fbpx
Sosyal Hesaplarımız

Toplum Kadraj

Neden?

Evet, o zaman anlayamamıştım. Ama bugün anne ve babamı o kadar iyi anlıyorum ki… Bir bebeğe tecavüz eden, onu öldürüp direklerin altına gömen, köpeğin bacaklarını kesip onu ölüme sürükleyen caniler sana, bana neler yapmaz?

Tarih:

on

Neden?

Çevremde ki herkesin diline takılmış, yanlış yaptığım bir hareketmiş gibi sorulan bazı sorular var: “Neden insanlardan bu kadar nefret ediyorsun?”, “Neden yalnız olmayı bu kadar çok seviyorsun?”, “Allah aşkına sen kimi seviyorsun?” gibi…
o kadar çok kişi sorar olmuştu ki bu soruları, “bu kadar insanın bir bildiği vardır” diyerek suçu kendimde aramaya başlamıştım. “Neden insanları sevmiyorum?“, “Onlara neden bu kadar uzağım” diye kafamın içinde dolanan bu sorularla cebelleşirken bir haber geldi: Sapanca’da köpeğin tüm bacaklarını kesip onu ölüme sürüklemiş bir cani. Aradan çok kısa bir süre geçti, kötü haberleri almaya devam ediyorduk.

Farklı şehirlerde 4 yaşındaki iki kız çocuğu kaybolmuş. 4 yaşında diyorum. 4 be 4! Masum, saf, temiz, dünyada ki kötülüklerle tanışmamış, yalanı; çıkar üzerine kurulu ilişkileri öğrenmemiş; kavgayı görmemiş, derdi, sıkıntıyı bilmeyen, “biberonu olmadan yemek yiyemeyen” bebekler onlar. Bir kaç gün önce o bebeklerden bir tanesinin ölüm haberini aldık. Onun acısı yüreklerimizi yakıp, kavurmuş iken; bugün diğerini kaybetmenin acısını yaşadık.

Biliyor musunuz?
Ben bu çağdan nefret ettim.
Etimle, kemiğimle nefret ettim!

Neden?…

7 – 8 yaşlarında kapının önüne çıktığım zaman, okulda olduğum zamanlar da annem, babam beni sürekli uyarırdı. “Yabancılarla konuşma”, “Kimseden bir şey alma”, “Kendine dikkat et, insanlar kötü” diye. Kulak asmazdım, anlamazdım. Çünkü hayal dünyamda kötüye yer yoktu. İzlediğim çizgi filmler de, dinlediğim masallar da bize  bunu öğretmemişlerdi.


Dayanılmaz olan aslında yaşam değilmiş, insanlarmış. ─ Franz Kafka


Evet, o zaman anlayamamıştım. Ama bugün anne ve babamı o kadar iyi anlıyorum ki… Bir bebeğe tecavüz eden, onu öldürüp direklerin altına gömen, köpeğin bacaklarını kesip onu ölüme sürükleyen caniler sana, bana neler yapmaz?

Bu gördüklerim, bu yaşadığımız acılar kafamın içinde cebelleştiğim o sorulardan kurtardı beni. Ve belkide hayatım boyunca yaptığım tek doğrunun insanlardan uzaklaşmak olduğunu anladım.

Bu çağın insanları bir bebeği, köpeği öldürecek kadar cani; ailesini sokağa atacak kadar gözlerini şan, şöhret, zengin olma hevesi bürümüş, acımasızlar.

Allah encamımızı hayır etsin.

Reklam Alanı Kızılay Web Banner 468X060
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

Toplum Kadraj

Facebook değişikliğe gidiyor

yanlış bilgiler içeren haber, görsel ve videolarla mücadele etmek için atılan pek çok yeni adımı ve değişiklikleri duyurduğu yaklaşık 2 bin kelimelik bir metni Poynter ile paylaştı.

Tarih:

on

Teyit.org’da yer alan bilgilendirmeye göre:

Facebook yılın ikinci çeyreğine, platformun yanlış bilgilendirme ile mücadele yöntemlerine ilişkin değişiklikleri duyurarak başlıyor.

Facebook, 10 Nisan 2019 Çarşamba günü platformda yayılan yanlış bilgiler içeren haber, görsel ve videolarla mücadele etmek için atılan pek çok yeni adımı ve değişiklikleri duyurduğu yaklaşık 2 bin kelimelik bir metni Poynter ile paylaştı.

Haberde, uygulanacak ana değişiklikler şu şekilde maddelendi:

  • Facebook yanlış bilginin sıkça yayıldığı gruplara erişimi azaltıyor.
  • Kullanıcıların en çok hangi haber kaynaklarına güvendiklerini belirlemede, kitle kaynak kullanımının nasıl faydalı olabileceğini araştırıyor.
  • Şirket, kullanıcıları gördükleri içerik hakkında bilgilendirmek amacıyla Messenger’a, gruplara ve Haber Kaynağı’na yeni göstergeler ekliyor.

