fbpx
Sosyal Hesaplarımız

Siyasi Kadraj

Dilin cirmi küçük, cürmü büyüktür

…makul kabul edilebilecek “yorumlama ve idrak” konusunda dahi “İslam yorumlarla tahrif edilmektedir” diye kendimizi yırtıyoruz yıllardır… Tıpkı kaş alayım derken, göz çıkartan Cumhurbaşkanının bu ifadelerini belki aynı sebeple sarf etmiş olması gibi.

Tarih:

on

Dilin cirmi küçük, cürmü büyüktür

Bir acayipliktir ki aldı başını gidiyor… Bir dil sürçmesi midir, bilinmiyor ama her hangi bir düzeltme de gelmiş değildir henüz. Bu düzeltme gelmedikçe “zan” ortadan kalkmayacak. Meseleyi anlamak istiyoruz… Tabii ki, vatandaş olarak “kimseyi tefe koymadan” önce âcizane söze almış olduk, aramızda. “İslam ve hükümlerinin ‘yorumlanmasında’ bir güncelleme” mi kastedilmektedir? Yoksa bu ifadeler “Gelişigüzel bir hata olabilir mi?” gibi… Olmamalıdır! Öyle veya böyle; sözün vardığı yer sıkıntılı! Yani, dilin cirmi küçük, cürmü büyüktür!

“Din adamı olarak ortaya çıkıp da kadınla ilgili çok farklı açıklamalarda bulunup dinimizde kesinlikle yeri olmayan bazı içtihatta bulunan kişiler ortaya çıkıyor. Anlamak mümkün değil. Bunlar ya bu asırda yaşamıyorlar, çok farklı bir dünyada, farklı bir asırda, zamanda yaşıyorlar. Çünkü İslam’ın güncellenmesinin gerektiğini bilmeyecek kadar da aciz bunlar. İslam’ın hükümlerinin güncellenmesi vardır. Siz İslam’ı 14 asır, 15 asır öncesi hükümleri ile kalkıp da bugün uygulayamazsınız. Böyle bir şey yok! Onun için de bugün İslam’ın uygulanması yer, zaman, koşullar her şeyiyle… O da ne yapıyor, değişiyor. İslam’ın güzelliği burada zaten, önemi burada… Şimdi birçok hoca efendi beni tefe koyup çalacak, o da ayrı mesele. Rabbim bizi tefe koymasın, mesele orada.”[1]

İnsan “beyân öğrenmiştir” ya; henüz bir güncelleme olmadıysa (?) Yüce Allah’ın Rahman Suresinde “…Allemehul beyân” ayeti üzere… Söz önemlidir! Bir “hoca efendi” değilim… Ama “tefe koyma” hakkı hocalık vasfıyla değil; İslam’ın şehitlik mertebesini sadrına almış, kusurlu ve günahkâr da olsa uğrunda ölebileceği iman davasındaki “mümin olmak” vasfıyla kânidir! Lütfen buna dikkat! Neyse, düzeltme bekleyişi ve küçük çevremizdeki konuşmalar sürecinde kaynakları şöyle bir gözden geçirmedim de değil hani. Mesela, Hocam Haluk Nurbaki’den yenilenme meselesiyle ilgili olarak kısa bir anekdot almayı gerekli gördüm:

…Fahr-i Kâinat Efendimizin yeryüzüne teşrifinden itibaren eskimiş değerlerin tümü çöpe atıldı. Yeni ve yenilenme güzelliği Fahr-i Kâinat Efendimize tahsis edildi. Hiçbir şey yenilenerek Fahr-i Kâinat Efendimizin getirdiği sistemin önüne geçemez. Bunun en muhteşem delili, Kur’an’ın eskimezlik mucizesidir. Allah yarattığı ne kadar güzellik varsa, Fahr-i Kâinat Efendimize tahsis etmiştir. Onu görmemek, fark etmemek, insanların bazılarına has, talihsiz bir zihin özürlülüğüdür. …Her zaman söylüyorum. Asr-ı Saadette çağlar boyu insanların İslâmiyet karşısında düzene karşı tepki reaksiyonları her çeşidiyle yaşanmıştır. Reform ve tecdid istekleri de böyle ilkel yargılardan ibarettir. İnsanların kıyamete kadar gelecek nesilleri de dâhil, hiç kimse Fahr-i Kâinat Efendimizin getirdiği güzelliklerden daha iyisini getirmek şöyle dursun, düşünemez dahi! Ve de hiçbir şey Kur’an’dan daha taze ve yeni olamaz![2]

