fbpx
Sosyal Hesaplarımız

Kişisel Gelişim

Kişisel gelişim uzmanı olmak

Bir sürprizi yönetebilecek bir durumda değilseniz bu konuda ilgili eğitimleri almadıysanız, bu alanlarda çalışmamalısınız!

Tarih:

on

Kişisel gelişim uzmanı olmak

Kişisel gelişim uzmanı olmak ─ Ayşe Burcu EREN

Şimdi, bu oldukça önemli bir konu… Çünkü çok fazla bilinçdışı teknik artık var. Ne demek bilinçdışı teknikler? Bilinçaltı teknikler neler? Koçluk nerede yapılıyor? Yaşam koçluğu nedir? Değil mi? Çok fazla Koç, Koçluk; ilişki koçluğu, sağlıklı yaşam koçluğu, kariyer koçluğu… Yani o kadar çok fazla anlatımlar var ki; kafalar artık çok fazla karışıyor.

Şunu söylemek istiyorum öncelikle:

Koçluk kesinlikle ve kesinlikle kişinin zihinsel sürecinde, yani bilinç seviyesinde yapılır.

Koçluk nedir?

Hiçbir şekilde duygulara inilmez; travmalarla çalışılmaz! Duygu derinliklerine ulaşılmaz! “Kişinin ilerisine ve derinine iniliyor koçlukta” denildiği alan, kişinin sol beyninde ileriye gidilir, sağ beyninden -yaratır zihninden yine- cevaplar alınır. Bilinçaltıyla, bilinçdışıyla hiçbir şekilde çalışmasınız. Koçluk budur. İlişki koçluğu, sağlıklı yaşam koçluğu, kariyer koçluğu vesaire… Öğrenci koçluğu… Her biri kişinin zihinsel sürecindedir. Yani bilinçli alandadır. Yani bilinçte, o, size ilk önce bahsettiğimiz %2’lik alanda gerçekleşir, öyle de olmalıdır.Koçluğun sınırları…

Koçluğun sınırları belli olmalıdır, bu bir! İkincisi, sonra neler var Koçluktan başka? NLP var mesela… Nöro linguistik program. Zihin kodları çalışıyor… Bilinçdışı tekniktir. Sadece ve sadece sağ beyinde, yani bilinçdışında gerçekleşir tüm teknikler, tüm terapi teknikleri, tüm NLP terapi teknikleri diyeceğimiz. Neden terapi? İşte “şifalanmadır” çünkü terapi. Yani “NLP teknikleri ile şifalanmak” diyecek olursak… Yoksa bir terapi… Bir “Psikoterapi tekniği” değildir NLP!

Şimdi, NLP kullanırken ne yapar kişi? Kişinin bilinçaltı değil “tekrar ediyorum” bilinçdışındaki bakış açısını değiştirmekle veya bu durumu, olan duygusunu dönüştürmekle yükümlüdür. Yani, çok ciddi bir anı yaşadın ve o anın bir tramvaya dönüştü ve artık bu senin için vazgeçilmez bir sıkıntı ise bu yine NLP’nin alanı değildir!

Kişisel gelişim uzmanı olmak hangi alanlarda…

Sonra başka hangi teknikler var? Spritüal teknikler var. Kuantum terapi olabilir, nefes teknikleri olabilir –ki, nefes teknikleri bilinçaltında oldukça güzel dönüşümler sağlamasına rağmen, ben yine de nefes çalışmalarında bir psikoloğun da olmasını tavsiye ediyorum, tüm özellikle grup terapi yapanlarda- nefes çalışmaları var, kuantum çalışmaları var… Başka re iki… Biyoenerji. Değil mi? Birçok enerji çalışmaları var… Theta healing gibi. Araştırırsanız eğer birçok ruhsal spritüel çalışma ile karşılaşacaksınız… Hepsi bilinçdışı alanda çalışmalıdır!

Çünkü bilinçaltı alana girdiğinizde, orası karanlık bir kuyudur ve karanlık kuyu size hangi sürprizle çıkacak bunu bilemezsiniz. Sizin, karşınıza gelebilecek – çıkabilecek olan bir sürprizi yönetebilecek bir durumda değilseniz bu konuda ilgili eğitimleri almadıysanız, bu alanlarda çalışmamalısınız!


