fbpx
Sosyal Hesaplarımız

Siyasi Kadraj

Atatürk “Olmasaydı olmazdık” mı?

Bir bakıyorsunuz hamaset almış başını gitmiş! Mesela; “Olmasaydı olmazdık”, diyen zevatın iddia ettiği şeyler tam olarak bir manipülasyon girişimiymiş… Oysa konu şundan: Kemalist kafanın, Mustafa Kemal’i başkalaştırıp, kavramsallaştırmak için hikâyeyi daha geriye götürme çabasının bir parçası olmasından ibarettir, deyiveriyorsunuz.

Tarih:

on

Atatürk "Olmasaydı olmazdık" mı?

Kemalist jargonun daha doğrusu “Kemalizm” kalıntısı zihniyetin pompalamasıyla “Atatürkçülük” pozu atan birçok zevatın, şu tiksindikleri sakallı – cübbeli kişilerden hiçbir farkı yoktur. Bu gerçeği de; “medeniyet” yaftasında, kalan tek dişlerinin yarattığı pelteklikle inkâr ederler. Etsinler bakalım! Vallahi “Atatürkçülük” kavramıyla sömürdükleri “asıl gerçekleri” bostan tarlasında yetişenlere; yani “Olmasaydı olmazdık” lakırdısını ancak facebook cahillerine yuttururlar.

Bu millet (ve dahi milletler diyebiliriz) binlerce yılın varoluş mücadelesinde sayısız önderler çıkarmış, ayakta kalmanın yolunu bulmuştur, yalınayaklar sizi!

Nedir efendim? Atatürkçü görünmek, ibadet ehli görünerek iman pozu atanlarla aynı konumdadır! Biri, diğerinden zerre aşağıda değildir ve bu mahfelde; cahillik, bağnazlık, öküzlükse her ikisi için de aynı şeydir… Bunların birbiriyle tatava yapması da boştur! Evet, geçiniz efendim!

Kemalist kafa “Olmasaydı olmazdık” der elbet!

Çok ilginçtir ki “tarih” kronolojik yöntemle okunduğunda algılanması değişebilen bir yapı… Yani, bir tarih akademisyeni olmamakla beraber; birçok öküzün yapmadığı şeyi yapınca, yani derli toplu ve çeşitli kaynaklar üzerinden” okuma yapınca bazı gerçekler (!) değişiyor.

Bir bakıyorsunuz hamaset almış başını gitmiş! Mesela; “Olmasaydı olmazdık”, diyen zevatın iddia ettiği şeyler tam olarak bir manipülasyon girişimiymiş…

Konu şundan: Kemalist kafanın, Mustafa Kemal’i başkalaştırıp, kavramsallaştırmak için hikâyeyi daha geriye götürme çabasının bir parçası olmasından ibarettir, deyiveriyorsunuz.

Nereden çıkıyor bu “varlık – yokluk” meseli? Bilinçaltlarından!

Çünkü bizim göremediğimiz başka “bir şey görmek” ve “belki oluşturmak” istiyorlar.

Anlamak için geriye doğru eğilirseniz “Hıım!” diyeceksiniz. Çünkü;