Kaş alayım derken…

O ifadeleri, bırakın Cumhurbaşkanını her hangi bir kişi söylese “Ne diyorsun sen?” der miyiz? Evet! Çünkü gerek İslam çevrelerince gerek aksi çevrelerce bu mesele, çok defalar gündeme gelen ve çeşitli versiyonlarıyla kavgalar çıkartmış ciddi bir meseledir! Kaldı ki, makul kabul edilebilecek “yorumlama ve idrak” konusunda dahi “İslam yorumlarla tahrif edilmektedir” diye kendimizi yırtıyoruz yıllardır… Tıpkı kaş alayım derken, göz çıkartan Cumhurbaşkanının bu ifadelerini belki aynı sebeple sarf etmiş olması gibi.

Neden gerek duyuldu bu ifadelere? Bir adam çıktı “Dayak yiyen kadın şükretsin[3]… Altı yaşında evlenebilirsin, nikâh düşer[4] yorumunu yaptı… Ve daha birçok “din adamı” vasıflı zevattan neler neler duyduk… İşte bundan!

Hatta bu yorumları da bir kenara bırakın, daha geriye bakacak olursanız; “Kuran’ı değiştirelim” (Hâşâ!) vizyonunda, tarihselci ilahiyatçılar dahi hâsıl oldu yahu!

Yüce Allah’ın, Kur’an’ı değişmezlik ve taklid edilmezlik sırrı içinde korumuş olmasına karşı hangi ifade ile kim ortaya atarsa atsın… Benim zannımda babam da olsa, Cumhurbaşkanı da olsa aynı tefeye koyulur! Yapılacak bir şey varsa, o da kişilerde “ehil olmanın” çizgisini bulmaktır… Yanlış ifade varsa derhal net bir şekilde düzeltilmelidir. Yoksa biliyoruz ki: dilin cirmi küçük, cürmü büyüktür.

Velhasıl kelam “yorumla” tahrifatı İlahi Kelâm zaten izah etmiştir;

Sana Kitab’ı indiren O’dur. Onun (Kur’an’ın) bazı âyetleri muhkemdir ki, bunlar Kitab’ın esasıdır. Diğerleri de müteşâbihtir (kolay anlaşılmayan). Kalplerinde eğrilik olanlar, fitne çıkarmak ve onu tevil etmek için ondaki müteşâbih âyetlerin peşine düşerler. Hâlbuki Onun tevilini ancak Allah bilir. İlimde yüksek pâyeye erişenler ise: “Ona inandık; hepsi Rabbimiz tarafındandır,” derler. (Bu inceliği) ancak aklıselim sahipleri düşünüp anlar. / Âl-i İmrân, 7; Diyanet İşleri Başkanlığı meali


Kaynak 

[1] http://www.haberturk.com/cumhurbaskani-erdogan-dan-dunya-kadinlar-gunu-programinda-aciklamalar-1868148
[2] Tecdîd ve Reform Yaygaraları, Haluk Nurbaki, Akit Gazetesi, 12 Kasım 1995
[3] https://www.cnnturk.com/turkiye/nurettin-yildiz-kadinlar-dayak-yiyorsa-sukretsin
[4] http://www.internethaber.com/6-yasinda-cocukla-evlenilir-diyen-hocadan-yeni-aciklama-755856h.htm

 


Bu yazı hazırlandıktan sonra, Cumhurbaşkanı karışıklığın devamına kapı açan şu açıklamayı yaptı:

“Bu değişim meselesi asırlara dair bir husustur. Değişimi inkar etmek kendi kendini kandırmak demektir. Elbette asla değişmeyen ve değişmeyecek olan kurallar da vardır. Mesela İslam’ın son din olduğu bir hakikattır. Bununla kimse oynayamaz. Allah’ın yüce kitabımız Kuran-ı Kerim’de açıkça ifade ettiği hükümler asla değişmemiştir, değişmeyecektir. Dinimiz İslam ve kitabımız Kuran-ı Kerim, kıyamete kadar caridir. Bu da bundan sonra da kıyamete kadar gelecek olan tüm toplumlar, yaşanacak tüm hadiseler, ortaya kadar tüm yeni durumlar karşısında söyleyecek sözü olduğu anlamına gelir. Bunların uygulamadaki karşılılları elbette zamana, şartlara göre değişecektir. Mecelle kaidesidir, yani; “Ezmânın tagayyürü ile ahkâmın tagayyürü inkâr olunamaz”. Biz içtihatları değiştirmezsek, uygulamaya ilişkin kuralları uygun şekilde yenilemezsek sadece kendi kendimizi kandırmış oluruz. Müslümanlar sürekli kendilerini geliştirmek durumunda.https://www.haberler.com/cumhurbaskani-erdogan-dinimiz-islam-ve-kitabimiz-10640480-haberi/

