fbpx
Sosyal Hesaplarımız

Tarih Kadraj

Düz dünya teorisinde geri kalmadık!

Dernek Başkanı Doğukan Özkan diye tanıtılan; aslında ESRA EROL’da Evlen Benimle’nin damat adayı Doğukan Özkan ya da Yetenek Sizsiniz Türkiye’deki yarışmacı Doğukan Özkan… Olmadı; Adanalı “troll hacker” Doğukan Özkan da… Su Testi İle Düz Dünyanın Kesin Kanıtı çalışmasının ardından hemen bir Düz Dünya Derneği kurmuş.

Tarih:

on

Düz dünya teorisinde geri kalmadık şükürler olsun!

Düz dünya teorisi diye dünyada gündem yaratmaya çalışan bir topluluğun var olduğunu duymayanlar olabilir.  Mesele düz dünya teorisinin gerçekliğine dair değil amacının ne olduğuna dair rahatsız edici, bana göre. Bu konu, öylesine “karmaşık ilişkiler” barındırıyor ki; olayın popülarite aracına dönüştürülmesi, derinliğindeki rahatsız edici karmaşanın gizlenmesi için izlenilen ilk yöntem…

Türkiye’de de popülarte yöntemi sosyal medya kanalları aracılığıyla sağlanmaya çalışılırken, posta gazetesi tarafından “Düz Dünya Derneği: Dünya’nın küre olduğunu ispatlayana 50 bin TL veriyoruz!” başlığıyla haberleşebilmesi az önce dile getirdiğim “amacının ne olduğuna dair karmaşık ilişkiler” açmazını çok net ortaya koymaktadır. Yöntem aynı… Modern Mechanics, Ekim 1931 “Kanıtlayana 5000 $”

Düz dünya konusunda epey geriye bakmak gerekiyor

Dünyanın yuvarlak değil, düz olması ile ilgili yaygara 19. Yüzyıl dünyasında geçerlilik kazandırılmaya çalışılan bir hikâye. Bugün, tuhaf iddialarla ortaya çıkan tuhaf toplulukların epeyce fazla olması sebebiyle kaynağı ABD olarak lanse edilen Flat Eart Society (Düz Dünya Topluluğu) iddialarının kaynağı İngiltere’dir. Yani İngiltere’den ABD’ye transfer olmuştur. “Neden, bir düz dünya olduğuna dair iddilar atılıyor?” diye düşünürseniz, cevabı Kutsal kitapları olan İncil’in sayfaları arasında sezebilmek mümkün!

New York ve İngiltere’de Zetetic Topluluğu‘nu yaratan Samuel Rowbotham’ın ölümünün ardından Lady Elizabeth Blount, Evrensel Zetetik Derneğini‘nu kurar. Bedford Seviye Deneyini dayanak alan bu topluluk, düz dünya teorisi için İncil’deki argümanlara, modern Flat Eart Society‘ten daha fazla önem vermiş… (kaynak)

İlham kaynağı

İşin ilginçliği: İncil’e rağmen, antik şüphecilikte ilk şüpheci olan Yunan filozof Pyrrho’nu ve Pyrrhonism olarak bilinen okulu ilham kaynağı olarak kabul etmişlerdir. Takipçiler, kendilerini tanımlamak için “zetetic” (Yunanca anlamı “arayıcı”) kelimesini kullanmışlar.

Serüven elden ele…

Düz dünya teorisinde geri kalmadık şükürler olsun!

Samuel Shenton Zetetic Derneğini tekrar toparlar

Samuel Birley Rowbotham’un, 1849’da Zetetic Astronomy: Earth Not a Globe isimli 16 sayfalık kitapçığıyla başlayan serüven, Lady Elizabeth Blount’un kurduğu ve İngiliz soylularıyla, Hristiyan cemaatlerinin bünyesinde yaşam alanı sağladığı Düz dünya teorisi ortadan kaybolduktan sonra ne hikmetse 1956’da bir başka Samuel çıkar ortaya. Samuel Shenton Zetetic Derneğini tekrar toparlar ve adını değiştirerek, “Düz ​​Dünya Topluluğunu” kurar. Hatta yerkürenin ilk uzay fotoğrafları yayınlanınca “geniş çaplı bir optik yanılsama” olarak reddeder.