 • “Veda” filminde, herkesin sırtından atlayan “Çocuk” Mustafa’nın sıra kendisine gelince eğilmemesinden…
 • Faruk Nafiz Çamlıbel: “Yürüyor, kalbimizin durduğu bir yolda değil, / Kanlı bir gözyaşı nehrinde muazzam tabutun / Ey ilâhın yüce davetlisi, göklerden eğil / Göreceksin duruyor kalbimizin üstünde putun!…”
 • Fazıl Hüsnü Dağlarca: “…Türk’e bir hayır gelmez, Arap Felsefesinden / Gazi bize bir din ver, Türk’ün öz nefesinden”
 • Kemalettin Kamu: “…Ka’be arabın olsun / Çankaya bize yeter!”
 • Edip Ayel:Ay yıldızı aldık da senin üstüne sardık / Ey dertli saray! Kâbe mi oldun bize artık?
 • Vasfi Mahir Kocatürk: “Peygamber, tanrısına duymadı bu hasreti / Vermedi bu kudreti tanrı, peygamberine”
 • Yusuf Ziya Ortaç: “Dağların ardında sönüşü gibi, / Millete can veren, vatan yaratan; / Tanrının göklere dönüşü gibi / Her zaman ırkıma büyük Baş Atam, / Tanrılaş gönlümde, tanrılaş Atam!”
 • Halil Bedii: “Tanrı gibi görünüyor her yerde/ Topraklarda, denizlerde, göklerde; / Gönül tapar, kendisinden geçer de/ Hangi yana göz bakarsa: Atatürk.”
 • Ömer Bedrettin Uşaklı: “Bir güneş gibi yalnız/ Sensin ülkü tanrımız.”
 • İlhami Bekir: “İlk adam, mavi gözlerle baktı toprağa, / “Toprağın haritasını çizdi bayrağa; / “Allah değil, o yazdı alın yazımızı.”
 • Behçet Kemal: “Kaç yıldır Türkçeydi Tanrı’nın dili / İnsana ne ilâh, ne de sevgili, / Ne de ana-baba aratıyordu / Her an yaratıyor, yaratıyordu.” (Kaynak)

Gibi sürüsüne bereket Kemalist kafanın ortaya serdiği düşünce bozukluğuna şahit olacaksınız!

Ee.. Yemeye hazır insanlar olunca, bir yedirecek bulunuyor demek. Bugün ne değişti… Sahi değişti mi? Hayır! Kafa hep aynı!

Atatürk Çanakkale’de “yanılmışım” deseymiş… “Şimdi yok” muşuz!

Hadi canım! “Atatürk” dediği “Mustafa Kemal!” bu arada! O tarihte öyle bir kişi yok. Daha anlaşılır söylemek gerekirse, “Atatürk kavramıyla toparlayabileceğimiz” bir siyasal misyon üstlenmiş kişi yok!

Osmanlı’nın 1. Dünya Savaşı Cephesi

Öte yandan, Çanakkale Savaşının, 1. Dünya Savaşının parçası olduğunu ve doğal olarak bir Osmanlı Savaşı olduğunu hâlâ öğrenemediler… Baktılar olmuyor, Kurtuluş Savaşı (bana göre doğrusu “İstiklal Harbi”) ruhunun Çanakkale’de oluştuğuna ağız çeviriyorlar.

Hayır! Çanakkale Savaşı, Osmanlı’nın 1. Dünya Savaşı Cephesidir…

Tüm ölümsüz komutanlarıyla, “ölmeyi tereddütsüz yerine getirebilen” askerleriyle savaştığı diğer cephelerdeki gibi.

Bu bağlamıyla, MUSTAFA KEMAL de ÖLÜMSÜZDÜR ve bu, “Yaverliğe” giden yolda parladığı büyük savaştır.

Yani şöyle söylemek gerekiyor, belki, Kemalist Kafa çapında bakarsak; “Çanakkale Savaşı olmasaydı, MUSTAFA KEMAL de yoktu!”

Biraz kaderle ilgili bilgi edinin derim…

Reklam Alanı Kızılay Web Banner 468X060
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

Politik Kadraj

İstanbul’da Yerel Seçim Tekrarı için “Süre doldu” mu?

Benim takıldığım diğer bir detay ise, yerel seçim tekrarı bahsinde “Sürece dair kronolojik haber başlıklarının bizi nereye götürdüğünü anlamak mümkün müdür?” sorusunun cevabı.

Tarih:

on

İstanbul'da yerel seçim tekrarı için "Süre doldu" mu?

