fbpx
Sosyal Hesaplarımız

Köşe Kadraj

Detay Maxinet Nedir, anlamak isteyenlere!

Detay Maxinet her hangi bir sebeple servislik olan PC’ler ile alakası olmadığını açıkça belirtmiş… Sadece gönderdiği PC’deki programın çalışmasına istinaden ödeme yapıyor. Dikkat!

Tarih:

on

Ne kadar çok seviyoruz çalışmadan para kazanma yollarını arayıp bulmayı. Bu zihniyet bir milletin felaketidir. Evde yatacakmışız Detay Maxinet bize çatır çatır para yollayacakmış. Bizzat sorulmasına istinaden merak edip araştırdım.

Google’a “detay maxinet” yazdığınızda önerilen sorgular hemen altta beliriyor: “detay maxinet nedir, detay maxinet yorumları, detay maxinet dolandırıcılığı, detay maxinet şikayetvar…” Hele Youtube da; “detay maxinet sunum, detay maxinet şikâyet, detay maxinet kurulum, detaymaxinet referans, detaymaxinet paketleri…” Gibi kendisine ağ (network saadet zinciri) kurmaya çalışan bir yığın insan övüyor da övüyor… Bir kısım da; sövüyor da sövüyor. “Not: Buradaki epeyce video ve kurulmuş çokça yan site bir reklam tekniğinin unsuru… Reklam ve pazarlamacı arkadaşlar muhakkak yakaladı bu detayı!”

Bırakın bu lafazanlıkları da buyurun “Bakalım Detay Maxinet ne tür inananlar arıyor?” Biz meseleye hesap detaylarıyla başlayacağız… “Aman!” diyeceğim, “Yata yata para kazanmak sevdasına elinizi olmadık borçların altına sokmayın!”

Öncelikle bu Detay Maxinet’in sunduğunu söylediği sözde fırsata bakalım…

 1. Size bazı paketler sunuyorlarmış… Ancak bunları “referans olmaya çalışan” kişilerin açtığı bloglar, sitelerden ve youtube videolarından anlayabiliyorsunuz. Mevcut siteleri hazırlık aşamasında şuan (Son görüntüleme 07.02.2018, 17:37)
  1. Gümüş, Altın ve Platin…
 2. Bu tarifeler içerisinde Detay Maxinet Gümüş ve Altın paketler aktif olmakla beraber, platin henüz sunum dışı.
 3. 8 Saatlik DetayMaxinet Gümüş Paket için;
  1. 500 $ + KDV (590$) ödeyerek abone oluyorsunuz, sizden Tc kimlik numarası ve sms iletişim bilgilerinizi, adresinizi talep ediyorlar sadece. Gayet masum.
  2. Size faturasıyla birlikte hediye olduğunu söyledikleri 1 PC yolluyorlar; aslında satmış oluyorlar… Bu PC’yi her gün 8 saat açık tutmanız gerekiyor.
  3. Ve bir de sözleşme var tabii… O konuyu ayrı tutuyorum; ıslak imzalanıyor mu, dijital olarak onaylamanız mı gerekiyor ilgilenmedim. Bizim için sadece maddeleri değerlendirme konusu olacak.
  4. Veeee… Her gün 4 dolar, her ay 120 Dolar para yatıracaklar.

İşte! Bu nokta ortalığın yıkıldığı… Bulaşan arkadaşların; çatır çatır paraların ödendiği (!) gibi yaygaralar kopardığı an.

Ben de sizlere gümüş paket hesaplamasıyla yardımcı olmak istiyorum… Daha doğrusu uyarmak! Malum birçok insan bugün 590$ (Dolar!)’ı gömüp sıfırdan bu işe kalkışamayacaktır. Kalkışsa bile yazının sonundaki değerlendirmeyi okursa… Neyse.

Burada “yatırımdan” bahsediyorum…

Evet, size bir para ödenecekse bunun “karşılığı” olarak sizin de yapacağınız harcamalar olacak… Ticaret böyle bir şey… Burada “yatırımdan” bahsediyorum; yani, finans / muhasebe tabiriyle “yüklenilecek maliyet ve sermaye” ortaya koyacaksınız demektir. Bu kısımda “Maliyet nedir?” derseniz “İşin mahiyetine göre her şey olabilir.” Hesap kısmına geçince anlayacaksınız bu Detay Maxinet kimin sırtına ne yüklüyor?