Ayşe Burcu Eren video dersleri için tıklayın


Bu yazı, sayfaya gömülü medya dosyasına ait transkripsiyon metninin bir redaksiyon çalışması olup, Kadraj Akademi tarafından yazar profili oluşturularak yayınlanmıştır. .

Reklam Alanı Kızılay Web Banner 468X060
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

# Editör Seçimi

Kişisel gelişimde bilinç, bilinçaltı ve bilinçdışı

“Bilinç nedir?”, “Bilinçdışı nedir?”, “Bilinçaltı nedir?” … Bunlar hep soyut kavramlar olarak geçiyor. Örneğin “bilinç” dediğim zaman, herkes kendine göre farklı bir açılımda bulunabiliyor. Tabii ki bunun birçok psikoloji ekolünde yeri var, açılımı var.

Tarih:

on

Kişisel gelişimde bilinç, bilinçaltı ve bilinçdışı

“Bilinç nedir?”, “Bilinçdışı nedir?”, “Bilinçaltı nedir?” … Bunlar hep soyut kavramlar olarak geçiyor. Örneğin “bilinç” dediğim zaman, herkes kendine göre farklı bir açılımda bulunabiliyor. Tabii ki bunun birçok psikoloji ekolünde yeri var, açılımı var. Birçok açalım da birçok anlatım da ders anlatımı şeklinde geçiyor. Bununla beraber bilinç dediğimiz şey, aslında şu anda fark ettiğim şey!

Yani, “Ben şu anda ‘tam olarak’ ne yapıyorum?”, “Neyi fark ediyorum?” dediğimde; tam da “şimdiye”, tam da “şu ana” geliyorum ve böylece bilinçli halimde oluyorum.

Bu ne demek?

Örneğin: “6 kere 8, 48” diye sorduğunuzda “48” şimdiye kadar neredeydi? Bilinçdışınızdaydı. Yani bilincinizin dışındaydı. Fark ettiğiniz bir alana, yani onu bilincinize aktardınız. Böylece bana “48” dediniz! Ya da “Şimdi tam olarak ne yapıyorsun?” diye sorduğumda bana bakarken kendinizi görmüyordunuz… “…Ne yapıyorsun?” diye sorduğumda kendinizi fark etmeye başladınız. Yani “bilinçli halinize geldiniz.”

Anlatmak istediğim şey şu: bilinçli haliniz, sizin tam da şimdi, tam da “şu anda” fark ettiğiniz “anların toplamı” oluyor.

Bilinçaltını anlatmadan önce…

“Bilinçaltı alan ne?” diyecek olursak… Bilinçaltını anlatmadan önce aslında biraz da bilinçdışından bahsetmek istiyorum. Çünkü bu, işte çeviri kitaplardan Türkçe’ye yansıtılan “unconscious” denen şey. Yani bilincin dışındaki alan… unconscious. Bilinç: “consciousness”, unconscious: “bilincin dışındaki alan”. Peki, subconscious… Yani bilinçaltı nerede?

O yüzden önce bilinçdışından bahsetmek istiyorum ki; bilinçdışı, bizim varoluşumuzun oldukça geniş bir alanı.

Bu bilinçdışı alan “sizin bilincinizde” dediğim, “bilincinde fark ettiğin alan” dediğimin geri kalan bütün kısmı. Bu, görsellerde – anlatımlarda yer alan “buzdağının görünmeyen kısmı”… Bilinçdışını anlatıyor.

Bilinçdışı nedir

Ayşe Burcu Eren / “Bilinçdışı nedir, bilinçaltı nerede?” konulu videosu

Evet, bilinçdışı, bilincimizin dışında olan bütün varoluş alanımız. Bizim ruhsal boyutumuz, bizim bilinçaltı alanımız.

Hepsi bilinçdışında!

Bizim duygularımız, anılarımız, travmalarımız; bizim sanat algımız, bizim öğrenme bölümümüz, bizim evvel – ezel gelen tüm genetik kodlarımız, DNA kayıtlarımız, RNA kayıtlarımız… Hepsi bilinçdışında.

Bilinçdışı aynı zamanda bizim beynimizin “sağ” lobu.

Peki, bilinç neresiydi? “Sol.” O zaman bilince “Sol beyin” diyecek olursak, bilinçdışına da “sağ beyin” diyebiliriz.

Bilinç sol beyin olarak ne yapar?