2019 seçimlerinde hile vardı, şaibe vardı… Vay efendim “Kapı kapı gezip bakalım, herkes gerçekten evinde mi?” gibi türlü çeşit mevzular seyrettik bu yerel seçimde… Yerel seçim tekrarı olursa dürtüsüyle…

Bir itirazlar savaşına… İptal talepleri dilekçelerine… “14 bin oy farkla seçim kazanılmaz” derken… “1 oy farkla kazanmaya” itiraza, itirazlar falan…

Dönüşen bir acayip işler!

Ne oluyor? Neden oluyor, dedik?

Tiksindik. Bıktık. Kızdık. Yeter dedik. Fısıltılar dolaştı 1 Nisan’dan bu yana kulaklarımızda; “Zaman kazanıyorlar…” dendi. “Rant çok büyük…” dendi. “Dış mihrakların oyunu…” dendi. ABD sen karışma! Almanya sana ne oluyor?.. FETÖ atağa geçti… Bu işleri tezgahladıklarını fısıldadılar, kulaklarımıza… Bu arada PKK’ya saldırdık! Dolar 5,80 TL‘yi öptü!

İş hâlâ yok… Seçim derken, geçimsizlik dert oldu!

Kimse demedi… Derken kafama takılan şu sorunun cevabını buldum:

Yerel Seçim Tekrarı için yasal süre kaç gün?

Anayasa hukukçusu İbrahim Kaboğlu:

“İtiraz süresi geçti. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerini iptale ilişkin açıklamalar gerçeği yansıtmıyor. Çünkü, 298 sayılı Kanun Madde 130’a göre, YSK’ye 7 günlük olağanüstü başvuru süresi 8 Nisan pazartesi akşamı sona erdi”

demiş zaten! Gerisi hukukçuların işi.

Yerel seçim itiraz süreci nereye varacak?

Benim takıldığım diğer bir detay ise, yerel seçim tekrarı bahsinde "Sürece dair kronolojik haber başlıklarının bizi nereye götürdüğünü anlamak mümkün müdür?" sorusunun cevabı.

Yerel seçim itiraz süreci nereye varacak?

Benim takıldığım diğer bir detay ise, yerel seçim tekrarı bahsinde “Sürece dair kronolojik haber başlıklarının bizi nereye götürdüğünü anlamak mümkün müdür?” sorusunun cevabı.

TarihHaber Başlığıİçerik
8.04.2019 – 10:18Erdoğan’dan İstanbul açıklaması: Neredeyse bütünü usulsüzErdoğan, İstanbul’da oyların yeniden sayımına değinerek, “Usulsüzlükler tabi bazı değil, neredeyse bütünü usulsüz. Siyasi parti olarak örgütlü bazı eylemlerin yapıldığını tespit etmiş durumdayız” dedi.
9.04.2019 – 08:34İstanbul’daki 21 ilçede yeniden sayılacak 51 sandık AK Parti’nin başvurusu üzerine tüm oyların sayılması talebini reddi sonrası gözler sondajlama yöntemiyle yeniden sayım kararı çıkan sandıklara çevrildi.
9.04.2019 – 09:34Büyükçekmece’de seçmen kontrolüSeçmenlerin taşındığı iddia edilen adreslerde inceleme yapan polis ekipleri, kayıtlı görülen kişilerin burada oturup oturmadıklarını kontrol etti.
10.04.2019 – 20:11YSK: KHK’lı başkanların mazbatası ikincilere verilecekYüksek Seçim Kurulu, KHK ile kamudan atılan ve 31 Mart’ta belediye başkanı seçilen kişilere mazbata verilmeyeceğini açıkladı. Mazbatalar seçimi ikinci sırada tamamlayanlara verilecek.
10.04.2019 – 20:18Artvin Yusufeli’nde seçim iptal edildiCHP, seçim sonuçlarına itiraz etti. İtirazı görüşen YSK, ilçede 2 kısıtlı seçmenin oy kullandığını belirleyerek aradaki farkın bire inmesi nedeniyle seçimlerin iptaline karar verdi. Yusufeli ilçesinde seçimler, 2 Haziran’da yenilenecek.
11.04.2019 – 18:31YSK Büyükçekmece kararını ertelediKurul, Büyükçekmece’de verilecek kararın İstanbul seçimini doğrudan ilgilendireceği gerekçesiyle başvuruyu erteleme kararı aldı. Buna göre oyların sayımı bitmesi beklenecek. Oyların birleştirme tutanağı verilmesinden sonra AKP, İstanbul için ‘olağanüstü itirazı’nı yapacak.
12.04.2019 – 07:47
AK Parti’nin başvuru dosyasından: ‘Ölülerin yerine oy kullanılmış, İstanbul’da seçimler yenilenmeli’