Uluslararası Düz ​​Dünya Toplumu Derneği

1971’de ölümünün ardından Charles K. Johnson, Shenton’ın kütüphanesinin bir bölümünü devraldıktan sonra “Uluslararası Düz ​​Dünya Toplumu Derneği’ni kurar ve 3.000 kişilik üyeye ulaşır.” Ancak 1980 yılına kadar dernek 200 üyeye düşmüş… Bir yangın sonucu (kendisinin çıkardığına dair iddialar söz konusu) karısının ölümü ise Johnson’u olumsuz etkiler ve 19 Mart 2001’deki ölümüne kadar derneği yeni üyesi olmamıştır.

Ama Cazibesi yüksek olan bu mesele bir türlü kapanmaz. İşte günümüze uzanan Düz Dünya Teorisi 2004 yılında çevrimiçi bir topluluk olarak yeniden canlanmış ve Ekim 2009’da resmi olarak yeniden başlamıştır.

Şaka yapıyorum geri zekâlılar!

Hoşgeldin Shaq, bu adamın doktorası var!” heyecanıyla, fikirlerini yayabilmek amaçları için ünlüleri kovalayan bu zıpırlar, Shaquille O’Neal’ın “Şaka yapıyorum geri zekâlılar!” açıklamasıyla perişan olmuşlardır. Topluluğun sosyal etkinlik çapı ABD ve Avrupa’dır… Türkiye’de de meraklıları çıktı; daha ziyade “ün” meraklıları… Ya da hastaları.

Düz dünya teorisinde geri kalmadık!

Su Testi İle Düz Dünyanın Kesin Kanıtı çalışmasının ardından hemen bir Düz Dünya Derneği kurmuş.

Diğer 6 kişiyi de tanımak istiyoruz

Dernek Başkanı Doğukan Özkan diye tanıtılan; aslında ESRA EROL’da Evlen Benimle’nin damat adayı Doğukan Özkan ya da Yetenek Sizsiniz Türkiye’deki yarışmacı Doğukan Özkan… Olmadı; Adanalı “troll hacker” Doğukan Özkan da… Su Testi İle Düz Dünyanın Kesin Kanıtı çalışmasının ardından hemen bir Düz Dünya Derneği kurmuş.

Dernek kanununa göre beraberinde olması gereken diğer 6 kişiyi de tanımak istiyoruz.

Ve;

“Düz dünya Teorisi” ile ilgili olarak asli bir makale hazırlıyorum. Bu yazıyı girizgâh kabul buyurun.

Reklam Alanı Kızılay Web Banner 468X060
1 Comment

1 Comment

  1. Pingback: BM'nin düz dünya haritası - Hüseyin Şensu - KadrajBlog

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

Gezi Kadraj

İstanbul’un Anıt Ağaçları

“Eski İstanbullular” gibi zihnimizde ve imgelemimizde saygıdeğer, kültürlü, görmüş geçirmiş ihtiyarlar şeklinde beliren sözcükleri bu şehrin anıt ağaçlarıyla birleştirmek sanki doğru oldu.

Tarih:

on

Artık büyük ölçüde yitirilen İstanbul kültürünün ve coğrafi zenginliğin henüz var olduğu zamanlardan günümüze ulaşan nebati devlerin hikayesini Volkan Yalazay yazdı.

Yeşil Gazete’de yer alan İstanbul’un anıt ağaçları konulu söyleşide Volkan Yalazay:

“Eski İstanbullu Ağaçlar” Kitabın ismi böyle. Her ne kadar literatüre “Anıt Ağaç” olarak giren ağaçları anlatıyorsam da İstanbul söz konusu olduğunda işin içine “Eski İstanbullular” gibi zihnimizde ve imgelemimizde saygıdeğer, kültürlü, görmüş geçirmiş ihtiyarlar şeklinde beliren sözcükleri bu şehrin anıt ağaçlarıyla birleştirmek sanki doğru oldu. Onlar, yani İstanbul’un anıt ağaçları artık büyük ölçüde yitirdiğimiz bir İstanbul kültürünün ve coğrafi zenginliğinin henüz var olduğu zamanlardan günümüze ulaşan nebati devler.