Analitik zihindir; mantık kurar, değil mi? Hesaplamalar yapar, “veri – sonuç” işler. Peki, sağ beyin?

Sağ beyin ise tam anlamıyla ne yapıyor?

Kurguluyor, duyguları kaydediyor, anları kaydediyor, travmaları kaydediyor… Bütün öğrenilmişleri kaydediyor ve tüm anlamıyla hard disk, yani “Yaratıcı zihin” diyoruz.

Peki, o zaman bilinçdışında bu şekilde anlatacak olursak…

Bilinçaltı nerede?

Nerede bu “subconscious” alan? Bilinçaltı duygular, bastırılmış duygular nerede? Tam da bilinçdışının içindeki duygular bölümünde! Yani, kümeler gibi düşünecek olursak bilinç – bilinç dışı… Bilinç tamamen bilinçdışının dışında, bilinçaltı da bilinçdışının içinde… Değil mi? Hepsini kapsıyor.

Baktığınız zaman varoluşumuzun “%20’lik alan” bilinçli alan ve geri kalan %98’lik alansa, sizin bilinçdışınız.

Bilinçaltı nasıl çalışır?


Ayşe Burcu Eren / “Bilinçaltı nasıl çalışır?” konulu videosu

Evet! Şimdi bilinçaltından kastımız, bilinçdışını anlatırken aslında bilinçaltından da biraz bahsetmiştik. Sadece biraz daha açmak istiyorum.

Bilinçaltı alan, bilinçdışının içindeki, bilinçaltına gelen tüm duyguların bastırılmış halidir, aslında.

Çöplük alan…

Psikolojide buna “çöplük alan” deriz. Farklı dillerde “hastalıklı alan” diye de geçebilir. Bastırılmış duyguların olduğu ve duyguların (travmatik duyguların özellikle) zaman içerisindeki evrilmiş halleridir.

Örneğin; 5 yaşında bir minik travma yaşarsınız… Nasıl örnek verebilirim; mesela salıncakta sallanıyorsunuz ve dışarıdan bir köpek koşarak geliyor. Anneniz de köpekten korktu ve kaçtı. O sırada da bir araba çarptı ama -hani- çok ciddi bir şey olmadı.

Şimdi, siz bunu o anda, 5 yaşında bir çocuk olduğunuz için (yetişkin bile olsanız biliyorsunuz ki o anda bir şok yaşayacaksınızdır) çok ciddi bir travmadır bu… Ve kala kaldınız. Bu duygu ile baş edemediniz, baş edemediğiniz için ne oldu? Bunu aldınız ve aşağıya, yani bilinçaltına bastırdınız.

Bastırılmış bir duygu olarak evrilmeye başlar…

Şimdi bastırılmış bir duygu olarak bu, zaman içerisinde evrilmeye başlar. “Evrilmek ne demek?” Kişi, onu anlamlandıramadığı bütün hayatlar boyunca, bütün yaşamlar boyunca 0-3, 3-6, 6-9, 9-12… Tüm yaşlar boyunca ne oldu o? Sürekli üstüne duygular geldi; geldi, geldi, geldi… Artık aşağıda evrilmeye başladı. Ve siz bir gün, annenize şöyle söylediniz:

“Anne hatırlıyor musun? Ben çok küçüktüm… Köpek seni ısırdı, sen de köpek seni ısırdığı için kaçtın, araba da sana çarptı.”

Şimdi orada bir köpek ısırması yok, biliyorsunuz. Oysa ki sizin bilinçaltınız bunu evirdi… – O yüzden de “çöplük alanı” deriz. – Ve anneniz size der ki; “Yoo..Aslında öyle olmamıştı. Köpek geliyordu, ben de ondan birazcık korktum, araba da bana hafifçe dokundu.” Şimdi o yüzden, bu bilinçaltı alanda travmalar şekil değiştirebiliyor.

Sonra değişik rahatsızlıklarla baş edemiyorsa kişi, örnek veriyorum, bu çok ciddi travmalar olabiliyor; ölüm, tecavüz, taciz, vesaire… Gibi. Kişinin kendisi ile baş edemediği sorunlarda bilinçaltı farklı şekillerde bunu bastırabiliyor ve ileride hastalığa sebebiyet verebiliyor.

Bu hastalıklar neler oluyor? Şizoidler, nevrotikler, psikozlar… değil mi?