Öncelikle demirbaş finansmanından başlayalım yani şu hediye edilen sözde PC’den…

Bunun için size 500 $ dolarlık fatura düzenleyecekler… Tabii artı KDV; Ne olacak 590$ dolar! Şimdi siz bir işletme olsaydınız buradaki 90 doları indirilecek KDV hesabınıza kaydedecektiniz. Ama bu iş modelinde, 590 doların tamamı sizin maliyetiniz olacak! Yani 07.02.2018 itibariyle Tcmb dolar satış kuru 3,7782 TL[1]. Size hediye olduğu söylenen bu PC için 2.229,14 TL ödemiş olacaksınız.

Muhtemelen birçok insan için bu parayı “Pat!” diye ortaya çıkarma şansı yok… Ne yapacaksınız? Çok para gelecek ya, çekeceksin kredi. Hadi bakalım 12 ay kredi çekelim… Detay Maxinet 1 yıllık sözleşme yapıyor. Bu sebeple, finansman ihtiyacımızı vadesini 1 yıl tutacağız… Ne oldu aylık geri ödemeniz 208,04 TL, toplam 2.496,48 TL[2]. Bu değerler değişebilir ancak ortalama böyle olacak. Bunu bir kenara yazın bakalım.

Detay Maxinet Nedir, anlamak isteyenlere!

Detay Maxinet Nedir, anlamak isteyenlere!

İşletme hesabımıza geçelim… Çalışmaya başlayalım

Durun heyecanlanmayın iş daha yeni başladı. Riski üstlendik yatırımımızı yaptık… Yata yata para kazanmak amacımızda ne koyuyorsak geri alıp “net kâr” yapmamız gerekiyor. Dümdük! Hesaplamaya devam ediyoruz…

Şimdi, bilgisayarı çalıştırmak için evimizde bir yere koymak, elektriğe ve internete bağlamak durumundayız. Şimdi bir alan hesabına ihtiyacımız var… 1 m3 barınma alanının bana aylık masrafı nedir? “Yahu! Kardeşim bir köşeye koyacağım, ne alanı?” diyenlere şunu söyleyeyim… Ne koyuyorsak geri alacağız; barınma ihtiyacımı karşıladığım evimdeki 1 mm3 alandan bile feragat edeceksem, doğal olarak “Hâlâ yatırım yapıyorum” demektir. İşin görünmeyen maliyeti paşam benim. Kendimizi kandırmaya gerek yok…

O zaman evimin 1 m3 (metreküp) maliyeti nedir?

Kendi evinizse rayiç kira değerini, kiracıysanız mevcut kira ve aidat tutarınızı kullanabilirsiniz… Mutlak alan maliyetini bulacağız. Öyle ya, Detay Maxinet tanıtım videosunda “Bilgisayarınızı kiralıyoruz” diyor… Sanki PC yer kaplamıyor.

Evimizin iç hacmini kullandığımız için dolduracağınızı düşünün… Bu sebeple, net metrekareyi (m2) tavan yüksekliği ile çarpın… Tabloda 75 m2 ve 2,10 cm tavan yüksekliği temel aldım: 157,50 m3. Aylık kira / rayiç kira bedelinizi bu rakama bölerseniz aylık 1 m3 alanın maliyetini bulursunuz.

Detay Maxinet Nedir, anlamak isteyenlere!

Detay Maxinet Nedir, anlamak isteyenlere!

Bunu bulduktan sonra bize sözüm ona hediye (?) gelen PC ve onu koyacağımız sehpa (havada durmayacak ya!) alan hesabını yapalım, sehpa fiyatı falan eklemiyoruz yanlış anlamayın… Bu işe ayıracağımız evdeki ortalama bir sehpa ile:

Detay Maxinet Nedir, anlamak isteyenlere!

Detay Maxinet Nedir, anlamak isteyenlere!

Gelelim elektrik faturası ne kadar şişecek?

Önemsenmeyecek olduğu düşünülen küçük hesaplar “önemlidir!” Unutmayın yata yata para kazanacağız! Öyleyse yatışa geçmeden önce her şeyi bilelim…

Detay Maxinet Nedir, anlamak isteyenlere!

Detay Maxinet Nedir, anlamak isteyenlere!

Bu noktada; hediye (?) PC’nin 150 Watt ile çalıştığını düşünmek makuldür, muhtemelen daha yüksektir… Gösterilen cihazların teknik özelliklerinde bulamadım. Elektrik birim fiyatımıza her şey dâhil varsayıp; Trt fonu, kdv gibi… Ortalamayı 1 Kw/h için 0,50 TL temel aldım. Değişebilir… Genellikle artar. Sonuç gördüğünüz gibi aylık elektrik faturasında 18,00 TL artış oluşacak!

