fbpx
Sosyal Hesaplarımız

Toplum Kadraj

Düğün koreografisinde çubuk kraker

Ucuz taşlarla süslenmiş, cırtlak renklerdeki kumaşlarla dikilmiş padişah elbiseleriyle “İstanbul hatırası” fotoğrafı çektirmek ne kadar mühimdir… Komik! Hayatında, nerede vals yapmışsındır ki düğününde önemlidir?

Tarih:

on

Düğün koreografisinde çubuk kraker

Bu evlenecek çiftler gerçekten bir âlem… Düğün koreografisi seçmek üzerine kavgaya tutuşuyorlarmış. Konunun hiç bir sanatsal yanı ve gereklilik tarafı yokken, eğitim almak istedikleri dans kursları da bu arkadaşların parasını söğüşlemekle meşgul. Oysa gerçek nedir? Gayet basit; görgüsüzce göstermek budalalığı… Olmayanı. Elbet bu görgüsüzlüğü bir kazıklayan olacak.

Orta direk bir düğün salonunda yapılacak eğlencede, ikram edilen pastanın kremasını çubuk krakeriyle sıyıran davetlilerin huzurunda “çakma” bir vals (çok iddialı) gösterisiyle ilgilenmeyecek olmalarıdır… Olsun, kamera kayıtta!

Düğün varoşluğu

Ne yazık ki, görgüsüz bir milletiz. Öyle görgüsüzüz ki görmemişliğimiz sırıtırken hâlâ “göstermek” hastalığına “olmasa da göstermek” çabasıyla tutulmuş vaziyetteyiz. “Varoş” kavramı, bu sebeple ürememiş mi? Hâlbuki bu kavram salt şekilde parayla ilgili değil… Yani maddi bir şeylere erişebilmek yeterli değil. Benim indimde ne yazık ki “kültürel” yönüyle hortluyor konu. Cebi üç kuruş para görüp, üç beş paçavra alabilmek belki yaşamsal varoşluğu gidermiş görünürken, bu üç kuruşluk paçavra kültürel bir fayda sağlamamaktadır… Yazık! Ulaşılabilecek insaniyet değerleri, değer olmaktan çıkmışken, “olmayanı” var göstermek parayla mümkün olamıyor işte! Panayır meydanlarında perişan haldeki bir ata binicilik yapmak ne kadar kültürel bir durumdur?

Ucuz taşlarla süslenmiş, cırtlak renklerdeki kumaşlarla dikilmiş padişah elbiseleriyle “İstanbul hatırası” fotoğrafı çektirmek ne kadar mühimdir… Komik! Hayatında, nerede vals yapmışsındır ki düğününde önemlidir? Çeyizinin kurdeleyle süslenmiş, tavana kadar dizili kolileri önündeki fotoğrafın ne kadar şıksa (!) o kadar çapın. Halinize bir bakın yahu!  

Mesele, düğünde vals gösterisi yapmak hevesinden çok ötede… Mide bulandırıcıdır. Cem Yılmaz’ın “Bizim televizyon daha renkli” deyip kırmızı tonun sonuna kadar açılması muhabbeti gibi acınası bir haldedir. “Canım düğün bir kere yapılacak…” He! O zaman ne manyaklık varsa yapın! Çevirir çevirir seyredersiniz komedyanızı.

Meselenin vahameti; boyu 150 cm hatunların dizüstü çizme giymek hevesiyle aynıdır… “Konu o çizmeyi giymek değil, estetiği bulmakla ilgili olsa gerek” diyorum sadece.

Kardeşim, her şeyin yerini bilerek yapın. Bir ayarınız, haddiniz, sınırınız olsun yahu! Kendiniz olun… Neyseniz öyle olun! Milli şahsiyeti yitirmenin başka tarifi olabilir mi?

Reklam Alanı Kızılay Web Banner 468X060
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

Toplum Kadraj

Facebook değişikliğe gidiyor

yanlış bilgiler içeren haber, görsel ve videolarla mücadele etmek için atılan pek çok yeni adımı ve değişiklikleri duyurduğu yaklaşık 2 bin kelimelik bir metni Poynter ile paylaştı.

Tarih:

on

Teyit.org’da yer alan bilgilendirmeye göre:

Facebook yılın ikinci çeyreğine, platformun yanlış bilgilendirme ile mücadele yöntemlerine ilişkin değişiklikleri duyurarak başlıyor.

Facebook, 10 Nisan 2019 Çarşamba günü platformda yayılan yanlış bilgiler içeren haber, görsel ve videolarla mücadele etmek için atılan pek çok yeni adımı ve değişiklikleri duyurduğu yaklaşık 2 bin kelimelik bir metni Poynter ile paylaştı.

Haberde, uygulanacak ana değişiklikler şu şekilde maddelendi:

  • Facebook yanlış bilginin sıkça yayıldığı gruplara erişimi azaltıyor.
  • Kullanıcıların en çok hangi haber kaynaklarına güvendiklerini belirlemede, kitle kaynak kullanımının nasıl faydalı olabileceğini araştırıyor.
  • Şirket, kullanıcıları gördükleri içerik hakkında bilgilendirmek amacıyla Messenger’a, gruplara ve Haber Kaynağı’na yeni göstergeler ekliyor.