Kişisel gelişim alanları “hiçbirini” kapsamıyor!

Birçok hastalık şekillendirebiliyor kişi. Bütün bunlar beyin kimyası ile ilgili ve bilgili olmak dahilinde, yine aynı şekilde travmaların şekil değiştirmiş hali de oluyor.

O zaman, tam olarak toparlayacak olursak şöyle söyleyebiliriz: bilinçaltı, bilinçdışının içinde ve bununla birlikte “kesinlikle ve kesinlikle” hastalıklı alan! Kişisel gelişim alanlarının “hiçbirini” kapsamıyor!

Tabii ki; “Psikologlar ve psikiyatrlar” bu alanla ilgileniyorlar. O yüzden, biraz sonra anlatacağım “kişisel gelişimde kimler nasıl çalışıyorlar, hangi alanlara kadar girebiliyorlar?” dediklerinde, orada bilinçaltına bir şekilde dokunmaması gerekiyor!


Bu yazı, sayfaya gömülü medya dosyasına ait transkripsiyon metninin bir redaksiyon çalışması olup, Kadraj Akademi tarafından yazar profili oluşturularak yayınlanmıştır. .

Devamını oku

Kişisel Gelişim

Kişisel gelişim nedir?

Aslında biraz da bu bütün kişisel gelişim hikayesi, bu bütün işte NLP teknikleri, kuantum teknikleri, çeşitli terapi teknikleri, bilinç ve bilinçdışı teknikleri… Duygusal olarak kişinin kendini geliştirmesinden yola çıkar.

Tarih:

on

Kişisel gelişim nedir?
Ayşe Burcu EREN / Kişisel gelişim nedir?

Kişisel gelişim tahmin ettiğiniz üzere “Kişinin kendini geliştirmesi” ile ilgilidir. Kişi, kendini farklı alanlarda gerçekleştirebilir. Bu alanlar neler? Zihinsel, bedensel, ruhsal… Değil mi? Siz de eğer düşünecek olursanız; mental olarak kendini geliştirebilir, duygusal olarak kendini geliştirebilir. En önemlisi de kişinin kendisini duygusal olarak gerçekleştirmesidir.

Aslında biraz da bu bütün kişisel gelişim hikayesi, bu bütün işte NLP teknikleri, kuantum teknikleri, çeşitli terapi teknikleri, bilinç ve bilinçdışı teknikleri… Bu, duygusal olarak kişinin kendini geliştirmesinden yola çıkar.

Aslında tam olarak söylenmeye çalışılan şudur: “Kendimi kişisel olarak gerçekleştirmek istiyorum” ya da “Kendimi kişisel olarak yenilemek istiyorum” ya da “Gelişmek istiyorum”.

Peki, gelişmek nasıl olur?Aslında ilk önce fark etmekle başlar. Hayatında bir şeyler ters gidiyordur ya da bir şeyler sürekli “bir döngü halinde” kendini tekrar ediyordur…

“Neden, benim başıma bunlar geliyor?” demeye başlar insan ve bunu söylemeye başladığında aslında sorunun biraz da farkına varmaya başlar. “Hayatımda niçin bunlar beni buluyor?”, “Hayatımda neden bunlar oluyor?”, “Niye hayatıma bunları çekiyorum?”… Değil mi?

Kişisel gelişim

Bunlar bize çok da yabancı gelmiyor, aslında. İşte! Bütün bu soruların cevaplarını armaya başladığında kişi kendini geliştirme yoluna girer. Çünkü “soru sormak” aslında kişinin kendini geliştirmesidir.

Evet! Her şey bu soruları sormakla ve sorulan soruların cevaplarını bazen de bulmamak da… Bazen de bulmakta. Peki, bulduğum zaman ne oluyor? Bulamadığım da ne oluyor? Bulduğum zaman aslında sorun benim bilincimde; bulamadığımdaysa bilinçdışımda…


Ayşe Burcu Eren video dersleri için tıklayın


Bu yazı, sayfaya gömülü medya dosyasına ait transkripsiyon metninin bir redaksiyon çalışması olup, Kadraj Akademi tarafından yazar profili oluşturularak yayınlanmıştır. .

Devamını oku

Popüler '30

Sizin için Öneriyoruz!

Eğitim videoları ve uzman cevaplarıyla

 

Kadraj Akademi youtube’da!


Abone Ol!