Detaylar burada: Facebook yanlış bilgi karşıtı politikalarında değişikliğe gidiyor

Devamını oku

Ekonomi Kadraj

Zorunlu olacak “tamamlayıcı” emeklilik ve kıdem tazminatı detayları

Kazançlarına göre azdan az, çoktan çok belirleneceği zorunlu bir bireysel emeklilik sistemini yani tamamlayıcı emeklilik sistemini yeniden ele alacağız.

Tarih:

on

Hürriyet’te yer alan habere göre, zorunlu kapsamda uygulamaya konulacak olan tamamlayıcı BES (Bireysel Emeklilik Sistemi) hakkında Bakan Albayrak:

“Vatandaşlarımızın kazançlarına göre azdan az, çoktan çok belirleneceği zorunlu bir bireysel emeklilik sistemini yani tamamlayıcı emeklilik sistemini yeniden ele alacağız. Bu sistemle birlikte kıdem tazminatı reformunu da hayata geçireceğiz. İş verenden yapılacak kesintiler BES ile entegre kıdem tazminatı fonunda toplanacak”

dedi.

Detaylar: İşte tüm yönleriyle tamamlayıcı emeklilik ve kıdem tazminatı fonu

Devamını oku

# Editör Seçimi

Kıraç, Oktay Sinanoğlu’nu hatırlattı!

“Türkçemiz İngilizce’den çok daha kaliteli bir dildir. Matematik olarak mükemmel bir dildir” diyen Kıraç, Oktay Sinanoğlu’nu hatırlattı.

Tarih:

on

Kıraç, Oktay Sinanoğlu'nu hatırlattı!

İngilizce eğitime son verilmesi ve Türkiye’nin Amerikan hegemonyasından kurtulması gerektiğini söyleyerek, Atatürk’ü örnek gösterdi.  “Amerika’yla savaşıyoruz vatan cephesindeyim” diyen Kıraç, Aydınlık Gazetesi’ndeki röportajında, gerçeklik payı ne yazık ki çok yüksek, tartışma yaratacak detaylara değindi. Bu söylemleriyle “Oktay Sinanoğlu” anımsandı.

Türkçe giderse Türk de gider. Ben burada şovenizm yapmıyoum. Şuan da şirketlerde Türkçe konuşulmuyor. Unutmamak için günlük hayatta da İngilizce konuşuyorlar.

Aydıklık’da yer alan habere göre Kıraç şöyle davam etti:

Türkçe’yi hayatlarından çıkarıyorlar. Bir de Orhan Pamuk gibileri çıktı. İngilizce kitap yazıp onu Türkçe’ye çeviriyorlar. Bu da utanç verici. Türkçemiz İngilizce’den çok daha kaliteli bir dildir. Matematik olarak mükemmel bir dildir.

Kıraç’ın ifadeleri, Oktay Sinanoğlu’nu hatırlattı. 

Kıraç röportajıyla Türkçe konusunda önemli detayları Türkiye gündemine taşıyan Oktay Sinanoğlu anımsandı.

Haberin detayları burada: Ünlü müzisyen Kıraç Aydınlık’a konuştu: Amerika’yla savaşıyoruz vatan cephesindeyim


Kıraç’ın ifadeleri, Oktay Sinanoğlu’nu hatırlattı.

Oktay Sinanoğlu kimdir?

Türk kimyager, moleküler biyofizikçi ve biyokimyager…

Türkiye’de akademik çalışmalarıyla olduğu kadar, Türkçe ile ilgili politik görüşleriyle de tanınmaktadır.

Babası Nüzhet Haşim Sinanoğlu’nun başkonsolos olarak görev yaptığı İtalya’nın Bari şehrinde doğdu. II. Dünya Savaşı’nın başlamasının ardından 1939’da ailesiyle Türkiye’ye döndü.

Oktay Sinanoğlu, 1953 yılında TED Ankara Yenişehir Lisesi’nden birincilikle mezun oldu. 1953 yılında okul bursu ile ABD’ye gitti. 1956’da Amerika Birleşik Devletleri’nde, Berkeley’deki Kaliforniya Üniversitesi’nden kimya mühendisi olarak mezun oldu. 1957’de Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde yüksek lisansını tamamladı. Aynı yıl “Sloan Ödülü”nü kazandı.

20. Yüzyılda “En genç profesör”

20. yüzyılda Yale Üniversitesi’nde “tam profesörlük” unvanını en genç yaşta kazanan öğretim üyesi olduğu açıklandı. İlerleyen zamanlarda, son yüzyılda tam profesörlük unvanını alan en genç ikinci öğretim üyesi olduğu ortaya çıktı. Yale Üniversitesi’nin son 300 yıllık tarihinde tam profesörlük unvanını alan üçüncü en genç öğretim üyesi olduğuna inanılmaktadır.

Kaynak: Wikipedia

Devamını oku

Popüler '30

Sizin için Öneriyoruz!

Eğitim videoları ve uzman cevaplarıyla

 

Kadraj Akademi youtube’da!


Abone Ol!