AK Parti’nin, İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanlığı seçimlerinin yenilenmesi talebiyle hazırladığı başvuru dosyasında sona gelindi. Dosyada ölü seçmenlerin yerine oy kullanıldığının tespit edildiği belirtildi.
12.04.2019 – 11:57YSK’dan Honaz’da seçimi yenileme kararıHonaz’daki seçimleri CHP adayı Yüksel Kepenek 9 bin 389 oyla kazanmış, AK Parti adayı Turgut Devecioğlu ise oyların 9 bin 381’ini almıştı. Honaz ilçesinde seçimler, 2 Haziran’da yenilenecek.
12.04.2019 – 12:24YSK Bağlar’da HDP’li Ceylan’ın KHK’lı olmasını gerekçe gösterdi, mazbatayı AK Partili Beyoğlu’na verdiYüksek Seçim Kurulu (YSK) Diyarbakır’ın Bağlar ilçesinde seçimi kazanan HDP’li Zeyyat Ceylan’ın kanun hükmünde kararname (KHK) ile ihraç edilmesini gerekçe gösterdi ve mazbatayı AK Partili Hüseyin Beyoğlu’na verdi.
12.04.2019 – 19:04YSK Kırıkkale Keskin’de seçimi iptal etti.Kesin olmayan sonuçlara göre, 31 Mart Pazar günü yapılan seçimde Keskin ilçesinde, İYİ Parti adayı Necati Alsancak bin 806 oy, AK Parti adayı Dede Yıldırım bin 799 oy almıştı..
12.04.2019 – 19:55HDP’nin Siirt’in Eruh ilçesinde seçim iptali talebi reddedildi!YSK, seçim iptal başvurusu yapılan Siirt’in Eruh ilçesi için kararını verdi. HDP’nin Siirt’in Eruh ilçesinde ‘800 seçmenin usulsüz kaydedildiğini’ iddia ederek gerçekleştirdiği ‘seçim iptali’ talebini reddetti.
12.04.2019 – 22:20Maltepe’de oy sayımlara yarına kadar ara verildiMaltepe’de oy sayımının yavaş gitmesi ve Millet İttifakı tarafından gösterilen tepki nedeniyle İlçe Seçim Kurulu, önce 12’ye çıkartılan fakat daha sonra tekrar düşürülen kurul sayısını, oy sayımının hızlanması için 20’ye çıkartma kararı aldı. Karar sonrası AKP’liler ve MHP’lilerin topluca sayım alanına girilmesinin ardından sayımlara yarına kadar ara verildi
12.04.2019 – 21:00AKP’den İstanbul için olağanüstü itiraz açıklamasıÖmer Çelik, olağanüstü itiraz haklarını il seçim tutanakları birleştirildikten sonra yapacaklarını bildirdi.
CHP’nin İstanbul’da YSK’ya baskı yapıldığına dair iddialarına ilişkin “Ellerinde bilgi-belge varsa hemen yargıya başvursunlar” diyen Çelik, sürece saygı duyulması gerektiğini söyledi.