Reklam Alanı Kızılay Web Banner 468X060
1 Comment

1 Comment

  1. Pingback: CHP sırrı çözdü! AKP’nin işi zor… - Hüseyin Şensu - Kadraj Blog

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

Politik Kadraj

İstanbul’da Yerel Seçim Tekrarı için “Süre doldu” mu?

Benim takıldığım diğer bir detay ise, yerel seçim tekrarı bahsinde “Sürece dair kronolojik haber başlıklarının bizi nereye götürdüğünü anlamak mümkün müdür?” sorusunun cevabı.

Tarih:

on

İstanbul'da yerel seçim tekrarı için "Süre doldu" mu?

2019 seçimlerinde hile vardı, şaibe vardı… Vay efendim “Kapı kapı gezip bakalım, herkes gerçekten evinde mi?” gibi türlü çeşit mevzular seyrettik bu yerel seçimde… Yerel seçim tekrarı olursa dürtüsüyle…

Bir itirazlar savaşına… İptal talepleri dilekçelerine… “14 bin oy farkla seçim kazanılmaz” derken… “1 oy farkla kazanmaya” itiraza, itirazlar falan…

Dönüşen bir acayip işler!

Ne oluyor? Neden oluyor, dedik?

Tiksindik. Bıktık. Kızdık. Yeter dedik. Fısıltılar dolaştı 1 Nisan’dan bu yana kulaklarımızda; “Zaman kazanıyorlar…” dendi. “Rant çok büyük…” dendi. “Dış mihrakların oyunu…” dendi. ABD sen karışma! Almanya sana ne oluyor?.. FETÖ atağa geçti… Bu işleri tezgahladıklarını fısıldadılar, kulaklarımıza… Bu arada PKK’ya saldırdık! Dolar 5,80 TL‘yi öptü!

İş hâlâ yok… Seçim derken, geçimsizlik dert oldu!

Kimse demedi… Derken kafama takılan şu sorunun cevabını buldum:

Yerel Seçim Tekrarı için yasal süre kaç gün?

Anayasa hukukçusu İbrahim Kaboğlu:

“İtiraz süresi geçti. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerini iptale ilişkin açıklamalar gerçeği yansıtmıyor. Çünkü, 298 sayılı Kanun Madde 130’a göre, YSK’ye 7 günlük olağanüstü başvuru süresi 8 Nisan pazartesi akşamı sona erdi”

demiş zaten! Gerisi hukukçuların işi.

Yerel seçim itiraz süreci nereye varacak?

Benim takıldığım diğer bir detay ise, yerel seçim tekrarı bahsinde "Sürece dair kronolojik haber başlıklarının bizi nereye götürdüğünü anlamak mümkün müdür?" sorusunun cevabı.

Yerel seçim itiraz süreci nereye varacak?

Benim takıldığım diğer bir detay ise, yerel seçim tekrarı bahsinde “Sürece dair kronolojik haber başlıklarının bizi nereye götürdüğünü anlamak mümkün müdür?” sorusunun cevabı.

