fbpx

Neyse ki; herkes için Kadraj Blog var!

BM'nin düz dünya haritası

BM’nin düz dünya haritası

Siyasi Kadraj/Tarih Kadraj/Toplum Kadraj

Düz Dünya Teorisi etrafında ilginçlik yaratmaya çalışan zıpırların en büyük kanıtları (?) arasında BM’nin logosu kullanılıyor. Oysa salaklık başka bir boyutta… “Cahillik” mi deseydim acaba? Neyse. Ben, o konuya küçücük bir detay ekleyeceğim, müsaadenizle. Emin olun faydası olacak. Gelin, BM logosu neden düz dünya haritası ile benzeşiyor, bir bakalım?

BM'nin düz dünya haritası
BM logosunun gizemini akıl yürüterek çözdüğünü düşünen…

Popülarite umuduyla, bir sürahi dolusu su ile testler yapıp, düz dünya teorisini kanıtlamaya çalışan yerli malı bilim adamlarımızın (?) yanında, BM logosunun gizemini akıl yürüterek çözdüğünü düşünen üstün (?) zekâlı ABD vatandaşları, anladığımız kadarıyla diyor ki; “Eğer dünya düz olmasaydı, BM logosu bu şekilde, yatay bir daire olarak gösterilmezdi. Yandaki amblemden bahsediyorlar. Baştan söyledik, üstün (!) zekâlı.

Biz, cahilce hareket edip konuyu algılamaya falan çalışalım… Basitçe… Geri zekâlı seviyesinde… Milyarlarca insandan bekledikleri gibi!

Düz dünya teorisi bağlamında BM logosu

BM logusunun, “Düz dünya” ile ilgili olduğunu düşünebilmeye başlamak için öncelikle harita ve haritacılık meselesinin geçmişine dair bilgi sahibi olmak durumundayız. Yani, “Harita çizmek konusu, insanoğlunu bilinen tarihten bu yana nasıl meşgul etmiş?” buna bir bakalım.

Konuyla ilgili olarak İTÜ’nün sunucularında yer alan bir makalede şuna rastlıyoruz:

Haritacılık Dünya’nın en eski bilimlerinden biridir. İlk çağda yaşayan ve öncelikli amacı yaşamak için beslenmek olan insanlar avlanma ve beslenme bölgelerini, kendilerince ortak bir işaret dili ile kayalara oyarak günümüz modern kartografyasına dair harita işaretlerinin temellerini atmışlardır. İnsanların bu yol ile iletişimi sözlü iletişimden çok daha eskilere dayanmaktadır. Bugün bilinen en eski harita benzeri kalıntının tarihinin M.Ö. 6200 olarak belirlenmesi, buna karşın yazının tarihinin M.Ö. 3000 olarak kabul edilmesi bu tezi destekleyici karakterdedir. (kaynak)

Çatalhöyük Şehir Planı
M.Ö. 6200 yıllarından günümüze ulaşan Çatalhöyük Şehir Planı

Yani, M.Ö. 6200 yıllarından günümüze ulaşan, haritacılık tarihini 2400 yıl daha geriye götüren Çatalhöyük Şehir Planı ilgilinizi çekebilir. İslam Dünyası Haritacılığı, Hıristiyan Dünyası Haritacılığı derken gözlerinizi yuvasından çıkarak Piri Reis Haritaları… Nereye – nasıl bakacağınızı; mucizeyi nerede aramanız gerektiğini gösterecektir.

BM’nin düz dünya haritası
Gözlerinizi yuvasından çıkarak Piri Reis Haritaları

Haritacılıkta siyasi durum

Yakın tarihe geldiğinizde ise harita meselesinin nasıl siyasal etkiler altına girdiğiyle şaşıracaksınız. CIA (ABD Merkezi İstihbarat Ajansı) verilerinde belirtilen ülkelerin yüzölçümlerinin bildiğimiz (?) haritalar ile uyuşmuyor olması ilginç gelebilir… Mesela; Grönland’ın bugünkü haritalarda gösterildiğinden 6 kat daha küçük olduğu gerçeği; siyasi algı yönetimlerine maruz bırakıldığımız gerçeğiyle, düz dünya teorisine oranla “gayet net” başka düşüncelere dalmanıza sebep olacaktır. Emin olun düz dünya haritası umurunuzda bile olmaz; Rusya’da başka, Çin’de başka… Avrupa’da başka, ABD’de başka ölçekli haritalar var olduğunu görünce.

