fbpx
Sosyal Hesaplarımız

Yaşam Kadraj

Aziz Nesin! Asgardia Bize Kapak Olsun

Uzayda Asgardia isimli bir ülke kurmayı hedefleyen proje için ilk fırlatılan ve şimdilik meyve suyu kutusu kadar büyüklükteki ülkenin tanımlaması “The Space Kingdom.”

Tarih:

on

Aziz Nesin! Asgardia Bize Kapak Olsun

Milleti bir heyecan sardı ki, sorma gitsin. Yeni Uzay ülkesi Asgardia fırlatıldı haberleri ortalığı kavuruyor… 100 bin vatandaşı daha şimdiden var. Ertan Özyiğit’in twit paylaşımından aldığım spot fotoğrafına bakılacak olursa bir gariplik var ama patırtıdan anlaşılamıyor sanırım.

Dünya tarihinin dönüp dolaşıp vardığı toplumsal nokta kendi kendini yönetmek (?) isteği. Ama gerçek bu değil sanırım… Uzayda Asgardia isimli bir ülke kurmayı hedefleyen proje için ilk fırlatılan ve şimdilik meyve suyu kutusu kadar büyüklükteki ülkenin tanımlaması “The Space Kingdom.” Yine tuhaflıklarımızın ayyuka çıktığı ve yine patırtı kütürtüden belki algılayamadığımız, “Anlamsız bir şekilde ‘demokrasi’ beşiği olarak bir krallığı yani ‘İngiltere’yi örnek gösteriyoruz” dediğimde alaşağı vur yukarı muhalefet edilen ülkemin, vatandaşlık başvurusu yapanlar arasında ilk sıralarda (2’nci) yer alan ülkelerden olması, beni haklı çıkarıyor. Başka bir konuda da haklı olduğumu düşünüyorum…

Aziz Nesin! Asgardia Bize Kapak Olsun

Aziz Nesin! Asgardia Bize Kapak Olsun

Geneli “aptal, koyun ve bidon kafalı olarak” nitelendirilenlerin (bu söylemin mantığında) ileri görüşü olamayacağına göre; üzerinde Uzay “Krallığı” yazan bu ülkeye vatandaşlık başvurusu yapanların ağırlıklı olarak bizim laik, demokratik, cumhuriyetçi… Medeni (?) vatandaşlarımız olabileceğinden kaygılıyım.

29 bin 82 başvuruyla Çin’i takip eden Türkiye’de, son referandumda %51,4 Hayır veren İstanbul ise 10 binden fazla başvuruyla en çok başvuru yapılan kent… Eh! Aziz Nesin’in nitelendirdiği aptallık standartlarımıza yeni bir istatiksel yaklaşım üretmiş olarak Asgardia bize kapak olsun.

Ve, henüz kralının belli olmadığını göz önüne alırsak, Asgardia Kralı seçimleri de belki yakında yapılır.

Şimdilik, ilgili kaynaktaki haberi bir de bu gözden okuyabilirsiniz: kaynak sayfa

***

İnsan huzur arıyor… Demek ki; cumhuriyet, sosyalizm, komünizm, krallık… Hepsi boş. “Nasıl yönetildiğimize/yönetileceğimize bakmıyoruz” gerçeği ortaya çıkmış oldu. Bu kadar gösteri, protesto falan hep hikâye…

***

Öte yandan bu Asgardia Krallığının İzahı nedir?

İnsanoğlu dünyadan – doğrusu – kıyametten kaçmanın yollarını arıyor. Paşam… Sakin…

Güneş, dürüldüğü zaman, (1) Yıldızlar, bulanıp söndüğü zaman, (2) …/ Tekvir Suresi 

Kaçış yok anlayacağınız… Sizin kafanızdaki kaçışa ömrünüzün dahi yetmeyeceğini hesap edemiyor olmanız, ilk fırsatta terk edeceğiniz iktisadi yönetim sistemlerine bağlı “görünmenizden” belli.

Sizi daha fazla tutmayayım; aceleniz vardır, valiz falan hazırlıyorsunuzdur…

Reklam Alanı Kızılay Web Banner 468X060
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

Toplum Kadraj

Facebook değişikliğe gidiyor

yanlış bilgiler içeren haber, görsel ve videolarla mücadele etmek için atılan pek çok yeni adımı ve değişiklikleri duyurduğu yaklaşık 2 bin kelimelik bir metni Poynter ile paylaştı.