Şimdi gelelim şu internet tüketimine

Genel anlamda standart ya da şu şekildeki paketler kullanılmaktadır… 75 Gb AKN (Adil Kullanım Kotası) 16 Mps hız, 70 TL. Sınırsız diye ifade edilen bu paketler 75 Gb ile sınırlıdır… Evet, bağlantınız kesilmez ama zaten kotayı aşınca işe yarar bir bağlantı sağlayamazsınız! Hiç polemiğe gerek yok; 75 GB internete 70 TL ödüyorsunuzdur. Bu durumda;

Detay Maxinet Nedir, anlamak isteyenlere!

Detay Maxinet Nedir, anlamak isteyenlere!

Gb başına 0,93 TL para ödüyorsunuz, demektir.

PC’nindeki 8 saat kullanımda olup durmadan sitelere giriş yapan, 10 – 15 dk civarında sitelerde dolanan Detay Maxinet programı 1 günde 2 Gb tüketim yapacaktır… Bu ayda 60 Gb internet tüketimi demek olur ki, size bir şey kalmaz… Ama önemli değil yata yata para kazanacağız, belki bu iş için başka hat çektiririz… Güldürmeyin. Ne oldu şimdi:

60 Gb x 0,93 TL = 56,00 TL

İnternet bağlantı yatırımı yapmış olduk. Devam edelim, iş bu kadar değil.

Hediye (?) gelen PC’yi şöyle bir araştırdım…

Sizlerde kaynaktaki Google Alışveriş Sorgu bağlantısından[3] kontrol ortalama bir fiyat kontrolü yapabilirsiniz. Size 500 + 90 dolar olarak fatura keserek hediye ettikleri PC ortalama 841 TL (KDV dâhil)’dir. Böylelikle 2.229,14 TL ödeyeceğimiz PC için “Piyasa Değer Farkı” şeklinde bir faaliyet giderimiz var, demektir. Bunu da 12 aya bölersek, buyurun aylık:

Aylık Piyasa Değer Farkı: 115,68 TL

Karşımıza çıkar…

Dananın kuyruğunu koparalım mı?

Aylık olarak yatırımız ve masraflarımıza günlük 0,50 krş iş gücü payı da ekleyerek (tam olarak yatamıyoruz çünkü; pc’yi modemi aç – kapa, temizle, 8 saat takip et, kapanırsa sorunu çöz falan) kalem kalem yazalım şimdi;

 • Finansman: 208,04 TL
 • Alan Maliyeti: 1,50 TL
 • Elektrik Sarfiyatı: 18,00 TL
 • İnternet Sarfiyatı: 56,00 TL
 • Piyasa Değer Farkı: 115,68 TL
 • İş gücü payı: 15 TL
 • Toplam: 413,90 TL

Asgari ücreti, 1.603 TL’yi kazanabilmek için “40 tane” abonelik

Detay Maxinet bize 8 saat kiralama için 4 Dolar, yani aynı kurla hesaplayalım: 15,11 TL günlük ödeyecek… Aylık: 453,38 TL Şimdi işler biraz karıştı…

 • Net kârımız: 39, 48 TL…

Bu kadar parayla yatarak yaşayabilecek kaç kişi olabilir? Agi hariç asgari ücreti 1.603 TL’yi kazanabilmek için 40 tane gümüş abonelik gerekecek! Onun için de kullandığımız verilere göre;

 • 99.859,20 TL finansman,

Ve her ay;

 • Evinizde en az 6,32 m3 alan (evinizin %4’ü ki, yetmeyecek),
 • 720 TL elektrik tüketimi, 
 • 2.400 Gb (!) internet kullanım kapasitesi (artık ne kadar ücrete halledersiniz bilemiyorum),
 • 4.627,12 TL Hediye PC’nizin değer farkı,
 • 600 TL’lik iş gücü üretmeniz gerekecek.

Saadet zinciri seçenekleri

Tabii… Büyük farklar yaratmayacak olsa da saadet zinciri ya da altın üyelik gibi seçenekler var… Dostlarınızı buraya çekerek kendinize sövdürebilir ya da daha yüksek ücretler ödeyip altın üyelikle 14 saat kiralama işine bulaşabilirsiniz.

Detay Maxinet Nedir, anlamak isteyenlere!

Detay Maxinet her hangi bir sebeple servislik olan PC’ler ile alakası olmadığını açıkça belirtmiş… Sadece gönderdiği PC’deki programın çalışmasına istinaden ödeme yapıyor. Dikkat!