TarihHaber Başlığıİçerik
8.04.2019 – 10:18Erdoğan’dan İstanbul açıklaması: Neredeyse bütünü usulsüzErdoğan, İstanbul’da oyların yeniden sayımına değinerek, “Usulsüzlükler tabi bazı değil, neredeyse bütünü usulsüz. Siyasi parti olarak örgütlü bazı eylemlerin yapıldığını tespit etmiş durumdayız” dedi.
9.04.2019 – 08:34İstanbul’daki 21 ilçede yeniden sayılacak 51 sandık AK Parti’nin başvurusu üzerine tüm oyların sayılması talebini reddi sonrası gözler sondajlama yöntemiyle yeniden sayım kararı çıkan sandıklara çevrildi.
9.04.2019 – 09:34Büyükçekmece’de seçmen kontrolüSeçmenlerin taşındığı iddia edilen adreslerde inceleme yapan polis ekipleri, kayıtlı görülen kişilerin burada oturup oturmadıklarını kontrol etti.
10.04.2019 – 20:11YSK: KHK’lı başkanların mazbatası ikincilere verilecekYüksek Seçim Kurulu, KHK ile kamudan atılan ve 31 Mart’ta belediye başkanı seçilen kişilere mazbata verilmeyeceğini açıkladı. Mazbatalar seçimi ikinci sırada tamamlayanlara verilecek.
10.04.2019 – 20:18Artvin Yusufeli’nde seçim iptal edildiCHP, seçim sonuçlarına itiraz etti. İtirazı görüşen YSK, ilçede 2 kısıtlı seçmenin oy kullandığını belirleyerek aradaki farkın bire inmesi nedeniyle seçimlerin iptaline karar verdi. Yusufeli ilçesinde seçimler, 2 Haziran’da yenilenecek.
11.04.2019 – 18:31YSK Büyükçekmece kararını ertelediKurul, Büyükçekmece’de verilecek kararın İstanbul seçimini doğrudan ilgilendireceği gerekçesiyle başvuruyu erteleme kararı aldı. Buna göre oyların sayımı bitmesi beklenecek. Oyların birleştirme tutanağı verilmesinden sonra AKP, İstanbul için ‘olağanüstü itirazı’nı yapacak.
12.04.2019 – 07:47
AK Parti’nin başvuru dosyasından: ‘Ölülerin yerine oy kullanılmış, İstanbul’da seçimler yenilenmeli’

AK Parti’nin, İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanlığı seçimlerinin yenilenmesi talebiyle hazırladığı başvuru dosyasında sona gelindi. Dosyada ölü seçmenlerin yerine oy kullanıldığının tespit edildiği belirtildi.
12.04.2019 – 11:57YSK’dan Honaz’da seçimi yenileme kararıHonaz’daki seçimleri CHP adayı Yüksel Kepenek 9 bin 389 oyla kazanmış, AK Parti adayı Turgut Devecioğlu ise oyların 9 bin 381’ini almıştı. Honaz ilçesinde seçimler, 2 Haziran’da yenilenecek.
12.04.2019 – 12:24YSK Bağlar’da HDP’li Ceylan’ın KHK’lı olmasını gerekçe gösterdi, mazbatayı AK Partili Beyoğlu’na verdiYüksek Seçim Kurulu (YSK) Diyarbakır’ın Bağlar ilçesinde seçimi kazanan HDP’li Zeyyat Ceylan’ın kanun hükmünde kararname (KHK) ile ihraç edilmesini gerekçe gösterdi ve mazbatayı AK Partili Hüseyin Beyoğlu’na verdi.
12.04.2019 – 19:04YSK Kırıkkale Keskin’de seçimi iptal etti.Kesin olmayan sonuçlara göre, 31 Mart Pazar günü yapılan seçimde Keskin ilçesinde, İYİ Parti adayı Necati Alsancak bin 806 oy, AK Parti adayı Dede Yıldırım bin 799 oy almıştı..
12.04.2019 – 19:55HDP’nin Siirt’in Eruh ilçesinde seçim iptali talebi reddedildi!YSK, seçim iptal başvurusu yapılan Siirt’in Eruh ilçesi için kararını verdi. HDP’nin Siirt’in Eruh ilçesinde ‘800 seçmenin usulsüz kaydedildiğini’ iddia ederek gerçekleştirdiği ‘seçim iptali’ talebini reddetti.
12.04.2019 – 22:20Maltepe’de oy sayımlara yarına kadar ara verildiMaltepe’de oy sayımının yavaş gitmesi ve Millet İttifakı tarafından gösterilen tepki nedeniyle İlçe Seçim Kurulu, önce 12’ye çıkartılan fakat daha sonra tekrar düşürülen kurul sayısını, oy sayımının hızlanması için 20’ye çıkartma kararı aldı. Karar sonrası AKP’liler ve MHP’lilerin topluca sayım alanına girilmesinin ardından sayımlara yarına kadar ara verildi
12.04.2019 – 21:00AKP’den İstanbul için olağanüstü itiraz açıklamasıÖmer Çelik, olağanüstü itiraz haklarını il seçim tutanakları birleştirildikten sonra yapacaklarını bildirdi.
CHP’nin İstanbul’da YSK’ya baskı yapıldığına dair iddialarına ilişkin “Ellerinde bilgi-belge varsa hemen yargıya başvursunlar” diyen Çelik, sürece saygı duyulması gerektiğini söyledi.

