fbpx

Neyse ki; herkes için Kadraj Blog var!

Kişisel gelişim uzmanı olmak

Kişisel Gelişim

Kişisel gelişim uzmanı olmak ─ Ayşe Burcu EREN

Şimdi, bu oldukça önemli bir konu… Çünkü çok fazla bilinçdışı teknik artık var. Ne demek bilinçdışı teknikler? Bilinçaltı teknikler neler? Koçluk nerede yapılıyor? Yaşam koçluğu nedir? Değil mi? Çok fazla Koç, Koçluk; ilişki koçluğu, sağlıklı yaşam koçluğu, kariyer koçluğu… Yani o kadar çok fazla anlatımlar var ki; kafalar artık çok fazla karışıyor.

Şunu söylemek istiyorum öncelikle:

Koçluk kesinlikle ve kesinlikle kişinin zihinsel sürecinde, yani bilinç seviyesinde yapılır.

Koçluk nedir?

Hiçbir şekilde duygulara inilmez; travmalarla çalışılmaz! Duygu derinliklerine ulaşılmaz! “Kişinin ilerisine ve derinine iniliyor koçlukta” denildiği alan, kişinin sol beyninde ileriye gidilir, sağ beyninden -yaratır zihninden yine- cevaplar alınır. Bilinçaltıyla, bilinçdışıyla hiçbir şekilde çalışmasınız. Koçluk budur. İlişki koçluğu, sağlıklı yaşam koçluğu, kariyer koçluğu vesaire… Öğrenci koçluğu… Her biri kişinin zihinsel sürecindedir. Yani bilinçli alandadır. Yani bilinçte, o, size ilk önce bahsettiğimiz %2’lik alanda gerçekleşir, öyle de olmalıdır.Koçluğun sınırları…

Koçluğun sınırları belli olmalıdır, bu bir! İkincisi, sonra neler var Koçluktan başka? NLP var mesela… Nöro linguistik program. Zihin kodları çalışıyor… Bilinçdışı tekniktir. Sadece ve sadece sağ beyinde, yani bilinçdışında gerçekleşir tüm teknikler, tüm terapi teknikleri, tüm NLP terapi teknikleri diyeceğimiz. Neden terapi? İşte “şifalanmadır” çünkü terapi. Yani “NLP teknikleri ile şifalanmak” diyecek olursak… Yoksa bir terapi… Bir “Psikoterapi tekniği” değildir NLP!

Şimdi, NLP kullanırken ne yapar kişi? Kişinin bilinçaltı değil “tekrar ediyorum” bilinçdışındaki bakış açısını değiştirmekle veya bu durumu, olan duygusunu dönüştürmekle yükümlüdür. Yani, çok ciddi bir anı yaşadın ve o anın bir tramvaya dönüştü ve artık bu senin için vazgeçilmez bir sıkıntı ise bu yine NLP’nin alanı değildir!

Kişisel gelişim uzmanı olmak hangi alanlarda…

Sonra başka hangi teknikler var? Spritüal teknikler var. Kuantum terapi olabilir, nefes teknikleri olabilir –ki, nefes teknikleri bilinçaltında oldukça güzel dönüşümler sağlamasına rağmen, ben yine de nefes çalışmalarında bir psikoloğun da olmasını tavsiye ediyorum, tüm özellikle grup terapi yapanlarda- nefes çalışmaları var, kuantum çalışmaları var… Başka re iki… Biyoenerji. Değil mi? Birçok enerji çalışmaları var… Theta healing gibi. Araştırırsanız eğer birçok ruhsal spritüel çalışma ile karşılaşacaksınız… Hepsi bilinçdışı alanda çalışmalıdır!

Çünkü bilinçaltı alana girdiğinizde, orası karanlık bir kuyudur ve karanlık kuyu size hangi sürprizle çıkacak bunu bilemezsiniz. Sizin, karşınıza gelebilecek – çıkabilecek olan bir sürprizi yönetebilecek bir durumda değilseniz bu konuda ilgili eğitimleri almadıysanız, bu alanlarda çalışmamalısınız!


Ayşe Burcu Eren video dersleri için tıklayın


Ayşe Burcu Eren Kimdir?

Nişantaşı Üniversitesi’nde, Uluslararası Akredite Ödüllü, Profesyonel Bilişsel Koçluk programı’nı yürütmektedir.

Etkili Sunum Teknikleri, Lider Koçun Girişimcilik Rehberi, Quantum ve Drama Teknikleri İle Çatışma Yönetimi, Stresime Değil İşime Odaklıyım, Sihirli Gömlek hala vermekte olduğu seminerlerden bazı başlıklardır.

Kadraj Akademi sizler için… Bilgiyi, görsel kargaşadan uzak, anlaşılabilir şekilde sunabilmek üzerine şekillendirmektedir. Bizlere ulaştıracağınız sorular ve talepler ışığında; cevap her nerede ise röportajlar, eğitim videoları, söyleşiler hazırlayarak yayınlıyor olacağız. Kanalımıza abone olarak projemize destek verebilirsiniz.

Nişantaşı Üniversitesi’nde, Uluslararası Akredite Ödüllü, Profesyonel Bilişsel Koçluk programı’nı yürütmektedir. Etkili Sunum Teknikleri, Lider Koçun Girişimcilik Rehberi, Quantum ve Drama Teknikleri İle Çatışma Yönetimi, Stresime Değil İşime Odaklıyım, Sihirli Gömlek hala vermekte olduğu seminerlerden bazı başlıklardır.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

*

 

"Kişisel Gelişim" Kategorisinden en son...

YUKARI Çık