fbpx

Neyse ki; herkes için Kadraj Blog var!

Neden?

Neden?

Toplum Kadraj/Yaşam Kadraj

Çevremde ki herkesin diline takılmış, yanlış yaptığım bir hareketmiş gibi sorulan bazı sorular var: “Neden insanlardan bu kadar nefret ediyorsun?”, “Neden yalnız olmayı bu kadar çok seviyorsun?”, “Allah aşkına sen kimi seviyorsun?” gibi…
o kadar çok kişi sorar olmuştu ki bu soruları, “bu kadar insanın bir bildiği vardır” diyerek suçu kendimde aramaya başlamıştım. “Neden insanları sevmiyorum?“, “Onlara neden bu kadar uzağım” diye kafamın içinde dolanan bu sorularla cebelleşirken bir haber geldi: Sapanca’da köpeğin tüm bacaklarını kesip onu ölüme sürüklemiş bir cani. Aradan çok kısa bir süre geçti, kötü haberleri almaya devam ediyorduk.

Farklı şehirlerde 4 yaşındaki iki kız çocuğu kaybolmuş. 4 yaşında diyorum. 4 be 4! Masum, saf, temiz, dünyada ki kötülüklerle tanışmamış, yalanı; çıkar üzerine kurulu ilişkileri öğrenmemiş; kavgayı görmemiş, derdi, sıkıntıyı bilmeyen, “biberonu olmadan yemek yiyemeyen” bebekler onlar. Bir kaç gün önce o bebeklerden bir tanesinin ölüm haberini aldık. Onun acısı yüreklerimizi yakıp, kavurmuş iken; bugün diğerini kaybetmenin acısını yaşadık.

Biliyor musunuz?
Ben bu çağdan nefret ettim.
Etimle, kemiğimle nefret ettim!

Neden?…

7 – 8 yaşlarında kapının önüne çıktığım zaman, okulda olduğum zamanlar da annem, babam beni sürekli uyarırdı. “Yabancılarla konuşma”, “Kimseden bir şey alma”, “Kendine dikkat et, insanlar kötü” diye. Kulak asmazdım, anlamazdım. Çünkü hayal dünyamda kötüye yer yoktu. İzlediğim çizgi filmler de, dinlediğim masallar da bize  bunu öğretmemişlerdi.


Dayanılmaz olan aslında yaşam değilmiş, insanlarmış. ─ Franz Kafka


Evet, o zaman anlayamamıştım. Ama bugün anne ve babamı o kadar iyi anlıyorum ki… Bir bebeğe tecavüz eden, onu öldürüp direklerin altına gömen, köpeğin bacaklarını kesip onu ölüme sürükleyen caniler sana, bana neler yapmaz?

Bu gördüklerim, bu yaşadığımız acılar kafamın içinde cebelleştiğim o sorulardan kurtardı beni. Ve belkide hayatım boyunca yaptığım tek doğrunun insanlardan uzaklaşmak olduğunu anladım.

Bu çağın insanları bir bebeği, köpeği öldürecek kadar cani; ailesini sokağa atacak kadar gözlerini şan, şöhret, zengin olma hevesi bürümüş, acımasızlar.

Allah encamımızı hayır etsin.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

*

 

"Toplum Kadraj" Kategorisinden en son...

Kadın izin almak zorunda mı?

Kadın izin almak zorunda mı?

Kesinkes hiç kimsenin tartışmaya pencere bulamayacağı şekilde... kadın izin... “Kadınla erkek eşittir”
Dünyanın Sonu Gelmişti

Dünyanın Sonu Gelmişti

Fahri Kainat Efendimizin ahir zaman peygamberi olarak büyük sırrı, bu noktada gizlidir.
YUKARI Çık