Detaylar burada: Facebook yanlış bilgi karşıtı politikalarında değişikliğe gidiyor

Devamını oku

Ekonomi Kadraj

Zorunlu olacak “tamamlayıcı” emeklilik ve kıdem tazminatı detayları

Kazançlarına göre azdan az, çoktan çok belirleneceği zorunlu bir bireysel emeklilik sistemini yani tamamlayıcı emeklilik sistemini yeniden ele alacağız.

Tarih:

on

Hürriyet’te yer alan habere göre, zorunlu kapsamda uygulamaya konulacak olan tamamlayıcı BES (Bireysel Emeklilik Sistemi) hakkında Bakan Albayrak:

“Vatandaşlarımızın kazançlarına göre azdan az, çoktan çok belirleneceği zorunlu bir bireysel emeklilik sistemini yani tamamlayıcı emeklilik sistemini yeniden ele alacağız. Bu sistemle birlikte kıdem tazminatı reformunu da hayata geçireceğiz. İş verenden yapılacak kesintiler BES ile entegre kıdem tazminatı fonunda toplanacak”

dedi.

Detaylar: İşte tüm yönleriyle tamamlayıcı emeklilik ve kıdem tazminatı fonu

Devamını oku

# Editör Seçimi

Kıraç, Oktay Sinanoğlu’nu hatırlattı!

“Türkçemiz İngilizce’den çok daha kaliteli bir dildir. Matematik olarak mükemmel bir dildir” diyen Kıraç, Oktay Sinanoğlu’nu hatırlattı.

Tarih:

on

Kıraç, Oktay Sinanoğlu'nu hatırlattı!

İngilizce eğitime son verilmesi ve Türkiye’nin Amerikan hegemonyasından kurtulması gerektiğini söyleyerek, Atatürk’ü örnek gösterdi.  “Amerika’yla savaşıyoruz vatan cephesindeyim” diyen Kıraç, Aydınlık Gazetesi’ndeki röportajında, gerçeklik payı ne yazık ki çok yüksek, tartışma yaratacak detaylara değindi. Bu söylemleriyle “Oktay Sinanoğlu” anımsandı.

Türkçe giderse Türk de gider. Ben burada şovenizm yapmıyoum. Şuan da şirketlerde Türkçe konuşulmuyor. Unutmamak için günlük hayatta da İngilizce konuşuyorlar.

Aydıklık’da yer alan habere göre Kıraç şöyle davam etti:

Türkçe’yi hayatlarından çıkarıyorlar. Bir de Orhan Pamuk gibileri çıktı. İngilizce kitap yazıp onu Türkçe’ye çeviriyorlar. Bu da utanç verici. Türkçemiz İngilizce’den çok daha kaliteli bir dildir. Matematik olarak mükemmel bir dildir.

Kıraç’ın ifadeleri, Oktay Sinanoğlu’nu hatırlattı. 

Kıraç röportajıyla Türkçe konusunda önemli detayları Türkiye gündemine taşıyan Oktay Sinanoğlu anımsandı.

Haberin detayları burada: Ünlü müzisyen Kıraç Aydınlık’a konuştu: Amerika’yla savaşıyoruz vatan cephesindeyim


Kıraç’ın ifadeleri, Oktay Sinanoğlu’nu hatırlattı.

Oktay Sinanoğlu kimdir?

Türk kimyager, moleküler biyofizikçi ve biyokimyager…

Türkiye’de akademik çalışmalarıyla olduğu kadar, Türkçe ile ilgili politik görüşleriyle de tanınmaktadır.

Babası Nüzhet Haşim Sinanoğlu’nun başkonsolos olarak görev yaptığı İtalya’nın Bari şehrinde doğdu. II. Dünya Savaşı’nın başlamasının ardından 1939’da ailesiyle Türkiye’ye döndü.

Oktay Sinanoğlu, 1953 yılında TED Ankara Yenişehir Lisesi’nden birincilikle mezun oldu. 1953 yılında okul bursu ile ABD’ye gitti. 1956’da Amerika Birleşik Devletleri’nde, Berkeley’deki Kaliforniya Üniversitesi’nden kimya mühendisi olarak mezun oldu. 1957’de Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde yüksek lisansını tamamladı. Aynı yıl “Sloan Ödülü”nü kazandı.

20. Yüzyılda “En genç profesör”

20. yüzyılda Yale Üniversitesi’nde “tam profesörlük” unvanını en genç yaşta kazanan öğretim üyesi olduğu açıklandı. İlerleyen zamanlarda, son yüzyılda tam profesörlük unvanını alan en genç ikinci öğretim üyesi olduğu ortaya çıktı. Yale Üniversitesi’nin son 300 yıllık tarihinde tam profesörlük unvanını alan üçüncü en genç öğretim üyesi olduğuna inanılmaktadır.

Kaynak: Wikipedia

Devamını oku

Popüler '30

Sizin için Öneriyoruz!

Eğitim videoları ve uzman cevaplarıyla

 

Kadraj Akademi youtube’da!


Abone Ol!