 

Merkator projeksiyonundan kaynaklı hatalar… Ya da zorunluluklar, diyelim.

Konu Merkator projeksiyonu uygulanmasından kaynaklanmaktadır… Mesele, boyutlandırma meselesi anlayacağınız.

Küresel dünyanın, ekvatoruna teğet olarak geçirilen bir silindir vasıtasıyla harita elde edilmesini sağlayan bir projeksiyondur. Merkator projeksiyonuna sahip olan haritalarda sadece ekvatora yakın olan bölgelerde doğru sonuçlar alınır. Kutuplara doğru gittikçe şekiller bozulur.

Anlaşılır şekli şöyle 3 boyutlu bir küreyi 2 boyutlu düzleme yansıtmaya çalışırsanız; ortadan basık, uçlardan şişik yansıtarak bir düzleme açabilirsiniz.  Kısacası zaten hiçbir haritada doğru ölçeği veremez…

Bazı karşılaştırmalar:

  • Grönland, Afrika kadar görünmesine rağmen Afrika 14 kat daha büyüktür. Yaklaşık Cezayir kadar…
  • Alaska, Brezilya kadar yer kaplamasına rağmen Brezilya 5 kat daha büyüktür.
  • Finlandiya Hindistan’dan değil, Hindistan Finlandiya’dan büyüktür.
  • Güney Amerika’dan büyük çizilen Avrupa, Güney Amerika’nın neredeyse yarısı kadardır.
  • İran’dan büyük çizilen Alaska, aslında hemen hemen aynı ölçümlerdedir. Aynı şekilde Türkiye’nin 2 katı büyüklüğünde olmasına rağmen nerdeyse 3 4 katı büyüklüğünde görünmektedir. (kaynak)

Siyasi madrabazlık markator projeksiyonunun suçu mu?

Vallahi uzun süre “Fatmagül’ün suçu ne?” araştırmasını yürüten toplum şuurumuz için ne kadar önemlidir, bilemiyorum ancak siyasi haritalardaki çarpıklıklar farklı bir üstünlük algısı yürütmek için gerçekleşiyor… Ee? Normal. Tüm dünyadaki şu “benimki daha büyük” meselesiyle aynı şey işte!

BM'nin düz dünya haritası
BM’nin, kimseye ait olmayan Kuzey Kutbunu logosunda merkeze alması doğabilecek bu sorunu çözmüştür.

BM logosundaki düz dünya haritası …

BM tüzüğüne baktığımız zaman hemen şunu göreceksiniz;

  1. Uluslararası barış ve güvenliği korumak…
  2. …dostça ilişkiler geliştirmek ve dünya barışını güçlendirmek…
  3. …İnsan haklarına ve temel özgürlüklerine saygı…

Böyle bir vizyona sahip örgütün haritası nasıl olabilir sizce? Logodaki 5 çizginin siyasal mesajını unutun, başka bir konu. Yani bildiğimiz haritaların hangisini ortalayarak küresel bir dünya algısı verebilirsiniz? Asya, Avrupa, Amerika… Nereyi ortalayacaksınız? Birleşmiş Milletler dediğiniz an her hangi bir kıtayı haritada ortalayacağı yer, çok ciddi siyasi sorunlar çıkarır. Doğal olarak, 24 Ekim 1945 tarihinde kurulan BM’nin, kimseye ait olmayan Kuzey Kutbunu logosunda merkeze alması doğabilecek bu sorunu çözmüştür.

Bilinçaltındaki düz dünya haritası gerçeğinin yansıması durumu değildir, anlayacağınız.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

*

 

"Siyasi Kadraj" Kategorisinden en son...

Toplumsal inanç sorunu

Toplumsal inanç sorunu

Anadolu’ya, takke takunya arasında “Allahçılık” oynayan Emevi kökenli İslam yorumu adım adım
Bir Atatürk yok diye

Bir Atatürk yok diye

Şimdi amigo basınları Kılıçdaroğlu gitmeli, İnce gelmeli yaygarası koparıyor. Ayak takımına bile
YUKARI Çık