Tarih:

on

Teyit.org’da yer alan bilgilendirmeye göre:

Facebook yılın ikinci çeyreğine, platformun yanlış bilgilendirme ile mücadele yöntemlerine ilişkin değişiklikleri duyurarak başlıyor.

Facebook, 10 Nisan 2019 Çarşamba günü platformda yayılan yanlış bilgiler içeren haber, görsel ve videolarla mücadele etmek için atılan pek çok yeni adımı ve değişiklikleri duyurduğu yaklaşık 2 bin kelimelik bir metni Poynter ile paylaştı.

Haberde, uygulanacak ana değişiklikler şu şekilde maddelendi:

  • Facebook yanlış bilginin sıkça yayıldığı gruplara erişimi azaltıyor.
  • Kullanıcıların en çok hangi haber kaynaklarına güvendiklerini belirlemede, kitle kaynak kullanımının nasıl faydalı olabileceğini araştırıyor.
  • Şirket, kullanıcıları gördükleri içerik hakkında bilgilendirmek amacıyla Messenger’a, gruplara ve Haber Kaynağı’na yeni göstergeler ekliyor.

Detaylar burada: Facebook yanlış bilgi karşıtı politikalarında değişikliğe gidiyor

Devamını oku

Gezi Kadraj

İstanbul’un Anıt Ağaçları

“Eski İstanbullular” gibi zihnimizde ve imgelemimizde saygıdeğer, kültürlü, görmüş geçirmiş ihtiyarlar şeklinde beliren sözcükleri bu şehrin anıt ağaçlarıyla birleştirmek sanki doğru oldu.

Tarih:

on

Artık büyük ölçüde yitirilen İstanbul kültürünün ve coğrafi zenginliğin henüz var olduğu zamanlardan günümüze ulaşan nebati devlerin hikayesini Volkan Yalazay yazdı.

Yeşil Gazete’de yer alan İstanbul’un anıt ağaçları konulu söyleşide Volkan Yalazay:

“Eski İstanbullu Ağaçlar” Kitabın ismi böyle. Her ne kadar literatüre “Anıt Ağaç” olarak giren ağaçları anlatıyorsam da İstanbul söz konusu olduğunda işin içine “Eski İstanbullular” gibi zihnimizde ve imgelemimizde saygıdeğer, kültürlü, görmüş geçirmiş ihtiyarlar şeklinde beliren sözcükleri bu şehrin anıt ağaçlarıyla birleştirmek sanki doğru oldu. Onlar, yani İstanbul’un anıt ağaçları artık büyük ölçüde yitirdiğimiz bir İstanbul kültürünün ve coğrafi zenginliğinin henüz var olduğu zamanlardan günümüze ulaşan nebati devler.

Detayına değindi.

Söyleşinin tamamı burada

Devamını oku

Ekonomi Kadraj

Zorunlu olacak “tamamlayıcı” emeklilik ve kıdem tazminatı detayları

Kazançlarına göre azdan az, çoktan çok belirleneceği zorunlu bir bireysel emeklilik sistemini yani tamamlayıcı emeklilik sistemini yeniden ele alacağız.

Tarih:

on

Hürriyet’te yer alan habere göre, zorunlu kapsamda uygulamaya konulacak olan tamamlayıcı BES (Bireysel Emeklilik Sistemi) hakkında Bakan Albayrak:

“Vatandaşlarımızın kazançlarına göre azdan az, çoktan çok belirleneceği zorunlu bir bireysel emeklilik sistemini yani tamamlayıcı emeklilik sistemini yeniden ele alacağız. Bu sistemle birlikte kıdem tazminatı reformunu da hayata geçireceğiz. İş verenden yapılacak kesintiler BES ile entegre kıdem tazminatı fonunda toplanacak”

dedi.

Detaylar: İşte tüm yönleriyle tamamlayıcı emeklilik ve kıdem tazminatı fonu

Devamını oku

Popüler '30

Sizin için Öneriyoruz!

Eğitim videoları ve uzman cevaplarıyla

 

Kadraj Akademi youtube’da!


Abone Ol!