Yorum,

Bu işlere bulaşmayın arkadaşlar… Çünkü Detay Maxinet bir reklam programı üretirken anladığım kadarıyla çok kapsamlı şekilde etik olmayan bir yöntem uyguluyor. İnternet cafe yapılanması oluşturuyor… Hem de sizin paranızla. Bilgisayar sizden; dükkân (alan), elektrik, internet, işçilik sizden… İlginçlik bitmiyor, ödemeleri dolar bazında yapacağı için abonelerinin dolar hesabı açmasını istiyor. Sizin adınıza vergi ödüyormuş. Sizle ilişkili yaptığı tek şey size fatura kesmek; yani, devletin KDV tahsilatçılığını yapıp, matrahtan gelir vergisi payını ödemek. Oysa “sizden kiralama” kısmıyla ilgili olarak, işin gerçek yüzü bana göre farklı… Kendilerine göre risk yönetimleri vardır. Ancak sizin hesabınıza nereden dolar aktardığı ve bu dolarların size ne için geldiğini nasıl kanıtlayacağınız belli değil!

Kaldı ki bu PC’ler için kaynakta belirttiğim[4] firma hakkındaki genel şikâyetleri kesinlikle okumanız gerekiyor çünkü Detay Maxinet her hangi bir sebeple servislik olan PC’ler ile alakası olmadığını açıkça belirtmiş… Sadece gönderdiği PC’deki programın çalışmasına istinaden ödeme yapıyor. Dikkat!

 1. Önemli diğer mesele bu pc’lerin 1 yıl, günde 8 saat randıman verebilecek kalitesi var mıdır?
 2. Sözleşme niye 1 yıllık? Almış olduğum PC ile devam etme protokolü yapabilir miyim? Yoksa tekrar PC alarak mı devam edeceğim?

Bunlara ben cevap vermeyeceğim; siz araştırın bakalım! Sonuç olarak size en başta sadece bilgisayar satan bir firma…

Kısacası, bu yöntemle yata yata para kazanmak zor görünüyor!


[1] http://www.tcmb.gov.tr/kurlar/201802/07022018.xml
[2] https://www.hangikredi.com/kredi/ihtiyac-kredisi/sorgulama?Tutar=2229&Vade=12
[3] https://goo.gl/jiTA4Q
[4] https://www.sikayetvar.com/hometech / https://www.sikayet.com/sikayetler?q=hometech&sb=50&sirala=onceYeniler

Reklam Alanı Kızılay Web Banner 468X060
1 Comment

1 Comment

 1. Pingback: Döne dolana Çiftlik Bank! - Hüseyin Şensu - KadrajBlog

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

Gezi Kadraj

İstanbul’un Anıt Ağaçları

“Eski İstanbullular” gibi zihnimizde ve imgelemimizde saygıdeğer, kültürlü, görmüş geçirmiş ihtiyarlar şeklinde beliren sözcükleri bu şehrin anıt ağaçlarıyla birleştirmek sanki doğru oldu.

Tarih:

on

Artık büyük ölçüde yitirilen İstanbul kültürünün ve coğrafi zenginliğin henüz var olduğu zamanlardan günümüze ulaşan nebati devlerin hikayesini Volkan Yalazay yazdı.

Yeşil Gazete’de yer alan İstanbul’un anıt ağaçları konulu söyleşide Volkan Yalazay:

“Eski İstanbullu Ağaçlar” Kitabın ismi böyle. Her ne kadar literatüre “Anıt Ağaç” olarak giren ağaçları anlatıyorsam da İstanbul söz konusu olduğunda işin içine “Eski İstanbullular” gibi zihnimizde ve imgelemimizde saygıdeğer, kültürlü, görmüş geçirmiş ihtiyarlar şeklinde beliren sözcükleri bu şehrin anıt ağaçlarıyla birleştirmek sanki doğru oldu. Onlar, yani İstanbul’un anıt ağaçları artık büyük ölçüde yitirdiğimiz bir İstanbul kültürünün ve coğrafi zenginliğinin henüz var olduğu zamanlardan günümüze ulaşan nebati devler.

Detayına değindi.