YSK, 2019 İstanbul Yerel Seçim sonucunu bir “iptal kararına” bağlamak için diğer sandıklarda benzer kararlar alıyorsa… Dünyanın en güvenli seçimlerini yürüttüğümüz inancımızı da iptale bağlamak mümkün olacak sanırım.

Dünya nüfusunun yüzde 12‘sine denk seçmen ile seçim nasıl yapılır?

Tüm bunlar olurken 900 milyon seçmeni ile Hindistan‘da dünyanın gelmiş geçmiş en büyük seçimleri yapılacak.

Peki, Hindistan dünya nüfusunun yüzde 12’sine denk düşen bu kadar insanla seçim sürecini nasıl işletiyor?

BBC makalesini okurken… Bizdeki sistemden daha güvenli güvenli olamaz diye düşündüm.

Şaka!

Devamını oku

Siyasi Kadraj

Milat Gazetesi’ne teşekkür: “Yazdıklarımın arkasındayım”

Milat Gazetesi tarafından işine son verilen Hüsamettin Aslan: Türkiye’de Ak Parti tabanında yüksek sesle dile getirilen aile içi yapılaşma, bir şekilde sokağa kadar düşmüş durumda

Tarih:

on

4,5 yıl süresince Milat Gazetesi’nde kalemine yer verilen Hüsamettin Aslan’ın işine son verildi.

Twitter hesabından:

Şeklinde açıklama yapan Hüsamettin Aslan, devam eden tweet serisinde:

Erdoğan’ı hedef alan bir gürültüyü derinden hissediyorum. Bu uyarıyı muhafazakar/mütedeyin kesimden gelen eleştirileri ifade etmekle, ikaz etmekle yükümlüyüz. Takip eden okuyucularıma teşekkür ederim. Hoşçakalın ✋

Türkiye’de Ak Parti tabanında yüksek sesle dile getirilen aile içi yapılaşma, bir şekilde sokağa kadar düşmüş durumda. Türkiye,beka mücadelesi verirken, nezaket kuralları çerçevesinde bu saçmalığı eleştirmek ve yapıcı tenkitle izah etmek gerekliydi. Hayırlı olsun

İfadelerine yer verdi.

Devamını oku

Politik Kadraj

Abdullah Gül: “Türkiye’yi Seçimleri Tartışmalı Bir Ülke Haline Asla Getirmemek Gerekir.”

Abdullah Gül açıklamasında: “Türkiye’nin 1950’de çok partili sisteme geçmesinden bu yana neredeyse 70 yıldır seçimler hiç bir zaman tartışma konusu olmadı.”

Tarih:

on

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, sitesi üzerinden gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Açıklamsında “Türkiye’yi seçimleri tartışmalı bir ülke haline asla getirmemek gerekir” diyen Gül şunları kaydetti:

“Türkiye’nin 1950’de çok partili sisteme geçmesinden bu yana neredeyse 70 yıldır seçimler hiç bir zaman tartışma konusu olmadı.”

İfadesine yer verdi.

Bu seçimlerde iki konunun öne çıktığını söyleyen Gül, şu ifadelere yer verdi:

“İlki, seçilen bazı adayların tüm aday olma süreçlerinde hukuki gerekleri karşılayıp adaylıkları kabul edildikten ve seçildikten sonra  düşürülmeleri, sayıları çok az da olsa, oldukça tartışılacak bir durum. İkincisi, İstanbul’da seçim sonuçlarının açıklanmaya başladıktan sonra o gece yaşananlar ve seçim sonuçlarının kesinleştirilmesinin bu kadar uzatılıp geciktirilmesi…”

Detaylar burada: 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül: “Türkiye’yi Seçimleri Tartışmalı Bir Ülke Haline Asla Getirmemek Gerekir.”

Devamını oku

Popüler '30

Sizin için Öneriyoruz!

Eğitim videoları ve uzman cevaplarıyla

 

Kadraj Akademi youtube’da!


Abone Ol!