Detayına değindi.

Söyleşinin tamamı burada

Devamını oku

Tarih

Hemşirelik Tarihi: Anadolu’nun Beyaz Melekleri

Hemşirelik 19 yüzyılda ortaya çıkan bir meslektir. Bazı meslek adları vardır ki, boşuna seçilmemiştir… Hemşirelik de bunların en önemlilerindendir…. Reşitpaşa Gemi Hastanesi’nin baş hasta bakıcısı Safiye Hüseyin Elbi’dir

Tarih:

on

Yazan:

Hemşirelik Tarihi: Anadolu’nun Beyaz Melekleri

Hemşirelik 19 yüzyılda ortaya çıkan bir meslektir. Bazı meslek adları vardır ki, boşuna seçilmemiştir… Hemşirelik de bunların en önemlilerindendir. Hemşireliğin Almanca, İngilizce ve Türkçe’de ortak anlamı “kız kardeş” demektir. Ülkemizde de sağlık dünyasının ilk kız kardeşleri Trablusgarp ve Balkan Savaşları’ndan sonra ortaya çıkar.

Bütün Emperyalist Güçler kapıya dayanmış ve Osmanlı yedi düvele karşı savaşa hazırlanıyordu. Savaş demek; ölüm, yaralanma ve tıbbi bakım demekti…

Osmanlı’da sivil sağlık kuruluşlarının ortaya çıkışı 19 Yüzyıl’ın son çeyreğinin eseri. Daha evvel genellikle Askeri Hastaneler var… Dolayısıyla 19 yüzyılın son çeyreğinde sivil hastanelerin yapılmaya başlandığını görüyoruz ki, bu konuda, dönemin padişahı Abdülhamid’in de önemli bir yeri vardır, bu sağlık hizmetlerinin yaygınlaştırılması konusunda. İki tane tıp okulu var; bir tanesi Askeri Tıp Okulu (Askeri Tıbbiye) ki orduya hekim yetiştiriyor ve eczacı yetiştiriyor. Bir de Sivil Tıbbiye var (Mekteb-i Tıbbiye-i Mülkiye)… Buradan da sivil hekim ve sivil eczacı çıkıyor. Genel olarak Osmanlı Devleti’ne baktığımız zaman (yani büyüklüğüne baktığımız zaman) buradan çıkan hekimlerin gerek askeri gerek sivil hekimlerin sayıca çok yetersiz olduğu görülüyor. Sadece hekimlerle olacak bir iş değil; bunun yanında çeşitli sağlık hizmetlerinin de verilmesi gerekiyor…

Prof. Dr. Emre Dölen

Çanakkale Savaşı ile ilgili beni en en çok en çok etkileyen daha önce çok bilmediğim, siperlerdeki koşullardı. Siperlerdeki koşullar ve askerlerin mücadele ettiği yokluk, hastalık salgınlar, sinekler, sıcak… Beni en çok koşullar etkilemişti…

Tolga Örnek (Gelibolu Belgeseli Yönetmeni)

Çanakkale Savaşında Gemi Hastaneler yapılıyor. Bunlardan en önemlilerinden biri de Reşitpaşa Gemi Hastanesi. Reşitpaşa Gemi Hastanesi’nin baş hasta bakıcısı Safiye Hüseyin Elbi’dir.Çok büyük yararlılıklar gösteriyor…

Prof. Dr. Recep Akdur

Hemşirelik tarihimize dair Hdvideo Produksiyon youtube kanalından hemşirelik belgeseli. Akademik düzeyde hazırlanmış olan bu belgeseli full hd izleyebilirsiniz.

Devamını oku

# Editör Seçimi

“Devlet-i Ebed Müddet” Bekâ sorunumuz yoktur, hamdolsun!

