Emevi kökenli İslam yorumu adım adım
Demokrasi diye yutturmak

Demokrasi diye yutturmak…

Vatandaşa tahammül edemez zihniyetin lagalugada şuhuda çıktığı noktaya buyurun bakalım... Her bir
YUKARI Çık