Söyleşinin tamamı burada

Devamını oku

Yaşam Kadraj

Terkediş

Geceye kenetlenen bir düşüncem karanlığımda kayboluyor. “Eski anılarım” adlı acılarıma kulak veren bu çöküntünün; artık tutunacak dirayeti kalmadı…Terkediş

Tarih:

on

Terkediş

Soğumaya yüz tutmuş dünyama bir yolculuk ettim. Sensiz, eksik, yarım bir ada var; ucu bucağı sonsuz olarak etiketlediğim diyarın sise bulanmış eteğinde. O ada; sen ve benim, bizim, bir bütün olarak kurduğumuz, inşa ettiğimiz hayalleri sakladı. Dizaynı sana ait, inşası bana ait nice katlı evler, nice saçlı evler. Balkonundan seyre daldığımız çocuklarımızı gömdüm, her gün çaba sarf ettiğin bahçemize. Yaşlarını takip eden bir nehir hayalin vardı. İçini temizleyen bir berraklığa sahipti.

Hayal değil, resmettiğimiz; soluksuz yazdığım bir kitap sayfası gibiydi. Seni adanın bir ucundan diğer ucuna sürükleyen paragraf gibi bir hayaldi. Bir ev inşa edilecekti. Bir şehre dönüştü. Sonra da ülkeye. Sonunda dünyaya. Ve sen çekip gittin. Sahip olması en doğal hakkı olan kişi, bu hayalin başyapıtı resmedilemezdin. Hiç bir dilde, bir kelime dahi karşılığı olmayan sen; değiştin. Nedeni bilinmeyen bir değişim.

Hastalık gibi değildi bu… Yada mevsim gibi değildi. Yani geçici olmaktan çok uzak bir farklılıktı bu. İsim vermekte zorlanıyorum buna lakin isimlendirmek ne denli kolaydır? Göç gibi bir şeydi sanki; uzaklara seyahat eden bulut hayal et. Gözden kaybolup yok olan bir seyahat misali. Ne sen bir buluttun ne de seni sürükleyen bir rüzgar vardı, bu hayalde.

***

Elvedalara kulak asmayan bir yolcuydun sen.
Arkana dahi bakmadan çekip giden.
"Belki" diye diyorum... Bir duraksama ile dönsen
ardına belki gidemezdin.
"Tutuklu kalırdın" diye resmettim o anı.

***

Hayalden başka bir şey değil

“Diye”ler ile doldurulmuş bir metin asla gerçekliğe kavuşmayacak. Ve senin o anda duraksaman bile, belirsizlikte kurulmuş, muhtemel hayalden başka bir şey değil.

Bulanan zihnim kabiliyetini yitirdi. Paslanan hayallerim, ot saran karakterim, yosun bağlamış kelimelerimi hapsettim tüm diyarı dönüştürdüğüm zindana.

Senin gittiğin o karanlık vakit, kurduğum acı hatırama ulaştı.

Geceye kenetlenen bir düşüncem karanlığımda kayboluyor. “Eski anılarım” adlı acılarıma kulak veren bu çöküntünün; artık tutunacak dirayeti kalmadı, belleğimde tükettiğim umut zerrelerine. Arafa atılmak istiyor sözcüklerim, senli hayallere kavuşmak adına. Sonsuz ufuklarına açılmak, engin derinliğe sahip gözlerinde hapsolmak istiyorum. Sabahların kokusu olmak, gecelerin nefesi olmak istiyorum teninde. Dilime kazımak istiyorum seni. Aydınlığın, karanlık rotasında esaret olmak istemiyorum.

Ne fayda ki; bunlar, giden senin ardından duyulamayan bir kaç haykırıştan ibaret.

Devamını oku

Köşe Kadraj

Trajedi

Hüznün isimsizliği trajedisi. Günümüzün ağır vebası… İnsanlığın sürekli hüzün içinde, İsim koyamaz ruh halini. Hayatında ideoloji benimsemesi.

Tarih:

on

Yazan:

Trajedi
Yangı

Hüznün isimsizliği trajedisi.
Günümüzün ağır vebası...

İnsanlığın sürekli hüzün içinde,
İsim koyamaz ruh halini
Hayatında ideoloji benimsemesi.
Ufak sanılan küçücük yaranın,
Ur şeklinde vücuda yerleşmesi.
Kestiğin, kazıdığın yerden,
Arsız sarmaşık gibi boy vermesi.
Bizi bu arsızlıklar yordu.
Sevgisizlik, hadsizlik, değersizlik
En mühim olan kısmı ise;
Hiç edilmişlik.

Sen zannedersin ki serilmiş önüne;
Çok geçmez, beklemediğin anda
Emeğini verirler eline.

Devamını oku

Popüler '30

Sizin için Öneriyoruz!

Eğitim videoları ve uzman cevaplarıyla

 

Kadraj Akademi youtube’da!


Abone Ol!