Bekâ sorunu lafazanlığı yanında AKP’ye kaybettiren, şahsiyetsizliğin kafasıdır! Kafasızlık mı deseydik? Devlet-i ebed müddet unutulmasın! Recep Tayyip Erdoğan…

Tarih:

on

“Devlet-i Ebed Müddet” Bekâ sorunumuz yoktur, hamdolsun!

Bekâ sorunu lafazanlığı yanında, AKP’ye kaybettiren “31 Mart’ta benim adayım… Benim için 81 ilde… 922 ilçede… 386 beldede… Belediye başkan adayı… RECEP TAYYİP ERDOĞAN’dır” sosyal medya spotundaki şahsiyetsizliğin kafasıdır! Kafasızlık mı deseydik? Devlet-i ebed müddet unutulmasın!


Şimdi bu spota ithafen şunu mu söyleyeceğiz: “Bu seçimin kaybedeni ‘sadece’ Recep Tayyip Erdoğan’dır!”


Size yazıklar olsun!

Bakın, Erdoğan’nın SIRTINA NASIL ÇIKIYORLAR… Sonra da NASIL PİŞKİNCE SORUMLULUK ALMAMIŞ OLUYORLAR, görüyorsunuz.

“Anlatmaya gerek yok” diyorum bazen de…

Peki, neden?

Ama benim de bugüne kadar, anlamaya çalıştığım konu: Peki, Erdoğan bu patırtıya NEDEN MÜSAADE EDİYOR?

Tek adamlık

Evet! Bu sebeple, ders alması gereken sadece Erdoğan’dır! Çünkü bu şahsiyetsizliğe ve sürdürülmesine müsaade etmektedir!

“Tek adamlık” eleştirisinin nereden çıktığını anlayabiliyorsunuz sanırım.

Bu spot bana gayet net izah etmektedir.

Sonra ne mi oluyor?

Böyle bir “tek adamın” girdiği seçimde ellerini ovuşturan, kim olduğu belirsiz “binlerce adam” olduğunu düşünüyor insan.

Sen oy verir misin?

Göbeğini kaşımakla itham edilse de edilmese de bir yere kadar dedi millet! O yer 31 Mart’mış! Ayaklanma gibi… Şahısların “garantisi” gibi görülmekten, “rantçılıktan” usanmış gibi!

Artık anlayana.

Şimdi ne oldu? Şöyle: Erdoğan, en fazla oyu alarak yine kazandı. Ama Ak parti kaybetti… Kesin. Net!

Evet! Erdoğan’da aynen bu şekilde açıklamasına yön verdi! Vermesi gerekti…

Erdoğan olmasa AKP birden mi çöker, yoksa yavaş yavaş mı?” sorumun cevabı da gelmiş oldu.

Anında yok olur!

Şimdi: Bekâ sorunu mu?

Millet Ak Parti’yi silecek, bu belli.

Ama… Selçuklu’ya varıp… Ertuğrul Gazi’yle gazalara çıkıp… Mehter marşlarıyla Osmanlı’yla… Oradan “Ya Allah Bismillah” cihan fethetmeye… Çanakkale’ye… İstiklal muharebesine…

Bunlar bizim damarımızdaki “ne olduğunu gayet iyi bildiğimiz” gücümüzken…

Ver gazı denilecek, propaganda malzemesi değil! Bu anlaşılmış oldu.

Galiba Erol Olçok bu işi iyi biliyordu, Sayın Erdoğan… “Adımda Ali var!” diyerek olacak işler değil yani. “Ali” yürekte olacak… Ahlakta olacak, imanda olacak!

Devlet-i Ebed Müddet

Önümüzdeki 4,5 yılda kimlerle çalıştığınıza dikkat etmenizi, kendimce önemle tavsiye ederim.

Unutulmamalı ki; “Devlet-i Ebed Müddet” bâkidir. Yani, bekâ sorunumuz hiçbir zaman olmamıştır!

Türkistan’dan Türkiye’ye… Anadolu mucizesinin mimarı “Bekâ Billah” teşkilatı sağ olsun! Var olsun!

Devamını oku

Popüler '30

Sizin için Öneriyoruz!

Eğitim videoları ve uzman cevaplarıyla

 

Kadraj Akademi youtube’da!


Abone Ol!