YSK, 2019 İstanbul Yerel Seçim sonucunu bir “iptal kararına” bağlamak için diğer sandıklarda benzer kararlar alıyorsa… Dünyanın en güvenli seçimlerini yürüttüğümüz inancımızı da iptale bağlamak mümkün olacak sanırım.

Dünya nüfusunun yüzde 12‘sine denk seçmen ile seçim nasıl yapılır?

Tüm bunlar olurken 900 milyon seçmeni ile Hindistan‘da dünyanın gelmiş geçmiş en büyük seçimleri yapılacak.

Peki, Hindistan dünya nüfusunun yüzde 12’sine denk düşen bu kadar insanla seçim sürecini nasıl işletiyor?

BBC makalesini okurken… Bizdeki sistemden daha güvenli güvenli olamaz diye düşündüm.

Şaka!

Devamını oku

Siyasi Kadraj

Milat Gazetesi’ne teşekkür: “Yazdıklarımın arkasındayım”

Milat Gazetesi tarafından işine son verilen Hüsamettin Aslan: Türkiye’de Ak Parti tabanında yüksek sesle dile getirilen aile içi yapılaşma, bir şekilde sokağa kadar düşmüş durumda

Tarih:

on

4,5 yıl süresince Milat Gazetesi’nde kalemine yer verilen Hüsamettin Aslan’ın işine son verildi.

Twitter hesabından:

Şeklinde açıklama yapan Hüsamettin Aslan, devam eden tweet serisinde:

Erdoğan’ı hedef alan bir gürültüyü derinden hissediyorum. Bu uyarıyı muhafazakar/mütedeyin kesimden gelen eleştirileri ifade etmekle, ikaz etmekle yükümlüyüz. Takip eden okuyucularıma teşekkür ederim. Hoşçakalın ✋

Türkiye’de Ak Parti tabanında yüksek sesle dile getirilen aile içi yapılaşma, bir şekilde sokağa kadar düşmüş durumda. Türkiye,beka mücadelesi verirken, nezaket kuralları çerçevesinde bu saçmalığı eleştirmek ve yapıcı tenkitle izah etmek gerekliydi. Hayırlı olsun

İfadelerine yer verdi.

Devamını oku

Politik Kadraj

Abdullah Gül: “Türkiye’yi Seçimleri Tartışmalı Bir Ülke Haline Asla Getirmemek Gerekir.”

Abdullah Gül açıklamasında: “Türkiye’nin 1950’de çok partili sisteme geçmesinden bu yana neredeyse 70 yıldır seçimler hiç bir zaman tartışma konusu olmadı.”

Tarih:

on

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, sitesi üzerinden gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Açıklamsında “Türkiye’yi seçimleri tartışmalı bir ülke haline asla getirmemek gerekir” diyen Gül şunları kaydetti:

“Türkiye’nin 1950’de çok partili sisteme geçmesinden bu yana neredeyse 70 yıldır seçimler hiç bir zaman tartışma konusu olmadı.”

İfadesine yer verdi.

Bu seçimlerde iki konunun öne çıktığını söyleyen Gül, şu ifadelere yer verdi:

“İlki, seçilen bazı adayların tüm aday olma süreçlerinde hukuki gerekleri karşılayıp adaylıkları kabul edildikten ve seçildikten sonra  düşürülmeleri, sayıları çok az da olsa, oldukça tartışılacak bir durum. İkincisi, İstanbul’da seçim sonuçlarının açıklanmaya başladıktan sonra o gece yaşananlar ve seçim sonuçlarının kesinleştirilmesinin bu kadar uzatılıp geciktirilmesi…”

Detaylar burada: 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül: “Türkiye’yi Seçimleri Tartışmalı Bir Ülke Haline Asla Getirmemek Gerekir.”

Devamını oku

Popüler '30

Sizin için Öneriyoruz!

Eğitim videoları ve uzman cevaplarıyla

 

Kadraj Akademi youtube’da!


Abone Ol!